Samsung Galaxy M52 5G 6GB/128GB Black (Blazing Black) Dual SIM SM-M526B UNSEALED
This product is no longer available.
SAMSUNG GALAXY M52 5G UNSEALED BLACK:
- 5G HyperFast
- Octa-core Qualcomm Snapdragon 778G processor
- 6.7" 120Hz Infinity-O Display
- 5000mAh battery
- 64MP main camera
*Samsung Pay conditions in the description.
Samsung Galaxy M52 5G 6GB/128GB Black (Blazing Black) Dual SIM SM-M526B UNSEALED
Samsung Galaxy M52 5G UNSEALED
More speed with Galaxy M52 5G
5G has arrived
The new Samsung Galaxy M52 5G is the first M-series model with built-in 5G. Thus, the highest connection speed has already reached the mid-range, allowing you to access streaming and smooth gaming to sharing and downloading in seconds. In addition, inside, it has an Octa-core Qualcomm SDM 778G processor with which you will have the power to perform several tasks at the same time. The terminal intelligently records the usage pattern of your smartphone with which to give you up to 4GB of extra virtual RAM . Your apps will not have any interruption while using it. All this with having a space for microSD cards of up to 1 TB with which to expand it.
unique viewing experience
Take in the views with the 6.7” Infinity-O display of the new Galaxy M52 5G. A panel that has Super AMOLED + technology so that you can see all the images in a clear and clear way. It will allow you to see FullHD+ quality and, with its Super Smooth screen that has a 120 Hz refresh rate with which you can play the latest video games without flickering or slowing down. All this with an elegant and slim design, having a thickness of 7.4 mm, a comfortable grip and a soft curvature so that you can take it easily.
Triple way to capture your world
Enjoy ultra-high resolution in every image with the new Samsung Galaxy M52 5G that has a 64MP main camera , accompanied by two other sensors. You will get sharp and clear photos. In addition, its 12 MP Ultra Wide Angle lens will allow you to capture the world with a viewing angle of 123 degrees, expanding your perspective. And, its 2 MP macro lens will zoom in on all the details you might otherwise miss. Additionally, this lens will apply a natural bokeh effect to your portraits, making your subject stand out from the background. The 32 MP front camera of the new M series model has a Bokeh effect that is very easy to achieve, making you the protagonist of the photo and forgetting the background that surrounds you.
Dolby Atmos, Samsung Knox and Android 11
By connecting headphones you can feel every drum hit and explosion of Fortnite. Because the new Samsung Galaxy M52 has Dolby Atmos technology with which you will hear a full, strong sound that will make you immerse yourself in the scene. On the other hand, the terminal integrates Samsung Knox into its hardware and software from the moment you start it. It will defend your most sensitive information from malware and threats. All this having the Android 11 operating system with a One UI layer to really focus on what matters and that you can control the terminal in a comfortable and intuitive way. Likewise, the 5,000 mAh (typical) battery of the new Samsung Galaxy M52 5G will give you more time to do what you love most: share content, play games, stream and much more. With its super fast charging, it will reach 100% in no time. Its Game Booster mode will also track your gaming patterns to optimize your device's battery life, temperature and memory. At the same time, it will group your background tasks and notifications so you can block them and go for the win.
All our Samsung products are European. Due to geographic restrictions by Samsung, the Samsung Pay feature may not be available. Instead, you can use other apps to pay with your device via NFC, like Google Play. Please, for greater security, review this condition before making the purchase.
Samsung Galaxy M52 5G UNSEALED
More speed with Galaxy M52 5G
5G has arrived
The new Samsung Galaxy M52 5G is the first M-series model with built-in 5G. Thus, the highest connection speed has already reached the mid-range, allowing you to access streaming and smooth gaming to sharing and downloading in seconds. In addition, inside, it has an Octa-core Qualcomm SDM 778G processor with which you will have the power to perform several tasks at the same time. The terminal intelligently records the usage pattern of your smartphone with which to give you up to 4GB of extra virtual RAM . Your apps will not have any interruption while using it. All this with having a space for microSD cards of up to 1 TB with which to expand it.
unique viewing experience
Take in the views with the 6.7” Infinity-O display of the new Galaxy M52 5G. A panel that has Super AMOLED + technology so that you can see all the images in a clear and clear way. It will allow you to see FullHD+ quality and, with its Super Smooth screen that has a 120 Hz refresh rate with which you can play the latest video games without flickering or slowing down. All this with an elegant and slim design, having a thickness of 7.4 mm, a comfortable grip and a soft curvature so that you can take it easily.
Triple way to capture your world
Enjoy ultra-high resolution in every image with the new Samsung Galaxy M52 5G that has a 64MP main camera , accompanied by two other sensors. You will get sharp and clear photos. In addition, its 12 MP Ultra Wide Angle lens will allow you to capture the world with a viewing angle of 123 degrees, expanding your perspective. And, its 2 MP macro lens will zoom in on all the details you might otherwise miss. Additionally, this lens will apply a natural bokeh effect to your portraits, making your subject stand out from the background. The 32 MP front camera of the new M series model has a Bokeh effect that is very easy to achieve, making you the protagonist of the photo and forgetting the background that surrounds you.
Dolby Atmos, Samsung Knox and Android 11
By connecting headphones you can feel every drum hit and explosion of Fortnite. Because the new Samsung Galaxy M52 has Dolby Atmos technology with which you will hear a full, strong sound that will make you immerse yourself in the scene. On the other hand, the terminal integrates Samsung Knox into its hardware and software from the moment you start it. It will defend your most sensitive information from malware and threats. All this having the Android 11 operating system with a One UI layer to really focus on what matters and that you can control the terminal in a comfortable and intuitive way. Likewise, the 5,000 mAh (typical) battery of the new Samsung Galaxy M52 5G will give you more time to do what you love most: share content, play games, stream and much more. With its super fast charging, it will reach 100% in no time. Its Game Booster mode will also track your gaming patterns to optimize your device's battery life, temperature and memory. At the same time, it will group your background tasks and notifications so you can block them and go for the win.
All our Samsung products are European. Due to geographic restrictions by Samsung, the Samsung Pay feature may not be available. Instead, you can use other apps to pay with your device via NFC, like Google Play. Please, for greater security, review this condition before making the purchase.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | One UI 3.1 |
| Product status | Unsealed |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 164,2 x 76,4 x 7,4 mm |
| Weight | 173 g |
| Keyboard | No |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,7" |
| Display type | Super AMOLED Plus |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 6GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 64 MP (f/1.8, 26mm, 1/1.97", 0.7um, PDAF) + 12 MP (f/2.2, 123˚,1/3.06", 1.12µm) + 5 MP (f/2.4, LED flash, panorama, HDR) ; Video 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Front camera | 32 MP (f/2.2, 26mm) ; Video 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 64 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |