OPPO Reno13 F 5G 8GB/256GB Purple (Plume Purple) Dual SIM
OPPO Reno13 F 5G:
- 6.67" FHD+ AMOLED display
- 50MP Triple Camera
- Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 Chip
- 5800 mAh battery
- 45W SUPERVOOC fast charging
- IP69 waterproof and dustproof
- Artificial intelligence
OPPO Reno13 F 5G 8GB/256GB Purple (Plume Purple) Dual SIM
OPPO Reno13 F 5G
With style at all times
The trendiest design this season for all audiences.
Reno13 F 5G brings a new finish called Butterfly Shadow Design , to give it a unique look in butterfly design and colors, which will delight those looking for something exclusive, that attracts attention and is light and comfortable in the hand with its 192g weight and 7.78mm thickness. In addition, you get the most resistant smartphone in its price range, thanks to its IP69 resistance , bulletproof! With the new Splash Touch Technology , forget about problems on your screen when it's wet. Difficult situations? Easy solutions with OPPO.
We're democratizing the new era of AI at OPPO.
OPPO is taking a step forward, and thanks to the new AI technology and features you'll have in the Reno13 F 5G, taking and editing your photos or making your complicated daily tasks easier will never be so easy. Thanks to features like AI Reflection Remover, AI Unblur, or AI Clarity Enhancer , you can correct those small problems that have always appeared in your photos, thanks to the help of OPPO's AI. All this at any time, improving connectivity and communication with AI Linkboost 2.0 in those complicated environments with a lot of people, such as festivals or concerts.
Enjoy your favorite multimedia content, always at your fingertips.
6.67” FHD+ AMOLED display with incredible colors and brightness of 1,600 Nits that will make you enjoy hours with it, along with the best fluidity in a smartphone screen thanks to its 120Hz , which will make you enjoy your movies, series and games like never before. It is accompanied by Stereo Sound with 300% Ultra Volume Mode so you can listen to it anywhere without having to use headphones and enjoy this incredible screen even more. In addition, you have maximum security thanks to its on-screen fingerprint unlock , which will allow you to make your unlocks or payments in the fastest and safest way.
Versatile Cameras = Professional Photography.
A 50MP main camera delivers incredible detail and definition, delivering great versatility thanks to OPPO's AI photo processing technology, ensuring you get the best results even in the worst conditions. It also features a variety of modes to make you the envy of your social media accounts and those closest to you. It also comes with an Ultra Wide Angle camera for capturing panoramic group photos and a Macro camera for capturing every last detail.
Premium performance at the best possible price.
A perfect smartphone to give you hours and hours of entertainment and functionality and that over time continues to perform like the first day, with 256 GB of storage and expandable by Micro SD up to 2 TB and the ability to increase that memory. 8 GB of RAM so everything runs smoothly and you can always have all your favorite applications ready and open when you need them, with the possibility of being able to expand up to 16 GB so everything works like the first day. These memories are accompanied by a great processor, such as the Snapdragon® 6 Gen 1 , a mid-high range processor with great performance that will make you feel that everything is much faster.
The best ally for your great daily battles.
With a 5,800 mAh battery and a 45W SUPERVOOC fast charge , Reno13 F 5G will be the perfect companion for every day, with a large battery that will keep you going for up to two days without needing to charge it and its fast charge that in 76 minutes will give you back your all, you won't have to carry the charger around. In addition, we include the best battery system on the market, with 4 years of durability , carried out by experts and in OPPO laboratories.
OPPO Reno13 F 5G
With style at all times
The trendiest design this season for all audiences.
Reno13 F 5G brings a new finish called Butterfly Shadow Design , to give it a unique look in butterfly design and colors, which will delight those looking for something exclusive, that attracts attention and is light and comfortable in the hand with its 192g weight and 7.78mm thickness. In addition, you get the most resistant smartphone in its price range, thanks to its IP69 resistance , bulletproof! With the new Splash Touch Technology , forget about problems on your screen when it's wet. Difficult situations? Easy solutions with OPPO.
We're democratizing the new era of AI at OPPO.
OPPO is taking a step forward, and thanks to the new AI technology and features you'll have in the Reno13 F 5G, taking and editing your photos or making your complicated daily tasks easier will never be so easy. Thanks to features like AI Reflection Remover, AI Unblur, or AI Clarity Enhancer , you can correct those small problems that have always appeared in your photos, thanks to the help of OPPO's AI. All this at any time, improving connectivity and communication with AI Linkboost 2.0 in those complicated environments with a lot of people, such as festivals or concerts.
Enjoy your favorite multimedia content, always at your fingertips.
6.67” FHD+ AMOLED display with incredible colors and brightness of 1,600 Nits that will make you enjoy hours with it, along with the best fluidity in a smartphone screen thanks to its 120Hz , which will make you enjoy your movies, series and games like never before. It is accompanied by Stereo Sound with 300% Ultra Volume Mode so you can listen to it anywhere without having to use headphones and enjoy this incredible screen even more. In addition, you have maximum security thanks to its on-screen fingerprint unlock , which will allow you to make your unlocks or payments in the fastest and safest way.
Versatile Cameras = Professional Photography.
A 50MP main camera delivers incredible detail and definition, delivering great versatility thanks to OPPO's AI photo processing technology, ensuring you get the best results even in the worst conditions. It also features a variety of modes to make you the envy of your social media accounts and those closest to you. It also comes with an Ultra Wide Angle camera for capturing panoramic group photos and a Macro camera for capturing every last detail.
Premium performance at the best possible price.
A perfect smartphone to give you hours and hours of entertainment and functionality and that over time continues to perform like the first day, with 256 GB of storage and expandable by Micro SD up to 2 TB and the ability to increase that memory. 8 GB of RAM so everything runs smoothly and you can always have all your favorite applications ready and open when you need them, with the possibility of being able to expand up to 16 GB so everything works like the first day. These memories are accompanied by a great processor, such as the Snapdragon® 6 Gen 1 , a mid-high range processor with great performance that will make you feel that everything is much faster.
The best ally for your great daily battles.
With a 5,800 mAh battery and a 45W SUPERVOOC fast charge , Reno13 F 5G will be the perfect companion for every day, with a large battery that will keep you going for up to two days without needing to charge it and its fast charge that in 76 minutes will give you back your all, you won't have to carry the charger around. In addition, we include the best battery system on the market, with 4 years of durability , carried out by experts and in OPPO laboratories.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Reno13 F 5G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | ColorOS 15 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-02-24 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Purple |
| Dimensions | 162,1 x 75 x 7,78 mm |
| Weight | 192 g |
| Water and dust resistance | IP69 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Dragontrail Star 2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 1200 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, 26 mm gran angular, PDAF, OIS) + 8 MP (f/2.2, 16 mm, 112° ultra gran angular, 1/4.0", 1.12μm) + 2 MP (f/2.4, macro); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30/60/120 fps, giro-EIS, OIS |
| Front camera | 32 MP (f/2.4, 22 mm gran angular, 1/2.74", 0.8μm); Panorámica; Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5800 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | * La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región |