Oppo A18 4GB/128GB Black (Glowing Black) Dual SIM CPH2591
Oppo A18:
- 6.56" screen
- A premium design with a leather feel
- Triple camera with AI integration
- 5000 mAh long-lasting battery
- 10W fast charging
- Ultra Volume Mode 300%
Oppo A18 4GB/128GB Black (Glowing Black) Dual SIM CPH2591
Oppo A18
Enjoy the experience
Retro and soft design, as you have always wanted.
Same design, different colors, the new A18 brings OPPO's exclusive finish , OPPO Glow, which allows you to enjoy incredible finishes without leaving fingerprints. With new colors that will not leave anyone indifferent, enjoy its more classic Glowing Black finish or its more modern and daring Glowing Blue design.
6.56” 90 Hz panel with incredible colors and brightness that you can enjoy even on the sunniest days and so you will never be separated from it. Premium sound quality, with a 300% Ultra Volume Mode to fully enjoy all your favorite multimedia content and find out about your notifications in noisy environments.
Your ideal Crush that won't abandon you.
With a 5000 mAh battery , it is the ideal companion for your daily life and so you don't have to delete anything from your smartphone, it comes with 4 GB of RAM that can be expanded with up to 4 GB more and 128 GB of storage, which You can accompany it with an extra 1 TB per MicroSD card.
Because speed and power are important in everything we do daily, the new A18 incorporates the MediaTek Helio G85 processor, which increases 30% power and 100% graphic improvement compared to the previous model, all accompanied by the new Android 13 and ColorOS 13.1 operating system so that everything runs smoothly. A18 integrates Dynamic Computing Engine , a technology that will allow you to enjoy more open Apps, without restrictions.
Your improved portrait photographs for your RRSS.
A18 incorporates a Bokeh Camera , with which you will be able to capture more artistic portrait photographs with more natural blurs. All this powered by OPPO's main camera and its processing AI, with different modes and filters so you can become the photographer you have always dreamed of.
Like all OPPO terminals, A18 offers a 36-month fluency certificate, so you can enjoy your mobile phone with the best fluency for more than 3 years. In addition, it resists even bad days since it comes with IP54 ... Don't let a little rain stop your day.
Oppo A18
Enjoy the experience
Retro and soft design, as you have always wanted.
Same design, different colors, the new A18 brings OPPO's exclusive finish , OPPO Glow, which allows you to enjoy incredible finishes without leaving fingerprints. With new colors that will not leave anyone indifferent, enjoy its more classic Glowing Black finish or its more modern and daring Glowing Blue design.
6.56” 90 Hz panel with incredible colors and brightness that you can enjoy even on the sunniest days and so you will never be separated from it. Premium sound quality, with a 300% Ultra Volume Mode to fully enjoy all your favorite multimedia content and find out about your notifications in noisy environments.
Your ideal Crush that won't abandon you.
With a 5000 mAh battery , it is the ideal companion for your daily life and so you don't have to delete anything from your smartphone, it comes with 4 GB of RAM that can be expanded with up to 4 GB more and 128 GB of storage, which You can accompany it with an extra 1 TB per MicroSD card.
Because speed and power are important in everything we do daily, the new A18 incorporates the MediaTek Helio G85 processor, which increases 30% power and 100% graphic improvement compared to the previous model, all accompanied by the new Android 13 and ColorOS 13.1 operating system so that everything runs smoothly. A18 integrates Dynamic Computing Engine , a technology that will allow you to enjoy more open Apps, without restrictions.
Your improved portrait photographs for your RRSS.
A18 incorporates a Bokeh Camera , with which you will be able to capture more artistic portrait photographs with more natural blurs. All this powered by OPPO's main camera and its processing AI, with different modes and filters so you can become the photographer you have always dreamed of.
Like all OPPO terminals, A18 offers a 36-month fluency certificate, so you can enjoy your mobile phone with the best fluency for more than 3 years. In addition, it resists even bad days since it comes with IP54 ... Don't let a little rain stop your day.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| User interface | ColorOS 13.1 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 163,7 x 75 x 8,2 mm |
| Weight | 188 g |
| Water and dust resistance | IP54 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,56" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1612 p |
| Screen protection | Panda glass |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 720 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Helio G85 (12nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 8 MP (f/2.0, gran angular, AF) + 2 MP (f/2.4, profundidad); Flash LED, panorámica; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 5 MP (f/2.2, gran angular); Panorámica; Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 8 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | MicroUSB |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |