Nokia 106 (2018) 4G Black Dual SIM Refurbished - Very Good
Nokia 106 (2018) 4G Black Dual SIM Refurbished - Very Good:
- Classic and durable design
- 1.8" TFT screen
- 800 mAh battery
- Micro USB 2.0 connectivity
- FM Radio
- 4G connection
Nokia 106 (2018) 4G Black Dual SIM Refurbished - Very Good
Nokia 106 (2018)
He speaks from dawn till dusk
The Nokia 106 won't disappoint: its battery lasts for weeks between charges, and you can talk for over 15 hours on a single charge. You can also use a standard USB charger to power it.
Durable enough
Made from durable polycarbonate , the Nokia 106 is built to last. Its inherent coloring means the color runs through the material, making scratches less noticeable. Thanks to its contoured design , the Nokia 106 fits comfortably in your hand.
For work and play
Play the classic Snake game on Xenzia, plus preloaded trial and purchase games like Nitro Racing, Danger Dash, Tetris, and more. The Nokia 106 also has storage for 2,000 contacts and 500 text messages , so you can easily stay in touch with your business network, friends, and family.
Nokia 106 (2018)
He speaks from dawn till dusk
The Nokia 106 won't disappoint: its battery lasts for weeks between charges, and you can talk for over 15 hours on a single charge. You can also use a standard USB charger to power it.
Durable enough
Made from durable polycarbonate , the Nokia 106 is built to last. Its inherent coloring means the color runs through the material, making scratches less noticeable. Thanks to its contoured design , the Nokia 106 fits comfortably in your hand.
For work and play
Play the classic Snake game on Xenzia, plus preloaded trial and purchase games like Nitro Racing, Danger Dash, Tetris, and more. The Nokia 106 also has storage for 2,000 contacts and 500 text messages , so you can easily stay in touch with your business network, friends, and family.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | 106 2018 |
| Operating System | Proprietary OS |
| O.S. version | Nokia Serie 30+ |
| Product status | Refurbished |
| Refurbished Condition | Very good |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Dimensions | 111,15 x 49,5 x 14,4 mm |
| Weight | 70,2 g |
| Keyboard | Numeric |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,8" |
| Display type | TFT |
| Screen resolution | 120 x 160 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek 6261D |
| RAM | 4 MB |
| Storage | 4 MB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Disabled |
| Torch | Disabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| GSM | 900/1800 |
| GSM sim 2 | 900/1800 |
| Network connection | 4G |
| SIM type | DualSIM Standby |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | MicroUSB |
| Battery capacity | 800 mAh |
| Removable battery | Yes |
| Fast Charging | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Disabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |