OPPO Find X5 Lite 5G 8GB/256GB Black (Starlight Black) Dual SIM CPH2371
OPPO Find X5 Lite 5G 256GB Black:
- Portrait mode
- AI Highlight Video
- Laser Direct Imaging
- 65W SUPERVOOCTM
- 8GB RAM + 256GB ROM
- TÜV SÜD 36-Month Fluency Rating A
- Color OS 12
OPPO Find X5 Lite 5G 8GB/256GB Black (Starlight Black) Dual SIM CPH2371
OPPO Find X5 Lite
The power to live it all
3D curved screen
With its high-quality 6.43” FHD+ AMOLED 2.5D screen you will enjoy your favorite content, with HDR1 0+ certification with incredible colors and in the most fluid way thanks to its 90 Hz refresh rate you will be able to glide through your photos and social networks without missing a thing. You have time to charge your device.
With its 4500 mAh capacity you will have plenty of battery for the whole day, but if you forget to charge it you will have your 65W SUPERVOOC fast charge always ready for action. Do it in the safest way, Find X5 Lite has 5 levels of security and charging by amperage to always be protected while charging.
design from another galaxy
Space-inspired colors, smooth lines and OPPO Glow back finish, a totally fingerprint-free and scratch-resistant frosted glass, prevents scratches when stored. OPPO Find X5 Lite is the Smartphone that you will not get tired of using. Our equipment is submitted and tested in the most demanding quality tests. Drop tests, weight resistance, load tests... So that your only concern is enjoying your Find X5 Lite.
Photographic AI for a great camera
64 MP main camera and 32 MP selfie to get the best details and if that's not enough, a photographic AI that will give you the best results even in video. Ultra Night Video, Portrait Bokeh Flare, and Ultra Steady Video are one of the many modes you'll have with the Find X5 Lite. Basic Android and ColorOS as a customization layer so that it never fails you, and now you can continue enjoying it without having to have it on you with PC Connect. Have your Smartphone duplicated on your computer screen to control it and share any file without the need for cables.
OPPO Find X5 Lite
The power to live it all
3D curved screen
With its high-quality 6.43” FHD+ AMOLED 2.5D screen you will enjoy your favorite content, with HDR1 0+ certification with incredible colors and in the most fluid way thanks to its 90 Hz refresh rate you will be able to glide through your photos and social networks without missing a thing. You have time to charge your device.
With its 4500 mAh capacity you will have plenty of battery for the whole day, but if you forget to charge it you will have your 65W SUPERVOOC fast charge always ready for action. Do it in the safest way, Find X5 Lite has 5 levels of security and charging by amperage to always be protected while charging.
design from another galaxy
Space-inspired colors, smooth lines and OPPO Glow back finish, a totally fingerprint-free and scratch-resistant frosted glass, prevents scratches when stored. OPPO Find X5 Lite is the Smartphone that you will not get tired of using. Our equipment is submitted and tested in the most demanding quality tests. Drop tests, weight resistance, load tests... So that your only concern is enjoying your Find X5 Lite.
Photographic AI for a great camera
64 MP main camera and 32 MP selfie to get the best details and if that's not enough, a photographic AI that will give you the best results even in video. Ultra Night Video, Portrait Bokeh Flare, and Ultra Steady Video are one of the many modes you'll have with the Find X5 Lite. Basic Android and ColorOS as a customization layer so that it never fails you, and now you can continue enjoying it without having to have it on you with PC Connect. Have your Smartphone duplicated on your computer screen to control it and share any file without the need for cables.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Find X5 Lite |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | ColorOS 12 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 160,6 x 73,2 x 7,8 mm |
| Weight | 173 g |
| Keyboard | No |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,43" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 800 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | MediaTek Dimensity 900 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 64 MP (f/1.7, 26mm, 1/2.0", 0.7µm, PDAF) + 8 MP (f/2.3, 119˚) + 2 MP (f/2.4, LED flash, HDR, panorama) ; Video 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front camera | 32 MP (f/2.4, 24mm Panorama) ; Video 1080p@30/120fps, gyro-EIS |
| Rear camera resolution | 64 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |