Xiaomi Mi 10T Pro 5G 8GB/256GB Black (Cosmic Black) Dual SIM - SEMINUEVO
This product is no longer available.
- 8GB RAM and 256GB storage
- 6.7" FHD+ display with 144Hz
- Qualcomm® Snapdragon™ 865 with 5G
- 5000 mAh battery with 33W fast charging
Xiaomi Mi 10T Pro 5G 8GB/256GB Black (Cosmic Black) Dual SIM - SEMINUEVO
Xiaomi Mi 10T Pro
Qualcomm Snapdragon 865 - 108MP Triple Camera - 33W Fast Charging
Xiaomi's top flagship
Xiaomi makes a statement with its new flagship, showcasing everything the Chinese brand is capable of. The new Xiaomi Mi 10T Pro is an exceptional smartphone in every way . In terms of photography, we find a 108 MP triple-camera system with AI. In terms of performance, this Xiaomi phone is equipped with a Qualcomm Snapdragon 865 processor. Visually, it features a 144Hz Adaptive Sync display with TrueColor. Finally, in terms of battery life, we have a 5000 mAh battery with 33W fast charging. The best of the best, all around.
High-end camera
Xiaomi knows how important users are to photography. That's why it has redesigned and shaped a new and innovative 3-rear camera array with Artificial Intelligence (AI) . Its wide and striking main sensor is a 108 MP camera with an f/1.69 focal aperture and a digital zoom of up to 30x. Accompanying this is a 13 MP Ultra Wide Angle lens and a 5 MP Macro sensor. With this Xiaomi Mi 10T Pro, you can record videos in 8K! If you're looking for a phone with a good camera, without a doubt, with this smartphone, you'll be able to shoot your reports like a true professional and surprise everyone with its quality.
Xiaomi's Most Premium Screen
Mobile streaming is increasing exponentially. More and more people are connecting to streaming platforms like Netflix, Disney+, or Amazon Prime via their mobile devices to watch their favorite series or movies. Xiaomi has noticed this trend, and that's why it has built its best display to date. The 6.67" display of the new Xiaomi Mi 10T Pro achieves FHD+ resolution with TrueColor technology, HDR10+, and a 144Hz refresh rate.
Better Processing and Connection Power
Speed is a key factor in this Xiaomi phone. The Mi 10T Pro boasts the speed and fluidity of a 5G connection, allowing you to stream videos or watch live concerts without interruptions or annoying lag. In addition to 5G connectivity, this device is accompanied by a powerful Qualcomm® processor, specifically the Snapdragon TM 865, the best chip in a Xiaomi in 2020. You'll get improved performance, capable of running all kinds of games or heavy applications without complications.
Xiaomi Mi 10T Pro
Qualcomm Snapdragon 865 - 108MP Triple Camera - 33W Fast Charging
Xiaomi's top flagship
Xiaomi makes a statement with its new flagship, showcasing everything the Chinese brand is capable of. The new Xiaomi Mi 10T Pro is an exceptional smartphone in every way . In terms of photography, we find a 108 MP triple-camera system with AI. In terms of performance, this Xiaomi phone is equipped with a Qualcomm Snapdragon 865 processor. Visually, it features a 144Hz Adaptive Sync display with TrueColor. Finally, in terms of battery life, we have a 5000 mAh battery with 33W fast charging. The best of the best, all around.
High-end camera
Xiaomi knows how important users are to photography. That's why it has redesigned and shaped a new and innovative 3-rear camera array with Artificial Intelligence (AI) . Its wide and striking main sensor is a 108 MP camera with an f/1.69 focal aperture and a digital zoom of up to 30x. Accompanying this is a 13 MP Ultra Wide Angle lens and a 5 MP Macro sensor. With this Xiaomi Mi 10T Pro, you can record videos in 8K! If you're looking for a phone with a good camera, without a doubt, with this smartphone, you'll be able to shoot your reports like a true professional and surprise everyone with its quality.
Xiaomi's Most Premium Screen
Mobile streaming is increasing exponentially. More and more people are connecting to streaming platforms like Netflix, Disney+, or Amazon Prime via their mobile devices to watch their favorite series or movies. Xiaomi has noticed this trend, and that's why it has built its best display to date. The 6.67" display of the new Xiaomi Mi 10T Pro achieves FHD+ resolution with TrueColor technology, HDR10+, and a 144Hz refresh rate.
Better Processing and Connection Power
Speed is a key factor in this Xiaomi phone. The Mi 10T Pro boasts the speed and fluidity of a 5G connection, allowing you to stream videos or watch live concerts without interruptions or annoying lag. In addition to 5G connectivity, this device is accompanied by a powerful Qualcomm® processor, specifically the Snapdragon TM 865, the best chip in a Xiaomi in 2020. You'll get improved performance, capable of running all kinds of games or heavy applications without complications.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Mi 10T Pro |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 10 |
| User interface | MIUI 12 |
| Product status | Pre-owned |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 165,1 x 76,4 x 9,3 mm |
| Weight | 218 g |
| Keyboard | No |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 650 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 865 (7 nm+) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 108 MP (f/1.7, 26mm, 1/1.33", 0.8µm, PDAF, OIS) + 13 MP (f/2.4, 123˚, 1.12µm) + 5 MP (f/2.4, AF); LED flash, HDR, panorama; Video: 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps; gyro-EIS |
| Front camera | 20 MP (f/2.2, 27mm, 1/3.4", 0.8µm); HDR; Video: 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Rear camera resolution | 108 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 20 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX Adaptive, aptX HD |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |