Motorola Razr 50 Ultra 5G 12GB/512GB Blue (Midnight Blue) Dual SIM
Motorola Razr 50 Ultra:
- Foldable and compact design
- 6.9" FHD+ pOLED display
- 4000 mAh battery
- 45W TurboPower Charging
- Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 processor
- 50MP main camera
- Android 14
Motorola Razr 50 Ultra 5G 12GB/512GB Blue (Midnight Blue) Dual SIM
Motorola Razr 50 Ultra
Smart inside and out
The largest and smartest external display
The largest and smartest external display among foldable smartphones gives you more space for work and play, and easy access to the Google Gemini app gives you more help to carry out all your daily tasks.
An iconic design with a new look
A timeless pocket design that evokes nostalgia and functionality. It boasts a retro charm and makes a statement with its range of colours.
Rest assured that the Motorola Razr 50 Ultra has an external screen made of Gorilla Glass Victus and IPX8 certified water protection.
Open and close the Motorola Razr 50 Ultra with confidence, knowing that the display and hinge have been put through rigorous stress tests to ensure they will last the life of your smartphone.
Flexible ways to capture
Record videos the old-fashioned way by using your smartphone as a traditional video camera. Simply open the camera and tilt your smartphone to 90 degrees and the recording will start automatically.
See if you come out well in real time with the Dual Preview function, with which you will be able to strike your best pose and see it on the external screen before taking the photo.
Capture the real moment in maximum clarity thanks to the high-resolution 50 MP camera. With 32 times more focus pixels, the results will always be unrivalled, regardless of the lighting conditions.
Welcome to an AI-enhanced 32MP front camera that integrates an algorithm to take beautiful, ultra-sharp selfies.
Incredibly fast, perfectly fluid
Realistic visuals burst from a stunning 6.9” smooth pOLED display as soon as you flip open the smartphone. Get the edge in your games with an astonishing 165Hz refresh rate.
Transport yourself into every scene with the spatial sound of Dolby Atmos . With compatible Bluetooth® devices, Snapdragon Sound surrounds you in superior sound quality.
At the top of the yield curve
Set new rules with the 3rd Gen Snapdragon 8s Mobile Platform, delivering unmatched AI performance that supports multimodal models, including over 30 Large Language Models (LLMs) and Large Vision Models (LVMs).
Unlock unparalleled performance and extraordinary experiences with blazing-fast 5G speeds .
All-day autonomy
Stay connected all the time with the 4000 mAh battery . Charge the battery for the whole day in just 12 minutes with 45W TurboPower charging , or recharge without stopping for a minute with 15W wireless charging .
Motorola Razr 50 Ultra
Smart inside and out
The largest and smartest external display
The largest and smartest external display among foldable smartphones gives you more space for work and play, and easy access to the Google Gemini app gives you more help to carry out all your daily tasks.
An iconic design with a new look
A timeless pocket design that evokes nostalgia and functionality. It boasts a retro charm and makes a statement with its range of colours.
Rest assured that the Motorola Razr 50 Ultra has an external screen made of Gorilla Glass Victus and IPX8 certified water protection.
Open and close the Motorola Razr 50 Ultra with confidence, knowing that the display and hinge have been put through rigorous stress tests to ensure they will last the life of your smartphone.
Flexible ways to capture
Record videos the old-fashioned way by using your smartphone as a traditional video camera. Simply open the camera and tilt your smartphone to 90 degrees and the recording will start automatically.
See if you come out well in real time with the Dual Preview function, with which you will be able to strike your best pose and see it on the external screen before taking the photo.
Capture the real moment in maximum clarity thanks to the high-resolution 50 MP camera. With 32 times more focus pixels, the results will always be unrivalled, regardless of the lighting conditions.
Welcome to an AI-enhanced 32MP front camera that integrates an algorithm to take beautiful, ultra-sharp selfies.
Incredibly fast, perfectly fluid
Realistic visuals burst from a stunning 6.9” smooth pOLED display as soon as you flip open the smartphone. Get the edge in your games with an astonishing 165Hz refresh rate.
Transport yourself into every scene with the spatial sound of Dolby Atmos . With compatible Bluetooth® devices, Snapdragon Sound surrounds you in superior sound quality.
At the top of the yield curve
Set new rules with the 3rd Gen Snapdragon 8s Mobile Platform, delivering unmatched AI performance that supports multimodal models, including over 30 Large Language Models (LLMs) and Large Vision Models (LVMs).
Unlock unparalleled performance and extraordinary experiences with blazing-fast 5G speeds .
All-day autonomy
Stay connected all the time with the 4000 mAh battery . Charge the battery for the whole day in just 12 minutes with 45W TurboPower charging , or recharge without stopping for a minute with 15W wireless charging .
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Razr 50 Ultra |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 171,4 x 74 x 7,1 mm |
| Weight | 189 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,9" |
| Display type | LTPO AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2640 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 3000 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,7, 24 mm gran angular, 1/1,95", 0,8 μm, PDAF de doble píxel, OIS) + 50 MP (f/2,0, teleobjetivo, 1/2,76", 0,64 μm, PDAF, zoom óptico 2x); Flash LED, panorámica, HDR; Vídeo: 4K@30/60 fps, 1080p@30/60/120/240/960 fps, HDR10+, giroscopio EIS |
| Front camera | 32 MP (f/2,4, gran angular, 0,7 μm); HDR; Vídeo: 4K@30/60 fps, 1080p@30/60 fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e/7), Dual band, Tri-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, EDR |
| SIM Type 2 | NanoSIM, e-SIM |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, LTEPP, SUPL, GLONASS, Galileo, Beidou |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |