Realme 12 5G 8GB/256GB Purple (Twilight Purple) Dual SIM
Realme 12 5G:
- 120Hz FHD+ display
- Dimensity 6100+ 5G Processor
- 108MP portrait camera with 3x zoom
- 5000 mAh battery
- 45W SUPERVOOC charging
- Realme UI 5.0
- Design inspired by luxury watches
- IP54 resistance
Realme 12 5G 8GB/256GB Purple (Twilight Purple) Dual SIM
Realme 12 5G
Master of the Clear Portrait
A clear winner
The best-in-class 108MP camera with 3X lossless zoom . The largest camera sensor in the class with improved night vision. The most advanced image processing software in the class with expert fine-tuning for cinematic touch . Put it all together and you have a portrait camera system that’s more than you’ve ever enjoyed.
The 108MP mode boosts sharpness in a big way, bringing texture and depth to the most important photos.
With the ability to recognize up to 10 faces simultaneously, no more group portraits with a few blurry faces. Capture the happiness of every moment with high-resolution details and every smile in focus. Thanks to our advanced multi-face recognition algorithm and facial optimization , the realme 12 5G ensures that every moment is a clear memory.
Night mode, with extra brightness in dark environments and the ability to preserve sharpness and even the smallest details, makes taking photos at night easier than ever.
Design inspired by fashion watches
With this design, inspired by the elegant aesthetics of fashion watches, we have pushed the boundaries of smartphone design. Combining the elegance and sophistication of timeless pieces with the most advanced technology results in a unique product experience with which users can show off their good taste.
The 7.69mm super slim body is combined with a C-angle side design to make the phone fit perfectly in your hand, even with the large 5000mAh battery.
Large and fluid screen
The large screen size and high refresh rate combine to deliver a better viewing experience with a higher level of immersion, allowing you to immerse yourself in the action.
Always get the best refresh rate without lifting a finger. Fine-tuning based on the usage situation, Dynamic Refresh Rate automatically selects the ideal refresh rate based on how you're using your phone. This not only results in an optimal experience, but also saves battery life.
Segment-first symmetrical dual speakers deliver a more immersive, detailed sound and gaming experience.
Ready in a moment
Large 5000mAh battery . Enjoy all the entertainment content you want, from games to movies and music, without running out of battery at the end of the day.
45W SUPERVOOC Charging . 45W fast charging features advanced SUPERVOOC charging technology, allowing you to charge from 1-50% in just 30 minutes.
The power button, enhanced.
Now, the power button isn't just a power button. The Dynamic Button not only lets you quickly unlock your phone with a fingerprint, but also gives you the option to customize it with your preferred function and app. Flashlight, Mute, Camera, Music... all with just a touch.
Powerful 8-core chipset
The MediaTek Dimensity 6100+ 5G octa-core chipset is equipped with an advanced TSMC 6nm process and a CPU that delivers a clock speed of up to 2.2GHz, which equates to faster computing efficiency and lower power consumption.
Share your fast 5G connection with up to 32% lower power consumption compared to normal mode.
Realme 12 5G
Master of the Clear Portrait
A clear winner
The best-in-class 108MP camera with 3X lossless zoom . The largest camera sensor in the class with improved night vision. The most advanced image processing software in the class with expert fine-tuning for cinematic touch . Put it all together and you have a portrait camera system that’s more than you’ve ever enjoyed.
The 108MP mode boosts sharpness in a big way, bringing texture and depth to the most important photos.
With the ability to recognize up to 10 faces simultaneously, no more group portraits with a few blurry faces. Capture the happiness of every moment with high-resolution details and every smile in focus. Thanks to our advanced multi-face recognition algorithm and facial optimization , the realme 12 5G ensures that every moment is a clear memory.
Night mode, with extra brightness in dark environments and the ability to preserve sharpness and even the smallest details, makes taking photos at night easier than ever.
Design inspired by fashion watches
With this design, inspired by the elegant aesthetics of fashion watches, we have pushed the boundaries of smartphone design. Combining the elegance and sophistication of timeless pieces with the most advanced technology results in a unique product experience with which users can show off their good taste.
The 7.69mm super slim body is combined with a C-angle side design to make the phone fit perfectly in your hand, even with the large 5000mAh battery.
Large and fluid screen
The large screen size and high refresh rate combine to deliver a better viewing experience with a higher level of immersion, allowing you to immerse yourself in the action.
Always get the best refresh rate without lifting a finger. Fine-tuning based on the usage situation, Dynamic Refresh Rate automatically selects the ideal refresh rate based on how you're using your phone. This not only results in an optimal experience, but also saves battery life.
Segment-first symmetrical dual speakers deliver a more immersive, detailed sound and gaming experience.
Ready in a moment
Large 5000mAh battery . Enjoy all the entertainment content you want, from games to movies and music, without running out of battery at the end of the day.
45W SUPERVOOC Charging . 45W fast charging features advanced SUPERVOOC charging technology, allowing you to charge from 1-50% in just 30 minutes.
The power button, enhanced.
Now, the power button isn't just a power button. The Dynamic Button not only lets you quickly unlock your phone with a fingerprint, but also gives you the option to customize it with your preferred function and app. Flashlight, Mute, Camera, Music... all with just a touch.
Powerful 8-core chipset
The MediaTek Dimensity 6100+ 5G octa-core chipset is equipped with an advanced TSMC 6nm process and a CPU that delivers a clock speed of up to 2.2GHz, which equates to faster computing efficiency and lower power consumption.
Share your fast 5G connection with up to 32% lower power consumption compared to normal mode.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | Realme UI 5.0 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Purple |
| Dimensions | 165,6 x 76,1 x 7,7 mm |
| Weight | 188 g |
| Water and dust resistance | IP54 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,72" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 800 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 256 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 108 MP (f/1.8, 24 mm gran angular, 1/1.67", PDAF) + 2 MP (f/2.4, profundidad); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP (f/2.0, 26 mm gran angular); Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 108 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |