OnePlus Pad Go 2 12.1" 8GB/256GB 5G Black (Shadow Black)
OnePlus Pad Go 2:
- 10,050 mAh battery
- 33W SUPERVOOC
- Mediatek Dimensity 7300 Ultra processor (4nm)
- 8MP main camera
- Quad surround speakers
- Dolby Vision 120Hz Display
OnePlus Pad Go 2 12.1" 8GB/256GB 5G Black (Shadow Black)
OnePlus Pad Go 2
Designed for your workflow
IMAX-sized visuals. Experience cinematic sound.
Witness the crisp, radiant 2.8K HBM display, reaching up to 900 nits of brightness, all enhanced with Dolby Vision compatibility. Immerse yourself in monstrously large visuals with quad surround speakers that deliver ultimate relaxation entertainment.
Reading and writing done well
A 12.1-inch screen with a 7:5 aspect ratio enhances readability, comfort, and ease of typing. A massive 88.5% screen-to-body ratio is combined with ultra-thin bezels, creating a screen the size of a mansion. Enjoy OnePlus Eye Comfort technology that reduces blue light and flicker for longer study, work, and play sessions, even in low light.
Multitasking master class
OnePlus Open Canvas supports up to 3 app windows on screen for A+ learning and productivity.
Workflow assistants will enjoy resizable split-screen windows as well as floating windows for maximum multitasking.
Power that endures
A monstrous 10,050 mAh battery allows for relaxing sessions at home, extended study sessions, or very long trips. With up to 60 days of standby time and 33W SUPERVOOC fast charging , the power lasts and charges quickly.
Share the power. Sharing is caring with reverse wired charging. From charging your friends' headphones to phones and watches, share smiles wherever you go.
Certified for lasting flow
The latest version of OxygenOS 16 is combined with the octa-core MediaTek Dimensity 7300-Ultra chip to deliver incredibly smooth performance and is certified for 48 months according to TÜV SÜD.
OnePlus Pad Go 2
Designed for your workflow
IMAX-sized visuals. Experience cinematic sound.
Witness the crisp, radiant 2.8K HBM display, reaching up to 900 nits of brightness, all enhanced with Dolby Vision compatibility. Immerse yourself in monstrously large visuals with quad surround speakers that deliver ultimate relaxation entertainment.
Reading and writing done well
A 12.1-inch screen with a 7:5 aspect ratio enhances readability, comfort, and ease of typing. A massive 88.5% screen-to-body ratio is combined with ultra-thin bezels, creating a screen the size of a mansion. Enjoy OnePlus Eye Comfort technology that reduces blue light and flicker for longer study, work, and play sessions, even in low light.
Multitasking master class
OnePlus Open Canvas supports up to 3 app windows on screen for A+ learning and productivity.
Workflow assistants will enjoy resizable split-screen windows as well as floating windows for maximum multitasking.
Power that endures
A monstrous 10,050 mAh battery allows for relaxing sessions at home, extended study sessions, or very long trips. With up to 60 days of standby time and 33W SUPERVOOC fast charging , the power lasts and charges quickly.
Share the power. Sharing is caring with reverse wired charging. From charging your friends' headphones to phones and watches, share smiles wherever you go.
Certified for lasting flow
The latest version of OxygenOS 16 is combined with the octa-core MediaTek Dimensity 7300-Ultra chip to deliver incredibly smooth performance and is certified for 48 months according to TÜV SÜD.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Pad Go 2 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 16 |
| User interface | OxygenOS 16 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-12-12 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 266 x 192,8 x 6,8 mm |
| Weight | 597 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 12,1" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1980 x 2800 p |
| Screen protection | Mohs level 6 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 900 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 7300 Ultra (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 8 MP; Video: 1080p a 30 fps |
| Front camera | 8 MP; Video: 1080p a 30 fps |
| Rear camera resolution | 8 MP |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| SIM type | SingleSIM |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 10050 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|