OPPO Reno15 5G 8GB/512GB Black (Twilight Black) Dual SIM
OPPO Reno15 5G:
- 6.59" AMOLED display
- 50MP triple camera
- QualcommSnapdragon 7 Gen 4 Chip
- 6500 mAh battery
- 80W SUPERVOOC fast charging
- IP68 water and dust resistant
- Artificial intelligence
OPPO Reno15 5G 8GB/512GB Black (Twilight Black) Dual SIM
OPPO Reno15 5G
50MP Ultra Wide Selfie Camera
AURORA VITALITY. AESTHETIC DESIGN
Born from the light that dances at the edge of the world, this design captures the spirit of courageous beginnings — where vitality meets vision, and every glimmer marks the start of a new life journey.
With every subtle turn, the light comes alive, a vibrant surface with rhythm and renewal. Millions of precisely etched OPPO Glow textures transform the aurora's texture into a vivid, breathing display of color in motion; the beauty of the cosmos captured in your hand.
A square halo of starlight frames the camera module, shimmering as light moves across its surface. Within its depths, countless bright stars evoke cosmic beauty—a living halo that breathes vibration, energy, and emotion in every shot you take.
Lasting strength
Designed for the extraordinary, its IP69-rated design withstands dust , splashes, and full immersion with ease. It thrives where others falter. Fearless in the rain, radiant underwater, ready to capture every moment the world dares to offer.
Pure movement. Perfect clarity.
Experience the brilliance of a 6.59" OLED display with a 120Hz adaptive refresh rate and FHD+ resolution . Intelligent light detection, Splash Touch, and Glove Touch combine for smooth, responsive interaction anytime, anywhere.
Powerful and smooth for longer
Performance with endurance. The Snapdragon 7 Gen 4 mobile platform delivers fast, fluid gaming, even hour-long sessions without a hitch. Complete flow, total immersion.
OPPO Reno15 5G
50MP Ultra Wide Selfie Camera
AURORA VITALITY. AESTHETIC DESIGN
Born from the light that dances at the edge of the world, this design captures the spirit of courageous beginnings — where vitality meets vision, and every glimmer marks the start of a new life journey.
With every subtle turn, the light comes alive, a vibrant surface with rhythm and renewal. Millions of precisely etched OPPO Glow textures transform the aurora's texture into a vivid, breathing display of color in motion; the beauty of the cosmos captured in your hand.
A square halo of starlight frames the camera module, shimmering as light moves across its surface. Within its depths, countless bright stars evoke cosmic beauty—a living halo that breathes vibration, energy, and emotion in every shot you take.
Lasting strength
Designed for the extraordinary, its IP69-rated design withstands dust , splashes, and full immersion with ease. It thrives where others falter. Fearless in the rain, radiant underwater, ready to capture every moment the world dares to offer.
Pure movement. Perfect clarity.
Experience the brilliance of a 6.59" OLED display with a 120Hz adaptive refresh rate and FHD+ resolution . Intelligent light detection, Splash Touch, and Glove Touch combine for smooth, responsive interaction anytime, anywhere.
Powerful and smooth for longer
Performance with endurance. The Snapdragon 7 Gen 4 mobile platform delivers fast, fluid gaming, even hour-long sessions without a hitch. Complete flow, total immersion.
Specifications
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX HD, LE, LHDC |
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Memória RAM | 8 GB |
| Colour | Black |
| Dimensions | 158 x 74,8 x 7,8 mm |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1256 x 2760 p |
| Camera | 50 MP (f/1.8, 26mm gran angular, PDAF, OIS) + 50 MP (f/2.8, 80mm teleobjetivo, PDAF, OIS, 3.5x optical zoom) + 8 MP (f/2.2, 15mm, 116˚ ultra gran angular, 1/4.0", 1.12µm, AF); Sensor de color, LED flash, HDR, panorama; Vídeo: 4K@60fps, 1080p@120fps |
| Front camera | 50 MP (f/2.0, 18mm ultra gran angular, AF); Panorámica, HDR; Vídeo: 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS HDR |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM |
| Charging connector | USB-C |
| Alert button | Disabled |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 16 |
| User interface | ColorOS 16 |
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Battery capacity | 6500 mAh |
| Torch | Disabled |
| Additional information | * La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región |
| Touch screen | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| Processor | Octa Core |
| Front camera resolution | 50 megapixels |
| Product status | New |
| Removable battery | No |
| USB connection | USB 2.0 |
| Gyroscope | Yes |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Proximity sensor | Yes |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Fast Charging | Yes |
| Storage | 512 GB |
| Number of rear cameras | Triple |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 1200 nits |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Fecha de lanzamiento | 2026-01-09 00:00:00 |