Huawei Nova 9 8GB/128GB Glossy Black Dual SIM NAM-LX9 - UNSEALED
This product is no longer available.
HUAWEI NOVA 9 128GB BLACK UNSEALED:
- 8GB of RAM and 128GB of memory
- 6.57" OLED Hyperrealistic Curved Display, 120Hz and HDR10
- 50 MP Ultra Vision Quad Camera
- Qualcomm Snapdragon 778G 4G Chipset (6nm)
- Huawei Super Charge 66W
Huawei Nova 9 8GB/128GB Glossy Black Dual SIM NAM-LX9 - UNSEALED
Huawei Nova 9 UNSEALED
reveal your attitude
A world full of color
Enjoy your favorite content and fast games with unbeatable fluidity thanks to the high refresh rate of 120 Hz . Also, for content that doesn't require such a fast frame rate, the system automatically switches to 60Hz, thus conserving battery life. The images will follow your rhythm.
Natural beauty comes to life on the P3 full-color display, with 1.07 billion colors, Delta ΔE < 1 color accuracy and HDR10 high contrast , and always protects your eyes with Eye Saver Mode.
50 MP Ultra Vision Quad Camera
HUAWEI nova 9 introduces a new vision of photography with a 50 MP ultra-vision camera and a large sensor with RYYB color filter array that increases light capture by 40%. The HUAWEI XD Fusion engine helps to quickly process the huge amount of information and enhance the extraordinary pixel clarity of each image, both day and night.
On the other hand, thanks to the high-resolution 32 MP front camera , which shows more realistic colors and richer details, HUAWEI nova 9 helps you take spectacularly sharp selfies. You will show the best version of yourself.
Superfuel for your life
Get ready to go: thanks to 66W HUAWEI SuperCharge , you only have to wait 38 minutes for a full charge. But if you forgot to charge it, with only 18 minutes you will have a 60% charge. Don't let the burden take over you.
In turn, this Huawei smartphone has a systematic energy reduction scheme, the 4,300 mAh high-capacity battery , which guarantees exceptional battery life. Enjoy movies, music, video calls and games for as long as you want.
Huawei Nova 9 UNSEALED
reveal your attitude
A world full of color
Enjoy your favorite content and fast games with unbeatable fluidity thanks to the high refresh rate of 120 Hz . Also, for content that doesn't require such a fast frame rate, the system automatically switches to 60Hz, thus conserving battery life. The images will follow your rhythm.
Natural beauty comes to life on the P3 full-color display, with 1.07 billion colors, Delta ΔE < 1 color accuracy and HDR10 high contrast , and always protects your eyes with Eye Saver Mode.
50 MP Ultra Vision Quad Camera
HUAWEI nova 9 introduces a new vision of photography with a 50 MP ultra-vision camera and a large sensor with RYYB color filter array that increases light capture by 40%. The HUAWEI XD Fusion engine helps to quickly process the huge amount of information and enhance the extraordinary pixel clarity of each image, both day and night.
On the other hand, thanks to the high-resolution 32 MP front camera , which shows more realistic colors and richer details, HUAWEI nova 9 helps you take spectacularly sharp selfies. You will show the best version of yourself.
Superfuel for your life
Get ready to go: thanks to 66W HUAWEI SuperCharge , you only have to wait 38 minutes for a full charge. But if you forgot to charge it, with only 18 minutes you will have a 60% charge. Don't let the burden take over you.
In turn, this Huawei smartphone has a systematic energy reduction scheme, the 4,300 mAh high-capacity battery , which guarantees exceptional battery life. Enjoy movies, music, video calls and games for as long as you want.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | HarmonyOS |
| O.S. version | EMUI 12 |
| Product status | Unsealed |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 160 x 73,7 x 7,8 mm |
| Weight | 175 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,57" |
| Display type | OLED |
| Screen resolution | 1080 x 2340 p |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10 |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 778G 4G (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 1.0 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.9, 23mm, PDAF) + 8 MP (f/2.2) + 2 MP (f/2.4) + 2 MP (f/2.4); LED flash, panorama, HDR; Video: 4K, 1080p, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Front camera | 32 MP (f/2.0); HDR; Video: 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@240fps, gyro-EIS |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Quadruple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB-C, USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4300 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |