Motorola Razr 50 5G 8GB/256GB Orange (Spritz Orange) Dual SIM XT2453
Motorola Razr 50:
- Foldable and compact design
- 6.9" pOLED display
- 4200 mAh battery
- 33W TurboPower Charging
- Mediatek Dimensity 7300X processor
- 50MP main camera with OIS
- Android 14
Motorola Razr 50 5G 8GB/256GB Orange (Spritz Orange) Dual SIM XT2453
Motorola Razr 50
SMART INSIDE AND OUT
More compact. More iconic.
The new Motorola Razr 50 design is more compact , more comfortable , and crease-free, perfect for your pocket. Choose the gray velvet finish or the beige or orange vegan leather finish, and enjoy a soft feel and an extra touch of luxury.
Everyday life is less complicated because the screen is protected against drops and scratches with Corning Gorilla Glass Victus .
Access everything on the external display
You'll barely have to open the new Motorola Razr 50 because you can do almost everything with its advanced 3.6" display. Interact with content, chat with the Google Gemini app, manage apps, and much more.
Infinite ways to capture
Relive your most precious moments whenever you want when you capture them with the 50MP main camera with OIS . Marvel at every photo, from stunning wide-angle shots to extreme close-ups with a 13MP Ultra Wide-Angle and Macro Vision lens.
Capture incredible selfies and enjoy high-quality video calls with the rear camera and the smartphone closed. Create content hands-free and take selfies with Flex View. When you want to see everything bigger, just open the smartphone and capture super-sharp selfies with the 32MP Quad Pixel AI camera .
Greater fluidity and clarity
Open it up and unleash the full potential of a 6.9" pOLED display . It's one of the largest displays among foldable smartphones, with a 120Hz refresh rate . It gives you a bigger, brighter, and better entertainment experience.
Discover new levels of depth, clarity, and detail in the sound of your favorite music, movies, and content. Plus, Dolby Atmos® includes spatial audio, an enhanced experience where sound flows around you in a virtual space.
Accelerated efficiency
Effortlessly power through everyday tasks with the new 4nm MediaTek Dimensity 7300X processor , which accelerates work and play with greater efficiency.
Go all day and all night on a single charge with the 4200 mAh battery .
And get hours and hours of battery life in minutes with 33W TurboPower™ charging . Hate cables? Enjoy the freedom of 15W wireless charging .
Motorola Razr 50
SMART INSIDE AND OUT
More compact. More iconic.
The new Motorola Razr 50 design is more compact , more comfortable , and crease-free, perfect for your pocket. Choose the gray velvet finish or the beige or orange vegan leather finish, and enjoy a soft feel and an extra touch of luxury.
Everyday life is less complicated because the screen is protected against drops and scratches with Corning Gorilla Glass Victus .
Access everything on the external display
You'll barely have to open the new Motorola Razr 50 because you can do almost everything with its advanced 3.6" display. Interact with content, chat with the Google Gemini app, manage apps, and much more.
Infinite ways to capture
Relive your most precious moments whenever you want when you capture them with the 50MP main camera with OIS . Marvel at every photo, from stunning wide-angle shots to extreme close-ups with a 13MP Ultra Wide-Angle and Macro Vision lens.
Capture incredible selfies and enjoy high-quality video calls with the rear camera and the smartphone closed. Create content hands-free and take selfies with Flex View. When you want to see everything bigger, just open the smartphone and capture super-sharp selfies with the 32MP Quad Pixel AI camera .
Greater fluidity and clarity
Open it up and unleash the full potential of a 6.9" pOLED display . It's one of the largest displays among foldable smartphones, with a 120Hz refresh rate . It gives you a bigger, brighter, and better entertainment experience.
Discover new levels of depth, clarity, and detail in the sound of your favorite music, movies, and content. Plus, Dolby Atmos® includes spatial audio, an enhanced experience where sound flows around you in a virtual space.
Accelerated efficiency
Effortlessly power through everyday tasks with the new 4nm MediaTek Dimensity 7300X processor , which accelerates work and play with greater efficiency.
Go all day and all night on a single charge with the 4200 mAh battery .
And get hours and hours of battery life in minutes with 33W TurboPower™ charging . Hate cables? Enjoy the freedom of 15W wireless charging .
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-06-25 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Orange |
| Dimensions | 171,3 x 74 x 7,3 mm |
| Weight | 188 g |
| Water and dust resistance | IPX8 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,9" |
| Display type | LTPO AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2640 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 3000 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 7300X (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,7, 25 mm gran angular, 1/1,95", 0,8 μm, PDAF de doble píxel, OIS) + 13 MP (f/2,2, 120º ultra gran angular, 1/3, 1,12 μm, AF); Flash LED, panorámica, HDR; Vídeo: 4K@30 fps, 1080p@30/60 fps, giroscopio EIS |
| Front camera | 32 MP (f/2,4, 25 mm gran angular, 0,7 μm); HDR; Vídeo: 4K@30 fps, 1080p@30/60 fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e), Dual band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, LTEPP, SUPL, GLONASS, Galileo, Beidou |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4200 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |