OPPO Reno12 F 8GB/256GB Gray (Matte Grey) Dual SIM
OPPO Reno12 F:
- 6.67" FHD+ 120Hz AMOLED display
- 50MP triple camera
- Qualcomm Snapdragon 685 chip
- 5000 mAh battery
- 45W SUPERVOOC fast charging
- IP64 waterproof and dustproof
- Artificial intelligence
OPPO Reno12 F 8GB/256GB Gray (Matte Grey) Dual SIM
OPPO Reno12 F
AI Portrait | AI LinkBoost
Unprecedented design
A classic and underrated beauty, enhanced with the Cosmic Ring Design . Your phone will have a luxurious style.
Light up your way with all the power. The light ring on your phone module can be customized with one color or several. It has various light effects that react according to your music, calls, charging, notifications, among others.
Thoughtfully designed for comfort, this phone is thin and light as a feather. Everything you'd expect from a premium phone.
120Hz Smart Adaptive Display
Enjoy a stunning display that's gentle on your eyes. This seamlessly flowing, ultra-bright display has built-in eye care and is an intelligent, immersive display.
Sleep like a baby with Sleep Mode . The screen color subtly adapts, giving you a more comfortable viewing experience in the evening, so you can fall asleep naturally and easily.
The brightness adjusts to your environment , protecting your eyes from screen reflections while providing comfort when reading.
Stop struggling to see your screen in the sun's rays. Our smart technology automatically increases the brightness of your screen when the sun comes out so you can see without problems.
The AI Portrait Expert
Ultra-clear camera system, capture incredible selfies, surprising angles, captivating macro shots, abundant landscapes and perfect portraits, all thanks to the clarity of the flagship camera group.
- 8MP Ultra Wide Angle Camera
- 2MP Macro Camera
- Ultra-clear 50MP main camera
- Ultra-clear 32MP selfie camera
Capture every detail of the subject against a blurred background , ensuring a more layered and sophisticated portrait. Naturally restore your appearance without distortion.
Whether your subject is moving or posing, whether you're shooting fast or slow, the ultra-sharp main camera lets you capture details with high clarity no matter the environment.
Create more dramatic perspectives in your landscape photos with the Ultra Wide Camera that helps you capture the magic of what's in front of you.
Discover a fun way to create engaging content. Record with the main and rear cameras at the same time . The video will combine both shots into a single clip. No editing required.
Powerful performance
Qualcomm Snapdragon 685. Enjoy powerful performance, reduced power consumption, and longer battery life as the Snapdragon 685 4G Mobile Platform gives you a better all-round experience.
5000mAh battery and 45W SUPERVOOC fast charging . Forget waiting forever for your phone to charge. Just plug your phone into the charger, get ready to go out, and you’ll have power for the whole day. The combination of a big battery and super-fast charging will make you forget about your worries.
OPPO Reno12 F
AI Portrait | AI LinkBoost
Unprecedented design
A classic and underrated beauty, enhanced with the Cosmic Ring Design . Your phone will have a luxurious style.
Light up your way with all the power. The light ring on your phone module can be customized with one color or several. It has various light effects that react according to your music, calls, charging, notifications, among others.
Thoughtfully designed for comfort, this phone is thin and light as a feather. Everything you'd expect from a premium phone.
120Hz Smart Adaptive Display
Enjoy a stunning display that's gentle on your eyes. This seamlessly flowing, ultra-bright display has built-in eye care and is an intelligent, immersive display.
Sleep like a baby with Sleep Mode . The screen color subtly adapts, giving you a more comfortable viewing experience in the evening, so you can fall asleep naturally and easily.
The brightness adjusts to your environment , protecting your eyes from screen reflections while providing comfort when reading.
Stop struggling to see your screen in the sun's rays. Our smart technology automatically increases the brightness of your screen when the sun comes out so you can see without problems.
The AI Portrait Expert
Ultra-clear camera system, capture incredible selfies, surprising angles, captivating macro shots, abundant landscapes and perfect portraits, all thanks to the clarity of the flagship camera group.
- 8MP Ultra Wide Angle Camera
- 2MP Macro Camera
- Ultra-clear 50MP main camera
- Ultra-clear 32MP selfie camera
Capture every detail of the subject against a blurred background , ensuring a more layered and sophisticated portrait. Naturally restore your appearance without distortion.
Whether your subject is moving or posing, whether you're shooting fast or slow, the ultra-sharp main camera lets you capture details with high clarity no matter the environment.
Create more dramatic perspectives in your landscape photos with the Ultra Wide Camera that helps you capture the magic of what's in front of you.
Discover a fun way to create engaging content. Record with the main and rear cameras at the same time . The video will combine both shots into a single clip. No editing required.
Powerful performance
Qualcomm Snapdragon 685. Enjoy powerful performance, reduced power consumption, and longer battery life as the Snapdragon 685 4G Mobile Platform gives you a better all-round experience.
5000mAh battery and 45W SUPERVOOC fast charging . Forget waiting forever for your phone to charge. Just plug your phone into the charger, get ready to go out, and you’ll have power for the whole day. The combination of a big battery and super-fast charging will make you forget about your worries.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Reno12 F |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | ColorOS 14 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 163,1 x 75,8 x 7,7 mm |
| Weight | 187 g |
| Water and dust resistance | IP64 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Asahi Glass |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 600 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 685 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, 26 mm gran angular, PDAF) + 8 MP (f/2.2, 16 mm, 112° ultra gran angular, 1/4.0", 1.12μm) + 2 MP (f/2.4, macro); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 32 MP (f/2.4, 22 mm gran angular, 1/2.74", 0.8μm); Panorámica; Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región</p> |