Realme Buds T200 Lite Wireless Earbuds Grey (Storm Grey)
Realme Buds T200 Lite
- 12.4mm driver size
- Bluetooth 5.4
- Battery with 48 hours of autonomy (with the case)
- With 5 minutes of charging, up to 5 hours of playback.
- IPX4 protection
Realme Buds T200 Lite Wireless Earbuds Grey (Storm Grey)
Realme Buds T200 Lite
Top bass and endless power
They feature 12.4mm dynamic drivers that deliver powerful bass, offering superior sound quality compared to other headphones in their price range. They come with Bluetooth v5.4 , a low-latency gaming mode , and up to 48 hours of total battery life with their charging case.
In-ear design with IPX4
The Buds T200 Lite feature 12.4mm drivers , 24% larger than those of their predecessor, resulting in improved overall sound quality and especially enhanced bass. Their silicone ear tips combine a comfortable fit with optimal noise isolation. Furthermore, ideal for sports use, the earbuds are IPX4 resistant to sweat and splashes.
4-microphone system
Assisted by an intelligent noise reduction algorithm, the headphones accurately capture the voice, filtering out annoying ambient noise.
Multipoint Bluetooth connection
The Bluetooth v5.4 chip ensures a stable wireless connection and efficient power consumption. Furthermore, through the Realme Link app, you can pair up to two devices simultaneously or activate low-latency mode to improve audio and video synchronization, essential for gaming.
7 hours of battery life in each earbud
Another improvement over the previous generation is the battery life of the earbuds, which reaches up to 48 hours with the charging case. Furthermore, a quick 10-minute charge provides up to 5 hours of audio playback.
Realme Buds T200 Lite
Top bass and endless power
They feature 12.4mm dynamic drivers that deliver powerful bass, offering superior sound quality compared to other headphones in their price range. They come with Bluetooth v5.4 , a low-latency gaming mode , and up to 48 hours of total battery life with their charging case.
In-ear design with IPX4
The Buds T200 Lite feature 12.4mm drivers , 24% larger than those of their predecessor, resulting in improved overall sound quality and especially enhanced bass. Their silicone ear tips combine a comfortable fit with optimal noise isolation. Furthermore, ideal for sports use, the earbuds are IPX4 resistant to sweat and splashes.
4-microphone system
Assisted by an intelligent noise reduction algorithm, the headphones accurately capture the voice, filtering out annoying ambient noise.
Multipoint Bluetooth connection
The Bluetooth v5.4 chip ensures a stable wireless connection and efficient power consumption. Furthermore, through the Realme Link app, you can pair up to two devices simultaneously or activate low-latency mode to improve audio and video synchronization, essential for gaming.
7 hours of battery life in each earbud
Another improvement over the previous generation is the battery life of the earbuds, which reaches up to 48 hours with the charging case. Furthermore, a quick 10-minute charge provides up to 5 hours of audio playback.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-03-19 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Dimensions | 30,7 x 20,2 x 23,5 mm |
| Case dimensions | 62,5 x 49,5 x 26,3 mm |
| Case weight | 42 g |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Noise Reduction | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB-C |
| Bluetooth | 5.4 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Fast Charging | No |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 48 h |