Oppo Find X8 Pro 5G 16GB/512GB Black (Space Black) Dual SIM
Oppo Find X8 Pro:
- 6.78" ProXDR AMOLED display
- MediaTek Dimensity 9400
- Quadruple 50 MP rear camera
- 5910 mAh battery
- SUPERVOOC 80W fast charging
- SUPERVOOC 50W wireless charging
Oppo Find X8 Pro 5G 16GB/512GB Black (Space Black) Dual SIM
Oppo Find X8 Pro
Powerful Camera, Powerful AI
The most professional camera in your hands, with Hasselblad.
Quadruple 50 MP rear camera to get maximum detail and definition in all your photos.
50MP OIS main camera and new Sony LYT-808 sensor with incredible detail and definition and great versatility, thanks to the work of OPPO and its AI photo processing.
Dual 3x and 6x periscope telephoto camera with OIS, with which you will be able to obtain maximum detail and definition, even at a distance.
In addition, it is accompanied by a 50 MP Ultra Wide Angle Camera to achieve the best definition in panoramic photos.
We know you're all about selfies, so we've included a 32MP Sony IMX615 Selfie Camera . Become the expert in professional-level photography on your social networks.
Unlimited power, endless endurance
Trinity Engine x Dimensity 9400. Features intelligent caching that optimizes CPU and system performance, improving data access speed for both the CPU and GPU. It also incorporates a powerful software accelerator that improves performance in all tasks and increases algorithm efficiency by three to speed up multimedia playback.
Long lasting battery
5910mAh battery for unrivaled power and efficiency with our next-generation silicon-carbon anode technology, which significantly improves energy density. 80W SUPERVOOC , embrace the future of charging with wireless and wired fast charging - effortlessly fast and convenient.
The cinema experience in your hands, with the best Dolby Vision technology.
1.5K 6.78” ProXDR AMOLED display with incredible colors and brightness of 4,800 Nits that will make you enjoy hours with it, along with the best fluidity on a smartphone screen thanks to its 120Hz, which will make you enjoy your movies, series and games like never before. It is accompanied by Stereo Sound with 300% Ultra Volume Mode so you can listen to it anywhere without using headphones and enjoy this incredible screen even more. In addition, you have maximum security thanks to its on-screen fingerprint unlocking, which will allow you to carry out your unlockings or payments in the fastest and safest way.
The most Find smartphone ever, to be a Trending Topic
OPPO Find X8 Pro 5G brings a new finish called Cosmos Ring Design , to give it a unique look in design and color that will delight those looking for the most Premium, that attracts attention and is light and comfortable in the hand with its 215g weight and 8.2mm thickness. In addition, you get the most resistant smartphone in its price range, thanks to the highest IP68 / IP69 resistance , bulletproof! With the new Splash Touch Technology , forget about problems on your screen when it is wet. Difficult situations? Easy solutions with OPPO and Find.
Oppo Find X8 Pro
Powerful Camera, Powerful AI
The most professional camera in your hands, with Hasselblad.
Quadruple 50 MP rear camera to get maximum detail and definition in all your photos.
50MP OIS main camera and new Sony LYT-808 sensor with incredible detail and definition and great versatility, thanks to the work of OPPO and its AI photo processing.
Dual 3x and 6x periscope telephoto camera with OIS, with which you will be able to obtain maximum detail and definition, even at a distance.
In addition, it is accompanied by a 50 MP Ultra Wide Angle Camera to achieve the best definition in panoramic photos.
We know you're all about selfies, so we've included a 32MP Sony IMX615 Selfie Camera . Become the expert in professional-level photography on your social networks.
Unlimited power, endless endurance
Trinity Engine x Dimensity 9400. Features intelligent caching that optimizes CPU and system performance, improving data access speed for both the CPU and GPU. It also incorporates a powerful software accelerator that improves performance in all tasks and increases algorithm efficiency by three to speed up multimedia playback.
Long lasting battery
5910mAh battery for unrivaled power and efficiency with our next-generation silicon-carbon anode technology, which significantly improves energy density. 80W SUPERVOOC , embrace the future of charging with wireless and wired fast charging - effortlessly fast and convenient.
The cinema experience in your hands, with the best Dolby Vision technology.
1.5K 6.78” ProXDR AMOLED display with incredible colors and brightness of 4,800 Nits that will make you enjoy hours with it, along with the best fluidity on a smartphone screen thanks to its 120Hz, which will make you enjoy your movies, series and games like never before. It is accompanied by Stereo Sound with 300% Ultra Volume Mode so you can listen to it anywhere without using headphones and enjoy this incredible screen even more. In addition, you have maximum security thanks to its on-screen fingerprint unlocking, which will allow you to carry out your unlockings or payments in the fastest and safest way.
The most Find smartphone ever, to be a Trending Topic
OPPO Find X8 Pro 5G brings a new finish called Cosmos Ring Design , to give it a unique look in design and color that will delight those looking for the most Premium, that attracts attention and is light and comfortable in the hand with its 215g weight and 8.2mm thickness. In addition, you get the most resistant smartphone in its price range, thanks to the highest IP68 / IP69 resistance , bulletproof! With the new Splash Touch Technology , forget about problems on your screen when it is wet. Difficult situations? Easy solutions with OPPO and Find.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | ColorOS 15 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-10-30 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 162 x 76,6 x 8,2 mm |
| Weight | 215 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,78" |
| Display type | LTPO AMOLED |
| Screen resolution | 1264 x 2780 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 800 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 9400 (3 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 16 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,6, 23 mm gran angular) + 50 MP (f/2,6, 73 mm teleobjetivo periscópico) + 50 MP (f/4,3, 135 mm teleobjetivo periscópico) + 50 MP (f/2,0, 15 mm, 120° ultra gran angular); AF láser, Flash LED, HDR; Vídeo: 4K, 1080p, HDR, Giros EIS, Dolby Vision |
| Front camera | 32 MP (f/2.4, 21mm (wide), 1/2.74", 0.8µm); Panorama; Video: 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Quadruple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6/7), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 3.2, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, aptX HD, LE, LHDC |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5910 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |