Xiaomi POCO F7 Ultra 5G 12GB/256GB Yellow Dual SIM
Xiaomi Poco F7 Ultra:
- 120Hz 2K AMOLED Flow display
- Snapdragon 8 Elite
- 50 MP triple camera with OIS
- 5300 mAh battery
- 120W HyperCharge
- 5G connection
- Android 15 with HyperOS 2
Xiaomi POCO F7 Ultra 5G 12GB/256GB Yellow Dual SIM
Xiaomi POCO F7 Ultra
Unleash the Ultra Power
Unleash ultra-performance
The POCO F7 Ultra is powered by the unrivaled Snapdragon® 8 Elite chip , a 3nm manufacturing process, and an Oryon CPU. It handles a wide variety of high-load situations effortlessly, while delivering exceptional power efficiency.
POCO's first dedicated graphics enhancement chipset, based on an advanced 12nm manufacturing process, delivers ultra-sharp graphics, high frame rates, and dynamic visuals in both games and videos.
2K Super Resolution + 120fps Smart Frame Rate + Game HDR at the same time.
Unleash the Ultra Power of Your Battery
The compact body hides a large 5300mAh battery that delivers incredible power and durability for worry-free everyday use.
120W HyperCharge and 50W Wireless HyperCharge technology.
Unleash the Ultra Power of the Screen
2K 120Hz FIOW AMOLED display with stunning graphics. The large 6.67-inch 2K display offers numerous enhanced features to create an immersive viewing experience.
The POCO F7 Ultra's display panel is made with POCO Shield Glass . While maintaining transparency, it outperforms regular glass in terms of durability, with 20 times greater drop resistance.
The new AI Super Cinema features AI algorithms that optimize frame by frame to deliver a stunning visual experience. Dual speakers and refined audio deliver a cinema-level 3D surround sound experience.
Unleash the Ultrapower of Design
The new decorative design conveys a sense of speed, power and exceptional performance.
POCO F7 Ultra uses advanced display wiring technology to make the bottom bezel just 1.9mm for an unobstructed viewing experience.
- Metal center frame
- Seamless top frame
- High-quality glass back
Unleash the Ultra Power of the Camera
POCO's best imaging system to date:
- 50 MP Main Camera
- 50 MP Floating Telephoto Lens
- 32 MP Ultra Wide Angle Camera
- 32 MP Front Camera
Thanks to the Light Fusion 800 image sensor, photos display richer layers of light and shadow and instantly restore authentic texture.
Enjoy stunning clarity with the POCO F7 Ultra's Ultra Zoom and capture incredible details even at 20x zoom and beyond.
Xiaomi POCO F7 Ultra
Unleash the Ultra Power
Unleash ultra-performance
The POCO F7 Ultra is powered by the unrivaled Snapdragon® 8 Elite chip , a 3nm manufacturing process, and an Oryon CPU. It handles a wide variety of high-load situations effortlessly, while delivering exceptional power efficiency.
POCO's first dedicated graphics enhancement chipset, based on an advanced 12nm manufacturing process, delivers ultra-sharp graphics, high frame rates, and dynamic visuals in both games and videos.
2K Super Resolution + 120fps Smart Frame Rate + Game HDR at the same time.
Unleash the Ultra Power of Your Battery
The compact body hides a large 5300mAh battery that delivers incredible power and durability for worry-free everyday use.
120W HyperCharge and 50W Wireless HyperCharge technology.
Unleash the Ultra Power of the Screen
2K 120Hz FIOW AMOLED display with stunning graphics. The large 6.67-inch 2K display offers numerous enhanced features to create an immersive viewing experience.
The POCO F7 Ultra's display panel is made with POCO Shield Glass . While maintaining transparency, it outperforms regular glass in terms of durability, with 20 times greater drop resistance.
The new AI Super Cinema features AI algorithms that optimize frame by frame to deliver a stunning visual experience. Dual speakers and refined audio deliver a cinema-level 3D surround sound experience.
Unleash the Ultrapower of Design
The new decorative design conveys a sense of speed, power and exceptional performance.
POCO F7 Ultra uses advanced display wiring technology to make the bottom bezel just 1.9mm for an unobstructed viewing experience.
- Metal center frame
- Seamless top frame
- High-quality glass back
Unleash the Ultra Power of the Camera
POCO's best imaging system to date:
- 50 MP Main Camera
- 50 MP Floating Telephoto Lens
- 32 MP Ultra Wide Angle Camera
- 32 MP Front Camera
Thanks to the Light Fusion 800 image sensor, photos display richer layers of light and shadow and instantly restore authentic texture.
Enjoy stunning clarity with the POCO F7 Ultra's Ultra Zoom and capture incredible details even at 20x zoom and beyond.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | POCO F7 Ultra |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | HyperOS 2 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-03-27 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Amarillo |
| Dimensions | 160,26 x 74,95 x 8,39 mm |
| Weight | 212 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1440 x 3200 p |
| Screen protection | POCO Shield Glass |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1800 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,6, 24 mm gran angular, PDAF, OIS) + 50 MP (f/2,0, 60 mm teleobjetivo, OIS) + 32 MP (f/2,2, 15 mm, 120° ultra gran angular); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 8K@24fps, 4K@24/30/60 fps, 1080p, Giro-EIS |
| Front camera | 32 MP (f/2.0, 24 mm, gran angular, 1/3.42", 0.64μm); HDR; Vídeo: 1080p@30/60 fps, giroscopio EIS |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e/7), Direct, Dual band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, aptX Adaptive, aptX HD, LE, LHDC |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, NavIC |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB-C |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5300 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p><em>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región</em></p> |