Huawei Mate 50 Pro 8GB/256GB Silver Dual SIM DCO-LX9 Refurbished - Very Good
HUAWEI MATE 50 PRO:
- 120Hz Curved OLED Display
- Splash, water and dust resistant
- 50MP XMAGE Ultra Aperture Camera
- High-capacity 4,700 mAh battery
- Fingerprint sensor, Face ID
Huawei Mate 50 Pro 8GB/256GB Silver Dual SIM DCO-LX9 Refurbished - Very Good
Huawei Mate 50 Pro
Personal, productive and private
Enjoy to the fullest with a smartphone that exudes charisma in every way, with an iconic symmetrical shape and the elaborate Clous de Paris (Paris nails) pyramid pattern, which draws attention to the sophisticated camera module.
Choose it for its technology, be dazzled by its appearance
The 120Hz curved screen and individually calibrated colors make every frame a spectacle. The 1440Hz PWM control , which reduces flicker, gives your eyes the break they deserve.
The Water Challenge
The HUAWEI Mate 50 Pro is designed to withstand any splash, thanks to its IP68 splash, water and dust resistant certification.
Add a touch of light to your life
With the XMAGE Ultra Aperture camera , the HUAWEI Mate 50 Pro lets you capture day and night in all their splendor. It automatically adjusts the aperture to suit the needs of each moment; the professional mode offers 10 different aperture sizes to choose from, allowing you to customize the blur and depth of field of your photographic masterpiece.
Dominate the night scene
The 50MP Ultra Aperture camera captures 24% more light thanks to its ultra-wide F1.4 aperture and RYYB sensor , which works seamlessly with the XD Fusion Pro image engine to maintain ideal brightness and contrast. Super Night Mode lets you explore the darkness and capture details that do justice to any neon-lit landscape.
Welcome to the Portrait Studio
Capture stunning portraits that showcase your personality. The wider aperture works in conjunction with a cutting-edge submillimeter segmentation algorithm to produce professional-level blurring and impressive bokeh effects . The narrower aperture allows for more focus, making it ideal for group shots .
The Macro video function transforms small scenes into complete worlds in their own right; the PiP macro renders previously invisible details with unimaginable precision.
Without any problems
SuperHold: When you need speed, your mobile keeps up with you, opening apps quickly, with smooth transitions and seamless web browsing.
SuperRender : Play longer with a high frame rate and more stability thanks to pixel-level frame prediction technology, which reduces mobile temperature and battery consumption.
Super Storage : Your phone will help you free up to 20GB of storage space by stacking duplicate files, compressing less-used apps, and removing unnecessary downloads, so you can make more room for the things you love.
Play longer
Enjoy longer with your favorite movies and games thanks to a high-capacity 4,700 mAh battery , 66 W wired multi-channel HUAWEI SuperCharge , and 50 W wireless HUAWEI SuperCharge .
Are you running out of power but still "fighting"? The low battery emergency mode will activate when the battery level drops to 1%, saving you a lot of trouble.
Simply smart, agile like never before
Drag to share : Tap and hold any text, photo, or file that catches your eye, drag it to SuperHub, and paste or share it across all connected devices with just one hand. Easily find, reuse, and delete previously pasted and shared content.
Swipe : Swipe up on the app icon to get information and quickly access services.
Privacy Center : Through an intuitive dashboard, it shows you what permissions your apps use and how often they access personal data, so you can stay safe from risky apps and services.
Security Center : Automatically analyzes security risks, viruses, and suspicious behavior - enjoy top-notch security at all times.
Removing sensitive information : By enabling image privacy protection, certain information you want to keep confidential, such as location, time, and device model, is removed from the photos you take.
Huawei Mate 50 Pro
Personal, productive and private
Enjoy to the fullest with a smartphone that exudes charisma in every way, with an iconic symmetrical shape and the elaborate Clous de Paris (Paris nails) pyramid pattern, which draws attention to the sophisticated camera module.
