Motorola Moto G05 4G 4GB/128GB Red (Plum Red) Dual SIM Refurbished - Very Good
Motorola Moto G05 - Refurbished:
- 6.67" HD+ display
- MediaTek Helio G81 Extreme Processor
- 50MP main camera
- 5200 mAh battery
- 18W fast charging
- Android 15
Motorola Moto G05 4G 4GB/128GB Red (Plum Red) Dual SIM Refurbished - Very Good
Motorola Moto G05
Increase the entertainment
The perfect photo, every time on the first try.
Capture vibrant photos in any light with a 50MP camera featuring Quad Pixel technology to ensure you never miss a brilliant detail. AI- powered Portrait mode creates professional-quality memories.
Built to last
Experience the lightweight and luxurious design of the moto g05. Soft vegan leather, a splash- and spill-resistant finish, and a Corning® Gorilla® Glass 3 display combine style and reliability.
Efficiency wherever you go
Complete your to-do list with super-fast performance thanks to a MediaTek Helio G81 Extreme processor that won't drain your battery. Get up to 12GB of RAM with the Memory Expansion feature, temporarily converting additional storage into virtual RAM so you can switch between apps even faster.
Long battery life
Large batteries come in small packages. A 5200 mAh battery can last up to 2 days on a single charge.
Charge your smartphone quickly by connecting it with 18W TurboPower™ charging .
Motorola Moto G05
Increase the entertainment
The perfect photo, every time on the first try.
Capture vibrant photos in any light with a 50MP camera featuring Quad Pixel technology to ensure you never miss a brilliant detail. AI- powered Portrait mode creates professional-quality memories.
Built to last
Experience the lightweight and luxurious design of the moto g05. Soft vegan leather, a splash- and spill-resistant finish, and a Corning® Gorilla® Glass 3 display combine style and reliability.
Efficiency wherever you go
Complete your to-do list with super-fast performance thanks to a MediaTek Helio G81 Extreme processor that won't drain your battery. Get up to 12GB of RAM with the Memory Expansion feature, temporarily converting additional storage into virtual RAM so you can switch between apps even faster.
Long battery life
Large batteries come in small packages. A 5200 mAh battery can last up to 2 days on a single charge.
Charge your smartphone quickly by connecting it with 18W TurboPower™ charging .
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Moto G05 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 15 |
| Product status | Refurbished |
| Fecha de lanzamiento | 2025-02-13 00:00:00 |
| Refurbished Condition | Very good |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Rojo |
| Dimensions | 165,7 x 76 x 8,2 mm |
| Weight | 188,8 g |
| Water and dust resistance | IP54 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1604 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 1000 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Helio G81 Extreme (12 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, gran angular, PDAF); Flash LED, HDR; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP (f/2.1, gran angular, 1,12 μm); HDR; Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Single |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB 2.0 |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5200 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región</p> |