Xiaomi POCO M6 6GB/128GB Black (Black) Dual SIM
Xiaomi POCO M6:
- 90Hz FHD+ display
- Powerful Helium G91-Ultra
- 5030 mAh battery
- 33W turbo charging
- 108MP pro camera
- Android 14, HyperOS
Xiaomi POCO M6 6GB/128GB Black (Black) Dual SIM
LITTLE M6
Freeze every moment
New imaging experience
Introducing POCO M6's revolutionary 108MP pro-grade camera – the ultimate tool for capturing life's most precious moments in stunning detail. Whether you are a photography lover or simply looking for a reliable camera to capture incredible photos, the POCO M6 is the best option for you.
With on-sensor zoom, the POCO M6's 108MP sensor offers 3x zoom with lossless image quality. Capture stunning, detailed images from a distance, and take your photography to the next level.
Enhance your selfies with POCO M6's new 13MP selfie camera and innovative soft ring light, which creates natural, balanced lighting for perfect selfies at any time, even in the dark.
The POCO M6 features an impressive 1/1.67" sensor for enhanced light capture, allowing night scenes to stand out with fantastic clarity and brightness .
Add an artistic touch to your favorite photos with Cinema Camera , a set of special filters designed to emulate classic cinema camera styles. Go one step further with custom frames and other fun editing tools to make each creation uniquely yours.
New charging experience
The POCO M6 supports 33W fast charging so users can charge it quickly and conveniently. The POCO M6 features an intelligent charging motor that adapts the charging power in different situations to optimize efficiency and extend battery life.
Thanks to its huge 5030 mAh battery , the POCO M6 provides incredible battery life to easily enjoy extended use for a whole day.
The POCO M6 also uses a safer and more reliable battery cell, ensuring greater safety for the battery.
New viewing experience
The POCO M6 features an immersive 6.79" 90Hz AdaptiveSync display , providing an excellent viewing experience whether you're watching movies, scrolling through social media or browsing the web. The auto-adjusting refresh rate helps optimize your viewing experience, while extending battery life.
The POCO M6 has been optimized to improve touch recognition and control, and prevent water drops from accidentally activating it.
The 90Hz AdaptiveSync high refresh rate delivers a smoother scrolling and page-turning experience, and the auto-adjusting refresh rate helps optimize your viewing experience while prolonging battery life.
New performance experience
The POCO M6 is equipped with a new powerful Helio G91-Ultra processor . Combined with Xiaomi HyperOS, it offers fast and smooth performance and allows access to demanding features such as 108MP high-resolution photos.
The POCO M6 comes standard with the new Xiaomi HyperOS , which offers a new level of software optimization to users in a smooth and seamless experience.
New design experience
The POCO M6 features an elegant glass design on the back that not only enhances its looks but also provides an elevated hand feel. Its attractive and easy-to-hold design will make you fall in love with it at the first touch.
LITTLE M6
Freeze every moment
New imaging experience
Introducing POCO M6's revolutionary 108MP pro-grade camera – the ultimate tool for capturing life's most precious moments in stunning detail. Whether you are a photography lover or simply looking for a reliable camera to capture incredible photos, the POCO M6 is the best option for you.
With on-sensor zoom, the POCO M6's 108MP sensor offers 3x zoom with lossless image quality. Capture stunning, detailed images from a distance, and take your photography to the next level.
Enhance your selfies with POCO M6's new 13MP selfie camera and innovative soft ring light, which creates natural, balanced lighting for perfect selfies at any time, even in the dark.
The POCO M6 features an impressive 1/1.67" sensor for enhanced light capture, allowing night scenes to stand out with fantastic clarity and brightness .
Add an artistic touch to your favorite photos with Cinema Camera , a set of special filters designed to emulate classic cinema camera styles. Go one step further with custom frames and other fun editing tools to make each creation uniquely yours.
New charging experience
The POCO M6 supports 33W fast charging so users can charge it quickly and conveniently. The POCO M6 features an intelligent charging motor that adapts the charging power in different situations to optimize efficiency and extend battery life.
Thanks to its huge 5030 mAh battery , the POCO M6 provides incredible battery life to easily enjoy extended use for a whole day.
The POCO M6 also uses a safer and more reliable battery cell, ensuring greater safety for the battery.
New viewing experience
The POCO M6 features an immersive 6.79" 90Hz AdaptiveSync display , providing an excellent viewing experience whether you're watching movies, scrolling through social media or browsing the web. The auto-adjusting refresh rate helps optimize your viewing experience, while extending battery life.
The POCO M6 has been optimized to improve touch recognition and control, and prevent water drops from accidentally activating it.
The 90Hz AdaptiveSync high refresh rate delivers a smoother scrolling and page-turning experience, and the auto-adjusting refresh rate helps optimize your viewing experience while prolonging battery life.
New performance experience
The POCO M6 is equipped with a new powerful Helio G91-Ultra processor . Combined with Xiaomi HyperOS, it offers fast and smooth performance and allows access to demanding features such as 108MP high-resolution photos.
The POCO M6 comes standard with the new Xiaomi HyperOS , which offers a new level of software optimization to users in a smooth and seamless experience.
New design experience
The POCO M6 features an elegant glass design on the back that not only enhances its looks but also provides an elevated hand feel. Its attractive and easy-to-hold design will make you fall in love with it at the first touch.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | POCO M6 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | HyperOS |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 168,6 x 76,3 x 8,3 mm |
| Weight | 205 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,8" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2460 p |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 550 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Helio G91 Ultra (12 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 6GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 108 MP (f/1.8, gran angular, 1/1.67", 0.64μm, PDAF) + 2 MP (f/2.4, macro); Flash LED, HDR; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 13 MP (f/2.5, gran angular); HDR; Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 108 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 13 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, aptX, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB-C |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5030 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | *La disponibilidad de NFC puede variar en algunos mercados |