Choose it for its technology, be dazzled by its appearance
The 120Hz curved screen and individually calibrated colors make every frame a spectacle. The 1440Hz PWM control , which reduces flicker, gives your eyes the break they deserve.
The Water Challenge
The HUAWEI Mate 50 Pro is designed to withstand any splash, thanks to its IP68 splash, water and dust resistant certification.
Add a touch of light to your life
With the XMAGE Ultra Aperture camera , the HUAWEI Mate 50 Pro lets you capture day and night in all their splendor. It automatically adjusts the aperture to suit the needs of each moment; the professional mode offers 10 different aperture sizes to choose from, allowing you to customize the blur and depth of field of your photographic masterpiece.
Dominate the night scene
The 50MP Ultra Aperture camera captures 24% more light thanks to its ultra-wide F1.4 aperture and RYYB sensor , which works seamlessly with the XD Fusion Pro image engine to maintain ideal brightness and contrast. Super Night Mode lets you explore the darkness and capture details that do justice to any neon-lit landscape.
Welcome to the Portrait Studio
Capture stunning portraits that showcase your personality. The wider aperture works in conjunction with a cutting-edge submillimeter segmentation algorithm to produce professional-level blurring and impressive bokeh effects . The narrower aperture allows for more focus, making it ideal for group shots .
The Macro video function transforms small scenes into complete worlds in their own right; the PiP macro renders previously invisible details with unimaginable precision.
Without any problems
SuperHold: When you need speed, your mobile keeps up with you, opening apps quickly, with smooth transitions and seamless web browsing.
SuperRender : Play longer with a high frame rate and more stability thanks to pixel-level frame prediction technology, which reduces mobile temperature and battery consumption.
Super Storage : Your phone will help you free up to 20GB of storage space by stacking duplicate files, compressing less-used apps, and removing unnecessary downloads, so you can make more room for the things you love.
Play longer
Enjoy longer with your favorite movies and games thanks to a high-capacity 4,700 mAh battery , 66 W wired multi-channel HUAWEI SuperCharge , and 50 W wireless HUAWEI SuperCharge .
Are you running out of power but still "fighting"? The low battery emergency mode will activate when the battery level drops to 1%, saving you a lot of trouble.
Simply smart, agile like never before
Drag to share : Tap and hold any text, photo, or file that catches your eye, drag it to SuperHub, and paste or share it across all connected devices with just one hand. Easily find, reuse, and delete previously pasted and shared content.
Swipe : Swipe up on the app icon to get information and quickly access services.
Privacy Center : Through an intuitive dashboard, it shows you what permissions your apps use and how often they access personal data, so you can stay safe from risky apps and services.
Security Center : Automatically analyzes security risks, viruses, and suspicious behavior - enjoy top-notch security at all times.
Removing sensitive information : By enabling image privacy protection, certain information you want to keep confidential, such as location, time, and device model, is removed from the photos you take.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Mate 50 Pro |
| Operating System | Android |
| User interface | EMUI 13 |
| Product status | Refurbished |
| Refurbished Condition | Very good |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Silver Gray |
| Dimensions | 162,1 x 75,5 x 8,5 mm |
| Weight | 205 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,74" |
| Display type | OLED |
| Screen resolution | 1212 x 2616 p |
| Screen protection | Huawei Kunlun Glass |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | NanoMemory 256GB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.4-f/4.0, 24mm, PDAF, Laser AF, OIS) + 64 MP (f/3.5, 90mm, PDAF, OIS, 3.5x optical zoom) + 13 MP (f/2.2, 13mm, 120˚, PDAF); Features: LED flash, panorama, HDR; Video: 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480fps, 720p@96 |
| Front camera | 13 MP (f/2.4, 18mm, TOF 3D); Features: HDR, panorama; Video: 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps |
| Rear camera resolution | 64 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 13 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 3.1, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4700 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |