Samsung Galaxy S20+ 8GB/128GB Black (Cosmic Black) Dual SIM G985F - UNSEALED
This product is no longer available.
SAMSUNG GALAXY S20+ BLACK UNSEALED:
- 12GB RAM and 128GB ROM
- 6.7" Dynamic AMOLED screen
- Octa-core Exynos 990 processor (7nm+)
- 8K video recording
- quad camera
- 4500mAh battery
- Samsung Knox Security so that your data remains yours
Samsung Galaxy S20+ 8GB/128GB Black (Cosmic Black) Dual SIM G985F - UNSEALED
Samsung Galaxy S20+ UNSEALED
8K videos come to smartphones
The Samsun Galaxy S20+ arrives with incredible improvements to make your daily use a real spectacle. These Samsung smartphones have revolutionary 8K video recording technology to share all your projects, ideas, photos, videos and more, in the best quality. Creating a new world comes the Samsung Knox , the intelligent battery and an improvement in the power of the processors.
The quad camera of the s20+
The Galaxy S20+ brings with it a 64 MP main camera with a 30x super resolution zoom enhanced by AI technology to capture all the details in addition to a TOF sensor. By tripling the size of the sensor, Samsung has managed to make the nights light up in each photograph, capturing every detail with impressive quality.
4 times bigger than UHD and 16 times more powerful than FHD, that's what 8K is, keeping moving images in sharp resolution on any screen. The videos will be of an overwhelming quality and you will have the possibility to capture images directly from the videos at 33MP. In addition, its stability technology ensures that your recordings have the greatest professionalism ever seen on a smartphone.
Smart battery is a novelty
The S20+ has a 4500 mAh battery with artificial intelligence that adjusts to your usage habits and saves energy so you can put off charging your smartphone.
Security with S by Samsung
The Samsung Knox security system dedicates all its efforts to protect what is yours. There is nothing more important than information and with this integrated software from Samsung, your private data is and will be private.
Samsung Pay may not work in your region due to geographic restrictions by Samsung. Instead you can use other applications to pay with your smartphone via NFC, such as Google Pay.
Samsung Galaxy S20+ UNSEALED
8K videos come to smartphones
The Samsun Galaxy S20+ arrives with incredible improvements to make your daily use a real spectacle. These Samsung smartphones have revolutionary 8K video recording technology to share all your projects, ideas, photos, videos and more, in the best quality. Creating a new world comes the Samsung Knox , the intelligent battery and an improvement in the power of the processors.
The quad camera of the s20+
The Galaxy S20+ brings with it a 64 MP main camera with a 30x super resolution zoom enhanced by AI technology to capture all the details in addition to a TOF sensor. By tripling the size of the sensor, Samsung has managed to make the nights light up in each photograph, capturing every detail with impressive quality.
4 times bigger than UHD and 16 times more powerful than FHD, that's what 8K is, keeping moving images in sharp resolution on any screen. The videos will be of an overwhelming quality and you will have the possibility to capture images directly from the videos at 33MP. In addition, its stability technology ensures that your recordings have the greatest professionalism ever seen on a smartphone.
Smart battery is a novelty
The S20+ has a 4500 mAh battery with artificial intelligence that adjusts to your usage habits and saves energy so you can put off charging your smartphone.
Security with S by Samsung
The Samsung Knox security system dedicates all its efforts to protect what is yours. There is nothing more important than information and with this integrated software from Samsung, your private data is and will be private.
Samsung Pay may not work in your region due to geographic restrictions by Samsung. Instead you can use other applications to pay with your smartphone via NFC, such as Google Pay.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 10.0 |
| User interface | One UI 2 |
| Product status | Unsealed |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 161,9 x 73,7 x 7,8 mm |
| Weight | 186 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,7" |
| Display type | AMOLED dinámica |
| Screen resolution | 1440 x 3200 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Exynos 990 (7 nm+); CPU: Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M5 & 2x2.50 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55); GPU: Mali-G77 MP11 |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 12 MP (f/1.8, 26mm (Gran Angular), 1/1.76", 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS) + 64 MP (f/2.0, (Teleobjetivo), 0.8µm, PDAF, OIS, 3x hybrid optical zoom) + 12 MP (f/2.2, 13mm (Ultra Gran Angular), 1.4µm, Super Steady video) + 0.3 MP (TOF 3D, f/1.0, (Sensor de Pr |
| Front camera | 10 MP, f/2.2, 26mm (Gran Angular), 1/3.2", 1.22µm, Dual Pixel PDAF |
| Rear camera resolution | 12 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 10 megapixels |
| Number of rear cameras | Quadruple |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/ax), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 3.2, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Enabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |