Oppo A5 Pro 5G 8GB/256GB Black (Black Brown) Dual SIM
Oppo A5 Pro 5G:
- 6.67" 120Hz LCD display
- MediaTek Dimensity 6300
- 50MP AI Camera
- High-capacity 5800 mAh battery
- SUPERVOOC 45W fast charging
- 5G connection
Oppo A5 Pro 5G 8GB/256GB Black (Black Brown) Dual SIM
Oppo A5 Pro 5G
Designed to resist
Design
Thanks to its bionic cushioning that acts like an airbag to protect its essential components, a robust aluminum cover for the motherboard, and 160% more impact-resistant glass, the phone has passed 14 military-grade tests to ensure unparalleled reliability that never disappoints.
Screen and sound
Ultra-bright 1000-nit display . Its ultra-smooth 120Hz display maintains brightness and visibility even in bright sunlight. So you can bask in the sun without missing a thing.
Enjoy your favorite videos, music, or games like never before with the most immersive stereo audio experience you've ever had. And in noisy environments, drown out the noise with the 3X volume boost option.
Performance
AI LinkBoost 2.0 . The network optimization algorithm is seamlessly integrated into the hardware for unparalleled network performance. You'll enjoy a robust, reliable, and fluid signal even in the most demanding environments, such as train stations, stadiums, or shopping malls, as well as in areas with weak signal strength, such as the countryside or the desert.
MediaTek Dimensity 6300 Processor . Advanced 6nm processing technology ensures your device performs better and faster with reduced power consumption, so you can enjoy even the most demanding tasks, such as gaming or video playback, without worrying about battery life.
Long battery life
High-capacity 5800 mAh battery . A phone with power to spare: a large battery with enough charge to last a full day and ready to perform like new for over four years.
45W SUPERVOOC Fast Charging . Ultra-fast charging that takes you from zero to 100 in minutes, so your phone can keep up with you whether you're at work or play.
Dive into the details
50MP Ultra-Sharp Camera . The Ultra-Sharp Main Camera's High Resolution mode lets you capture stunning, detailed images, so you can capture every moment in the highest quality.
The main camera and a 2MP bokeh lens combine to create captivating portraits with the blurred background typical of professional cameras. Ideal for capturing stylishly your parties with friends or family gatherings in flawless snapshots.
The new Dual-View feature lets you record video using the front and rear cameras simultaneously to capture your reactions to live events or share both your face and the scenery in your travel vlog.
Oppo A5 Pro 5G
Designed to resist
Design
Thanks to its bionic cushioning that acts like an airbag to protect its essential components, a robust aluminum cover for the motherboard, and 160% more impact-resistant glass, the phone has passed 14 military-grade tests to ensure unparalleled reliability that never disappoints.
Screen and sound
Ultra-bright 1000-nit display . Its ultra-smooth 120Hz display maintains brightness and visibility even in bright sunlight. So you can bask in the sun without missing a thing.
Enjoy your favorite videos, music, or games like never before with the most immersive stereo audio experience you've ever had. And in noisy environments, drown out the noise with the 3X volume boost option.
Performance
AI LinkBoost 2.0 . The network optimization algorithm is seamlessly integrated into the hardware for unparalleled network performance. You'll enjoy a robust, reliable, and fluid signal even in the most demanding environments, such as train stations, stadiums, or shopping malls, as well as in areas with weak signal strength, such as the countryside or the desert.
MediaTek Dimensity 6300 Processor . Advanced 6nm processing technology ensures your device performs better and faster with reduced power consumption, so you can enjoy even the most demanding tasks, such as gaming or video playback, without worrying about battery life.
Long battery life
High-capacity 5800 mAh battery . A phone with power to spare: a large battery with enough charge to last a full day and ready to perform like new for over four years.
45W SUPERVOOC Fast Charging . Ultra-fast charging that takes you from zero to 100 in minutes, so your phone can keep up with you whether you're at work or play.
Dive into the details
50MP Ultra-Sharp Camera . The Ultra-Sharp Main Camera's High Resolution mode lets you capture stunning, detailed images, so you can capture every moment in the highest quality.
The main camera and a 2MP bokeh lens combine to create captivating portraits with the blurred background typical of professional cameras. Ideal for capturing stylishly your parties with friends or family gatherings in flawless snapshots.
The new Dual-View feature lets you record video using the front and rear cameras simultaneously to capture your reactions to live events or share both your face and the scenery in your travel vlog.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | A5 Pro 5G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | ColorOS 15 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-03-10 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 164,82 x 75,53 x 7,76 mm |
| Weight | 194 g |
| Water and dust resistance | IP69 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1604 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 1000 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, gran angular, PDAF) + 2 MP (f/2.4, profundidad); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 1080p@30/60fps |
| Front camera | 8 MP (f/2.0, gran angular); Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5800 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado o región</p> |