Honor Magic4 Lite 5G 6GB/128GB Black (Midnight Black) Dual SIM ANY-NX1 Refurbished - Very Good
Honor Magic4 Lite 5G 6GB/128GB Black (Midnight Black) Dual SIM ANY-NX1 Refurbished - Very Good:
- 6.81" IPS display and 120Hz refresh rate
- 6nm Qualcomm Snapdragon 695 5G Chipset
- Triple Camera with 48MP Main Lens
- 66W SuperCharge Fast Charging
- High-capacity 4800 mAh battery
Honor Magic4 Lite 5G 6GB/128GB Black (Midnight Black) Dual SIM ANY-NX1 Refurbished - Very Good
Honor Magic4 Lite 5G
Record the magic of living
Larger size and greater clarity
Honor's Magic range continues to expand, and this HONOR Magic4 Lite 5G boasts a 6.81" Ultra HD full-screen display with a 94% screen-to-body ratio. It also features an intelligent refresh rate of up to 120Hz and a 240Hz touch sampling rate for uninterrupted enjoyment.
High performance and low energy consumption
The powerful 6nm Qualcomm Snapdragon 5G processor features a smart multi-core processor that delivers high performance and low power consumption. Furthermore, the efficient 6GB of RAM, combined with dynamic HONOR RAM Turbo technology , provides access to 2GB of ROM for expandable storage. Enjoy seamless multitasking.
81% battery in half an hour
The innovative dual-loop single-cell design offers a dual charging source. With 66W SuperCharge fast charging that charges your smartphone to 81% in just 30 minutes, you'll have everything you need for the day. Plus, smart charging extends battery life.
This high-capacity 4800 mAh battery is all you need for a great day. Its large capacity and HONOR's AI-powered smart power-saving technology deliver extended battery life: 12.8 hours of video playback and 25.6 hours of talk time. Enjoy your device to the fullest with plenty of power.
Capturing unforgettable moments
The combination of three high-definition cameras and an optimized image algorithm allows you to freeze those wonderful moments forever. The Honor Magic4 Lite 5G's quad-camera system is arranged in a circular shape and consists of a 48MP main lens , a 2MP macro lens, and a 2MP depth sensor, which, along with the LED flash, form an X.
Plus, with a variety of templates for creating stories, you can easily save every precious moment. With presets like RHYTHM, PARTY, VISIT, and many more, the HONOR Magic4 Lite 5G takes a backseat as you collect memories.
Honor Magic4 Lite 5G
Record the magic of living
Larger size and greater clarity
Honor's Magic range continues to expand, and this HONOR Magic4 Lite 5G boasts a 6.81" Ultra HD full-screen display with a 94% screen-to-body ratio. It also features an intelligent refresh rate of up to 120Hz and a 240Hz touch sampling rate for uninterrupted enjoyment.
High performance and low energy consumption
The powerful 6nm Qualcomm Snapdragon 5G processor features a smart multi-core processor that delivers high performance and low power consumption. Furthermore, the efficient 6GB of RAM, combined with dynamic HONOR RAM Turbo technology , provides access to 2GB of ROM for expandable storage. Enjoy seamless multitasking.
81% battery in half an hour
The innovative dual-loop single-cell design offers a dual charging source. With 66W SuperCharge fast charging that charges your smartphone to 81% in just 30 minutes, you'll have everything you need for the day. Plus, smart charging extends battery life.
This high-capacity 4800 mAh battery is all you need for a great day. Its large capacity and HONOR's AI-powered smart power-saving technology deliver extended battery life: 12.8 hours of video playback and 25.6 hours of talk time. Enjoy your device to the fullest with plenty of power.
Capturing unforgettable moments
The combination of three high-definition cameras and an optimized image algorithm allows you to freeze those wonderful moments forever. The Honor Magic4 Lite 5G's quad-camera system is arranged in a circular shape and consists of a 48MP main lens , a 2MP macro lens, and a 2MP depth sensor, which, along with the LED flash, form an X.
Plus, with a variety of templates for creating stories, you can easily save every precious moment. With presets like RHYTHM, PARTY, VISIT, and many more, the HONOR Magic4 Lite 5G takes a backseat as you collect memories.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | ANY-NX1 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | Magic UI 4.2 |
| Product status | Refurbished |
| Fecha de lanzamiento | 2022-04-26 00:00:00 |
| Refurbished Condition | Very good |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Dimensions | 166 x 75,8 x 8 mm |
| Weight | 189 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,81" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2388 p |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 6GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 48 MP (f/1.8, 26mm, PDAF) 2 MP (f/2.4) + 2 MP (f/2.4); LED flash, panorama, HDR; Video: 1080p@30fps |
| Front camera | 16 MP (f/2.5); Video: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 48 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4800 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |