Xiaomi POCO M7 Pro 5G 12GB/256GB Lavender (Lavender Frost) Dual SIM
Xiaomi Poco M7 Pro:
- 120Hz FHD+ AMOLED display
- MediaTek Dimensity7025-Ultra
- Sony 50 MP camera with OIS
- 5110 mAh battery
- 45W turbo charge
- 5G connection
Xiaomi POCO M7 Pro 5G 12GB/256GB Lavender (Lavender Frost) Dual SIM
Xiaomi Poco M7 Pro
Power to win
Completely improved performance
Powered by the Dimensity 7025-Ultra , the 6nm 5G processor delivers robust reliability for effortless multitasking and smooth gaming.
The enhanced 5G high-speed network improves the entertainment experience with instant video and music streaming.
Longer battery life thanks to increased battery capacity
With a large-capacity 5110mAh battery and intelligent power management, you won't have to worry about battery life even with intensive use.
45W Ultra-Fast Turbo Charging . Charge up to 60% or more in just 30 minutes. Ultra-fast charging saves you time and the worry of running out of battery, so you can use your smartphone more efficiently.
Images with vivid colors
The POCO M7 Pro 5G features a 6.67-inch AMOLED display with a 120Hz refresh rate and 394ppi, delivering vivid colors and sharp images. Its maximum brightness is also ultra-high, ensuring clear and comfortable viewing even outdoors.
Comprehensive improvements to photography capabilities
The main camera is equipped with a 50MP Sony IMX882 sensor. Its ultra-wide f/1.5 aperture lets in more light for a more dramatic bokeh effect, allowing you to take stunning portraits or photos even at night.
A new 2x optical zoom and AI algorithm combine to expand the field of view and deliver precise details with optical zoom and exceptional clarity in every frame.
The 20MP wide-angle front lens features an automatic 0.8x zoom adjustment for group selfies, ensuring everyone is perfectly framed and stands out clearly.
Classic yet modern design
Soft rounded corners, solid colors, and a rock-like texture create a sophisticated tactile feel while rounding off its sleek, linear design .
The rear battery cover features subtle curves on all four sides. The gentle curves on both sides of the frame help make it look less bulky while also contributing to a more comfortable grip.
Xiaomi Poco M7 Pro
Power to win
Completely improved performance
Powered by the Dimensity 7025-Ultra , the 6nm 5G processor delivers robust reliability for effortless multitasking and smooth gaming.
The enhanced 5G high-speed network improves the entertainment experience with instant video and music streaming.
Longer battery life thanks to increased battery capacity
With a large-capacity 5110mAh battery and intelligent power management, you won't have to worry about battery life even with intensive use.
45W Ultra-Fast Turbo Charging . Charge up to 60% or more in just 30 minutes. Ultra-fast charging saves you time and the worry of running out of battery, so you can use your smartphone more efficiently.
Images with vivid colors
The POCO M7 Pro 5G features a 6.67-inch AMOLED display with a 120Hz refresh rate and 394ppi, delivering vivid colors and sharp images. Its maximum brightness is also ultra-high, ensuring clear and comfortable viewing even outdoors.
Comprehensive improvements to photography capabilities
The main camera is equipped with a 50MP Sony IMX882 sensor. Its ultra-wide f/1.5 aperture lets in more light for a more dramatic bokeh effect, allowing you to take stunning portraits or photos even at night.
A new 2x optical zoom and AI algorithm combine to expand the field of view and deliver precise details with optical zoom and exceptional clarity in every frame.
The 20MP wide-angle front lens features an automatic 0.8x zoom adjustment for group selfies, ensuring everyone is perfectly framed and stands out clearly.
Classic yet modern design
Soft rounded corners, solid colors, and a rock-like texture create a sophisticated tactile feel while rounding off its sleek, linear design .
The rear battery cover features subtle curves on all four sides. The gentle curves on both sides of the frame help make it look less bulky while also contributing to a more comfortable grip.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | POCO M7 Pro |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | HyperOS |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-12-20 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Purple |
| Dimensions | 162,4 x 75,7 x 7,99 mm |
| Weight | 190 g |
| Water and dust resistance | IP64 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1200 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 7025 Ultra (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,5, 26 mm gran angular, 1/1,95", 0,8 μm, PDAF, OIS) + 2 MP (f/2,4, profundidad); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 20 MP (f/2.5, gran angular, 1/4.0", 0.7μm); Panorámica, HDR; Vídeo: 1080p@30 fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 20 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB-C |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5110 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p><em>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región</em></p> |