Xiaomi Poco F4 5G 8GB/256GB Black (Night Black) Dual SIM 22021211RG
LITTLE F4 5G
- 6.67" AMOLED DotDisplay screen at 120 Hz and HDR10+
- 64 MP main camera with OIS with 4K video recording
- 67 W turbo charging and 4500 mAh battery
- Qualcomm Snapdragon® 870 5G Processor (7nm)
- 5G network connection
Xiaomi Poco F4 5G 8GB/256GB Black (Night Black) Dual SIM 22021211RG
LITTLE F4 5G
With F for Flagship
Exceptional and stable performance
The Snapdragon® 870 's 7nm process technology delivers powerful processing performance with lower power consumption, giving you a smoother experience for both gaming and everyday use. Liquid Cool 2.0 technology . The 7-layer graphite heat dissipation structure and large 3112mm² vapor chamber keep the chip cool and stable, providing a solid foundation for continuous, stable performance.
Powerful read and write capabilities provide faster load and save speeds, allowing you to launch an app or load a game quickly. LPDDR5 + UFS 3.1
67W turbo charging
Thanks to MMT (Middle Middle Tab) technology, 67W turbo charging provides super fast charging. Thanks to the high capacity 4500 mAh battery, the phone charges fast and lasts long to save you stress. 38 min charge to 100%. Dual speakers to produce powerful sound. The 1216 Super Linear Loudspeaker and the 1012 Loudspeaker deliver the ultimate stereo sound experience. Dolby Atmos® delivers an amazing, immersive audio experience through headphones and built-in speakers.
High-end 6.67" AMOLED E4 display
The flagship flat panel display offers the most accurate colors and the best viewing experience. It is perfect for everyday use and entertainment. Tiny DotDisplay. The 2.76mm embedded camera display features one of the smallest front-facing camera lenses in the industry, making for a fuller image and expanding the field of view.
DynamicSwitch display at 120 Hz . This smart display offers 60, 90, and 120Hz refresh rates. When watching movies, reading, or gaming, it automatically uses the most appropriate frame rate based on the situation to provide a smoother viewing experience and reduce power consumption. Plus, the ultra-high 360Hz touch sampling rate responds to your every action with more sensitivity.
64 MP with OIS: Bring back optical clarity
We have spared no effort to incorporate OIS into the POCO F4 because we know that it is something that its fans love. The professional smartphone with a 64 MP camera and optical image stabilization offers more stability so you can take sharp and exciting photos at any time of the day. A portable camera to record 4K videos. Easily create stunning 4K videos with a single tap anytime, anywhere.
LITTLE F4 5G
With F for Flagship
Exceptional and stable performance
The Snapdragon® 870 's 7nm process technology delivers powerful processing performance with lower power consumption, giving you a smoother experience for both gaming and everyday use. Liquid Cool 2.0 technology . The 7-layer graphite heat dissipation structure and large 3112mm² vapor chamber keep the chip cool and stable, providing a solid foundation for continuous, stable performance.
Powerful read and write capabilities provide faster load and save speeds, allowing you to launch an app or load a game quickly. LPDDR5 + UFS 3.1
67W turbo charging
Thanks to MMT (Middle Middle Tab) technology, 67W turbo charging provides super fast charging. Thanks to the high capacity 4500 mAh battery, the phone charges fast and lasts long to save you stress. 38 min charge to 100%. Dual speakers to produce powerful sound. The 1216 Super Linear Loudspeaker and the 1012 Loudspeaker deliver the ultimate stereo sound experience. Dolby Atmos® delivers an amazing, immersive audio experience through headphones and built-in speakers.
High-end 6.67" AMOLED E4 display
The flagship flat panel display offers the most accurate colors and the best viewing experience. It is perfect for everyday use and entertainment. Tiny DotDisplay. The 2.76mm embedded camera display features one of the smallest front-facing camera lenses in the industry, making for a fuller image and expanding the field of view.
DynamicSwitch display at 120 Hz . This smart display offers 60, 90, and 120Hz refresh rates. When watching movies, reading, or gaming, it automatically uses the most appropriate frame rate based on the situation to provide a smoother viewing experience and reduce power consumption. Plus, the ultra-high 360Hz touch sampling rate responds to your every action with more sensitivity.
64 MP with OIS: Bring back optical clarity
We have spared no effort to incorporate OIS into the POCO F4 because we know that it is something that its fans love. The professional smartphone with a 64 MP camera and optical image stabilization offers more stability so you can take sharp and exciting photos at any time of the day. A portable camera to record 4K videos. Easily create stunning 4K videos with a single tap anytime, anywhere.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | 22021211RG |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 12 |
| User interface | MIUI 13 for POCO |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2022-06-27 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 163,2 x 76 x 7,7 mm |
| Weight | 195 g |
| Keyboard | No |
| Water and dust resistance | IP53 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1300 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 64 MP (f/1.8, 1/2.0", 0.7µm, PDAF, OIS) + 8 MP (f/2.2, 119˚, 1/4.0", 1.12µm) + 2 MP (f/2.4 LED flash, HDR, panorama) ; Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Front camera | 20 MP (f/2.5, 1/3.06", 1.0µm) ; Video 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 64 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 20 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |