Motorola Razr 50 Ultra 5G 12GB/512GB Pink (Hot Pink) Dual SIM
Motorola Razr 50 Ultra:
- Foldable and compact design
- 6.9" FHD+ pOLED display
- 4000 mAh battery
- 45W TurboPower Charging
- Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 processor
- 50MP main camera
- Android 14
Motorola Razr 50 Ultra 5G 12GB/512GB Pink (Hot Pink) Dual SIM
Motorola Razr 50 Ultra
Smart inside and out
The largest and smartest external display
With the largest and smartest external display among foldable smartphones, you'll have more space for work and play, and easy access to the Google Gemini app will give you more help with all your daily tasks.
An iconic design with a new look
A timeless pocket design that evokes nostalgia and functionality. It boasts retro charm and makes a statement with its range of colors.
Rest assured, the Motorola Razr 50 Ultra features an external display made from Gorilla Glass Victus and IPX8 certified water protection.
Open and close the Motorola Razr 50 Ultra with confidence, knowing that the display and hinge have undergone several rigorous stress tests that ensure they will hold up well throughout the smartphone's lifecycle.
Flexible ways to capture
Record videos the old-fashioned way by using your smartphone like a traditional video camera. Just open the camera and hold it at a 90-degree angle to start recording automatically.
See if you look good in real time with the Dual Preview feature, which lets you strike your best pose and see it on the external screen before taking the photo.
Capture every moment with crystal-clear footage thanks to the high-resolution 50MP camera. With 32 times more focus pixels, your results will always be unparalleled, regardless of the lighting conditions.
Welcome to a 32MP front camera enhanced with AI and an algorithm that creates beautiful, ultra-sharp selfies.
Incredibly fast, perfectly fluid
Realistic visuals leap out from the stunning 6.9" pOLED display as soon as you open the smartphone. Gain an edge in your games with an astonishing 165Hz refresh rate.
Transport yourself to every scene with the spatial sound of Dolby Atmos . With compatible Bluetooth® devices, Snapdragon Sound surrounds you in superior sound quality.
At the top of the yield curve
Set new rules with the 3rd Gen Snapdragon 8s Mobile Platform, delivering unmatched AI performance supporting multimodal models, including over 30 Large Language Models (LLMs) and Large Vision Models (LVMs).
Unlock unparalleled performance and extraordinary experiences with blazingly fast 5G speeds .
All-day autonomy
Stay connected all the time with the 4000mAh battery . Power up for a full day in just 12 minutes with 45W TurboPower charging , or top up nonstop with 15W wireless charging .
Motorola Razr 50 Ultra
Smart inside and out
The largest and smartest external display
With the largest and smartest external display among foldable smartphones, you'll have more space for work and play, and easy access to the Google Gemini app will give you more help with all your daily tasks.
An iconic design with a new look
A timeless pocket design that evokes nostalgia and functionality. It boasts retro charm and makes a statement with its range of colors.
Rest assured, the Motorola Razr 50 Ultra features an external display made from Gorilla Glass Victus and IPX8 certified water protection.
Open and close the Motorola Razr 50 Ultra with confidence, knowing that the display and hinge have undergone several rigorous stress tests that ensure they will hold up well throughout the smartphone's lifecycle.
Flexible ways to capture
Record videos the old-fashioned way by using your smartphone like a traditional video camera. Just open the camera and hold it at a 90-degree angle to start recording automatically.
See if you look good in real time with the Dual Preview feature, which lets you strike your best pose and see it on the external screen before taking the photo.
Capture every moment with crystal-clear footage thanks to the high-resolution 50MP camera. With 32 times more focus pixels, your results will always be unparalleled, regardless of the lighting conditions.
Welcome to a 32MP front camera enhanced with AI and an algorithm that creates beautiful, ultra-sharp selfies.
Incredibly fast, perfectly fluid
Realistic visuals leap out from the stunning 6.9" pOLED display as soon as you open the smartphone. Gain an edge in your games with an astonishing 165Hz refresh rate.
Transport yourself to every scene with the spatial sound of Dolby Atmos . With compatible Bluetooth® devices, Snapdragon Sound surrounds you in superior sound quality.
At the top of the yield curve
Set new rules with the 3rd Gen Snapdragon 8s Mobile Platform, delivering unmatched AI performance supporting multimodal models, including over 30 Large Language Models (LLMs) and Large Vision Models (LVMs).
Unlock unparalleled performance and extraordinary experiences with blazingly fast 5G speeds .
All-day autonomy
Stay connected all the time with the 4000mAh battery . Power up for a full day in just 12 minutes with 45W TurboPower charging , or top up nonstop with 15W wireless charging .
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Razr 50 Ultra |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-06-25 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Pink |
| Dimensions | 171,4 x 74 x 7,1 mm |
| Weight | 189 g |
| Water and dust resistance | IPX8 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,9" |
| Display type | LTPO AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2640 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 3000 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,7, 24 mm gran angular, 1/1,95", 0,8 μm, PDAF de doble píxel, OIS) + 50 MP (f/2,0, teleobjetivo, 1/2,76", 0,64 μm, PDAF, zoom óptico 2x); Flash LED, panorámica, HDR; Vídeo: 4K@30/60 fps, 1080p@30/60/120/240/960 fps, HDR10+, giroscopio EIS |
| Front camera | 32 MP (f/2,4, gran angular, 0,7 μm); HDR; Vídeo: 4K@30/60 fps, 1080p@30/60 fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e/7), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, aptX Adaptive, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |