Realme 14T 5G 8GB/256GB Purple (Lightning Purple) Dual SIM
Realme 14T 5G:
- 120Hz AMOLED display
- Dimensity 6300 5G Processor
- 50MP AI Camera
- 6000 mAh Titan Battery
- 45W fast charging
- Realme UI 6.0
Realme 14T 5G 8GB/256GB Purple (Lightning Purple) Dual SIM
Realme 14T 5G
Unlimited performance
Unlimited performance
The Dimensity 6300 5G processor lets you enjoy excellent 5G performance with download speeds of up to 3.3 Gb/s, along with 10% faster gaming performance than the previous generation thanks to its 6nm process and 2.4 GHz cores.
Vivid, bright and eye-friendly
120Hz AMOLED Display . The T14 features an FHD+ AMOLED esports display that will make every match a truly immersive experience with exceptional color performance and a fluid 120Hz refresh rate.
Battery without limits
6000mAh Titan Battery . C-Pack packaging technology delivers a slim 6000mAh battery with increased energy density, meaning it can last all day.
Thanks to 45W fast charging , you can charge your device in an instant so you never run out of power.
AI Camera
AI Clear Face . Gives new life to blurry portraits.
AI Erase . Seamlessly removes distractions.
AI Motion Deblur . Relive every moment with quality.
Realme 14T 5G
Unlimited performance
Unlimited performance
The Dimensity 6300 5G processor lets you enjoy excellent 5G performance with download speeds of up to 3.3 Gb/s, along with 10% faster gaming performance than the previous generation thanks to its 6nm process and 2.4 GHz cores.
Vivid, bright and eye-friendly
120Hz AMOLED Display . The T14 features an FHD+ AMOLED esports display that will make every match a truly immersive experience with exceptional color performance and a fluid 120Hz refresh rate.
Battery without limits
6000mAh Titan Battery . C-Pack packaging technology delivers a slim 6000mAh battery with increased energy density, meaning it can last all day.
Thanks to 45W fast charging , you can charge your device in an instant so you never run out of power.
AI Camera
AI Clear Face . Gives new life to blurry portraits.
AI Erase . Seamlessly removes distractions.
AI Motion Deblur . Relive every moment with quality.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | 14T 5G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| User interface | Realme UI 6.0 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-04-25 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Purple |
| Dimensions | 163,15 x 75,65 x 7,97 mm |
| Weight | 196 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 2100 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, 27 mm gran angular, 1/2.88") + 2 MP (f/2.4); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 1080p@30/60, giro-EIS, OIS |
| Front camera | 16 MP (f/2.4, 23 mm gran angular, 1/3.09"); Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 6000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | * La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región |