Realme 14 Pro 5G 12GB/512GB White (Pearl White) Dual SIM
Realme 14 Pro 5G:
- 120Hz Curved Vision Display
- Dimensity 7300 Energy 5G Processor
- Sony IMX882 camera with OIS
- 6000 mAh Titan Battery
- 45W SUPERVOOC Charging
- Realme UI 6.0
- IP69, IP68, IP66
Realme 14 Pro 5G 12GB/512GB White (Pearl White) Dual SIM
Realme 14 Pro 5G
Clarity and power
Ultra-sharp cameras with AI
Sony 50MP OIS camera . Sony IMX882 Large 1/1.95" sensor, supports 4K video.
Triple Flash MagicGlow . Intelligent color temperature adjustment.
Ultra-sharp 16MP front camera . AI Beauty Algorithm.
Exclusive algorithmic optimization for underwater photos, combined with IP69 water resistance , allows you to capture the fascinating underwater world.
Intelligent creation, infinite inspiration
AI Ultra Clarity 2.0. Incredible clarity with a single tap. Enjoy the power of AI to instantly improve any blurry photo.
AI Snapshot Mode . With a maximum shutter speed of 1/10000s, the realme 14 Pro makes it easy to capture fast-moving objects.
AI Eraser 2.0. Circle, erase, have fun. Get the perfect shot even after you've taken it. With a simple circle, it's easy to remove unwanted objects.
So elegant yet so powerful
Dimensity 7300 Energy 5G Processor . Ultra-fast and ultra-efficient for all-day use. Flagship 4nm processing technology delivers powerful performance and low power consumption, giving you a smooth, responsive, and efficient experience.
The realme 14 Pro 5G is the first in its class to support 120 FPS in 3 major global games, delivering a smooth esports- level experience to gamers around the world.
6000 mAh Titan Battery
The innovative battery pack's capacity produces an incredibly high density of 804 Wh/l. This compact battery features an unprecedented 6000 mAh capacity and 45W SUPERVOOC charging to charge from 1% to 50% in 36 minutes.
A unique treasure
Each realme 14 Pro features its own unique texture, designed in conjunction with Valeur Designers using a distinctive fusion process that incorporates a natural powder effect on the exterior.
During initial use, the cold-sensitive fusion fibers allow for a color-shifting effect that creates an offset in the blue texture with white and gold at temperatures below 16°C.
Realme 14 Pro 5G
Clarity and power
Ultra-sharp cameras with AI
Sony 50MP OIS camera . Sony IMX882 Large 1/1.95" sensor, supports 4K video.
Triple Flash MagicGlow . Intelligent color temperature adjustment.
Ultra-sharp 16MP front camera . AI Beauty Algorithm.
Exclusive algorithmic optimization for underwater photos, combined with IP69 water resistance , allows you to capture the fascinating underwater world.
Intelligent creation, infinite inspiration
AI Ultra Clarity 2.0. Incredible clarity with a single tap. Enjoy the power of AI to instantly improve any blurry photo.
AI Snapshot Mode . With a maximum shutter speed of 1/10000s, the realme 14 Pro makes it easy to capture fast-moving objects.
AI Eraser 2.0. Circle, erase, have fun. Get the perfect shot even after you've taken it. With a simple circle, it's easy to remove unwanted objects.
So elegant yet so powerful
Dimensity 7300 Energy 5G Processor . Ultra-fast and ultra-efficient for all-day use. Flagship 4nm processing technology delivers powerful performance and low power consumption, giving you a smooth, responsive, and efficient experience.
The realme 14 Pro 5G is the first in its class to support 120 FPS in 3 major global games, delivering a smooth esports- level experience to gamers around the world.
6000 mAh Titan Battery
The innovative battery pack's capacity produces an incredibly high density of 804 Wh/l. This compact battery features an unprecedented 6000 mAh capacity and 45W SUPERVOOC charging to charge from 1% to 50% in 36 minutes.
A unique treasure
Each realme 14 Pro features its own unique texture, designed in conjunction with Valeur Designers using a distinctive fusion process that incorporates a natural powder effect on the exterior.
During initial use, the cold-sensitive fusion fibers allow for a color-shifting effect that creates an offset in the blue texture with white and gold at temperatures below 16°C.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | 14 Pro 5G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | Realme UI 6.0 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-01-23 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | White |
| Dimensions | 162,75 x 74,92 x 7,55 mm |
| Weight | 179 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Military Certified | MIL-STD-810H |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,77" |
| Display type | OLED |
| Screen resolution | 1080 x 2392 p |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 1400 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 7300 Energy (4nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 512 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, 26 mm gran angular, 1/1.95", 0.8μm, PDAF multidireccional, OIS) + 2 MP (f/2.4, profundidad); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 4K@30fps, 1080p@30/60/120 fps, giro-EIS, OIS |
| Front camera | 16 MP (f/2.4, 24 mm gran angular, 1/3.09", 1.0μm); Panorámica; Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Dual band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 6000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | * La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región |