Realme 13 Pro+ 5G 12GB/512GB Gold (Monet Gold) Dual SIM
Realme 13 Pro+:
- 120Hz AMOLED display
- Snapdragon 7s Gen 2 5G Processor
- Sony LYT-701 OIS Camera
- AI Ultra Clarity
- 5200 mAh battery
- 80W SUPERVOOC charging
- Realme UI 5.0
- Design inspired by Monet
- IP65 resistance
Realme 13 Pro+ 5G 12GB/512GB Gold (Monet Gold) Dual SIM
Realme 13 Pro+ 5G
Ultra Clear Camera with AI
MUCH BETTER CLARITY THAN 200 MP
50MP Dual Sony Camera with AI . The realme 13 Pro+ offers multiple high-quality focal lengths through its flagship telephoto lens. With two 50MP Sony cameras each, you can be sure that every shot is the best.
- Sony LYT-701 OIS 50MP Camera
- Sony LYT-600 50MP Telephoto Camera
- 112º Ultra Wide Angle Camera
- Sony 32MP Ultra-Clear Selfie Camera
Capture portraits in any lighting environment and at any focal length up to 6X , knowing your camera was designed for this.
AI-based subject recognition and background segmentation provide the ability to capture a progressive natural bokeh effect at the optical level.
AI recognition of various skin tones enables targeted improvements in skin tone representation, ensuring satisfactory results for people of all skin tones.
The AI HyperRAW algorithm enables a next-generation imaging experience with the ability to capture crystal-clear photos when shooting at a resolution between 0.6X and 6X . And to take the experience to the next level, the 13 Pro+ can take photos at a maximum range of 120X.
CLARITY BEYOND HARDWARE.
AI Ultra Clarity gives you the option to give blurry images an instant clarity boost.
Improve Group Photos . Provides greater detail to people's facial features with greater clarity.
Smart Removal - With a simple circle, you can easily remove unwanted objects to get the perfect photo after taking it.
A PHONE AND A FASHION STATEMENT.
Designed in collaboration with the world-renowned museum, the MFA houses the largest collection of the work of celebrated Impressionist painter Claude Monet outside of France.
Inspired by the flow of light and shadow in Monet's masterpieces, millions of sparkling particles come together to simulate his brush strokes, perfectly capturing a shimmering texture from every angle.
PROFESSIONAL GRADE EYE PROTECTION, POWERED BY AI
120Hz Curved Vision Display . Pro-XDR fully restores the dynamic range of HDR photos, ensuring the photos you see appear exactly as they were taken.
With certifications from leading quality assurance authorities, the 13 Pro+ is built to the highest standards and offers a comprehensive viewing experience with AI eye protection.
DESIGNED TO DELIVER LASTING POWER.
Snapdragon® 7s Gen 2 5G processor. Huge power potential combined with low power consumption, for a reliable, fluid, fast and efficient experience.
Massive 5200mAh battery and 80W SUPERVOOC charging.
With high-strength glass and innovative shock-absorbing structure of realme ArmorShell Protection, the realme 13 Pro+ provides comprehensive protection against drops.
Realme 13 Pro+ 5G
Ultra Clear Camera with AI
MUCH BETTER CLARITY THAN 200 MP
50MP Dual Sony Camera with AI . The realme 13 Pro+ offers multiple high-quality focal lengths through its flagship telephoto lens. With two 50MP Sony cameras each, you can be sure that every shot is the best.
- Sony LYT-701 OIS 50MP Camera
- Sony LYT-600 50MP Telephoto Camera
- 112º Ultra Wide Angle Camera
- Sony 32MP Ultra-Clear Selfie Camera
Capture portraits in any lighting environment and at any focal length up to 6X , knowing your camera was designed for this.
AI-based subject recognition and background segmentation provide the ability to capture a progressive natural bokeh effect at the optical level.
AI recognition of various skin tones enables targeted improvements in skin tone representation, ensuring satisfactory results for people of all skin tones.
The AI HyperRAW algorithm enables a next-generation imaging experience with the ability to capture crystal-clear photos when shooting at a resolution between 0.6X and 6X . And to take the experience to the next level, the 13 Pro+ can take photos at a maximum range of 120X.
CLARITY BEYOND HARDWARE.
AI Ultra Clarity gives you the option to give blurry images an instant clarity boost.
Improve Group Photos . Provides greater detail to people's facial features with greater clarity.
Smart Removal - With a simple circle, you can easily remove unwanted objects to get the perfect photo after taking it.
A PHONE AND A FASHION STATEMENT.
Designed in collaboration with the world-renowned museum, the MFA houses the largest collection of the work of celebrated Impressionist painter Claude Monet outside of France.
Inspired by the flow of light and shadow in Monet's masterpieces, millions of sparkling particles come together to simulate his brush strokes, perfectly capturing a shimmering texture from every angle.
PROFESSIONAL GRADE EYE PROTECTION, POWERED BY AI
120Hz Curved Vision Display . Pro-XDR fully restores the dynamic range of HDR photos, ensuring the photos you see appear exactly as they were taken.
With certifications from leading quality assurance authorities, the 13 Pro+ is built to the highest standards and offers a comprehensive viewing experience with AI eye protection.
DESIGNED TO DELIVER LASTING POWER.
Snapdragon® 7s Gen 2 5G processor. Huge power potential combined with low power consumption, for a reliable, fluid, fast and efficient experience.
Massive 5200mAh battery and 80W SUPERVOOC charging.
With high-strength glass and innovative shock-absorbing structure of realme ArmorShell Protection, the realme 13 Pro+ provides comprehensive protection against drops.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | 13 Pro Plus |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | Realme UI 5.0 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-08-06 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Gold |
| Dimensions | 161,3 x 73,9 x 8,4 mm |
| Weight | 185,5 g |
| Water and dust resistance | IP65 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,7" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2412 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 2000 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 512 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.9, 26 mm gran angular, 1/1.95", PDAF, OIS) + 50 MP (f/2,7, 73 mm, 1/1,95", Zoom óptico x3) + 8 MP (f/2.2, 16 mm, 112° ultra gran angular, 1/4.0"); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30/60 fps, Giro-EIS |
| Front camera | 32 MP (f/2.5, 21 mm gran angular, 1/2.74", 0.8μm); Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Dual band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | * La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región |