OnePlus Nord 2 5G 8GB/128GB Gray (Gray Sierra) Dual SIM DN2103 Refurbished - Very Good
OnePlus Nord 2 5G Gray Dual SIM:
- 8GB RAM and 128GB storage
- Fluid2 AMOLED 90Hz display, HDR10+
- MediaTek Dimensity 1200 5G (6nm)
- 50MP Quad Camera with 8K Video
- 65W fast charging
OnePlus Nord 2 5G 8GB/128GB Gray (Gray Sierra) Dual SIM DN2103 Refurbished - Very Good
OnePlus Nord 2 5G
All the fun you can imagine
Power from start to finish
The new OnePlus Nord 2 5G is even more powerful than its predecessor. Be captivated by an incredibly good triple camera, extremely fast charging speeds, an AI-powered processor, a fluid, high-resolution display, and sound that will fill your ears. Want to know what we're talking about? Well, keep reading and we'll give you all the details. Here at Maxmovil. Ultra-fast connectivity with 5G and Wi-Fi 6. Have you tried 5G yet? No? But how can you pass up extreme mobile connectivity with incredible download speeds, wherever you go? Buy the OnePlus Nord 2 and don't be the last to experience it; it even comes with two 5G SIM card slots. Plus, since everyone has Wi-Fi these days, the Nord 2 is fortified with ultra-fast Wi-Fi 6 technology to enjoy blazing-fast speeds in the palm of your hand.
Fluid AMOLED display so you don't miss a thing
Now, glide effortlessly across the OnePlus Nord 2's 6.43- inch Fluid AMOLED display thanks to its 90Hz refresh rate , which displays up to 50% more visual information per second every time you navigate the screen or play a video. It also boasts a flawless FHD + resolution and light-sensing technology to optimize readability depending on ambient lighting. Enjoy a breath of fresh air with OxygenOS 11.3. As always, OnePlus gives you a breath of fresh air with the Nord 2 5G and its fast and fluid operating system: OxygenOS 11.3. It closely resembles stock Android but adds useful features and customization options, such as Dark Mode, Always On Display, gaming apps, and more. Of course, the OnePlus Nord 2 5G delivers powerful and smooth performance for any task with the Dimensity 1200 chip , MediaTek's fastest processor to date. The fact is that it's powered by optimized Artificial Intelligence to offer you an instant improvement in almost everything: take sharper, higher-quality photos and videos, play games faster, watch series and movies in higher resolution... The possibilities are practically endless!
Battery with ultra-fast charging
In a hurry? Don't worry, the OnePlus Nord 2 has you covered. It includes one of OnePlus's fastest chargers: the Warp Charge 65 , which charges the Nord 2's 4500 mAh battery in just 15 minutes to give you a full day's power. It also features dual stereo speakers and Haptics 2.0. Seriously, this phone sounds better than any Nord OnePlus has made before, thanks to the addition of two stereo speakers with custom Dirac drivers that give your music the sonic punch it needs to get you going. OnePlus has also added enhanced Haptics 2.0 technology to give the Nord 2 a superior level of sensitivity. This makes everything from swiping to gaming feel smoother and more responsive than ever before.
Advanced camera system enhanced with AI
Thanks to the Nord 2's main sensor, which is none other than the same one found in the OnePlus 9's ultra-wide-angle camera. In fact, calling the 50MP Sony IMX766 a sensor is an understatement. It absorbs 56% more light to deliver images full of color, greater sharpness, and smoother low-light performance. Furthermore, more pixels also translate to higher resolution, better zoom, and more detail. And, so you can capture everything you want in a single shot, OnePlus has included a 119º ultra-wide-angle lens, as well as a 32MP front camera with Group Shot 2.0 mode, which detects and optimizes up to 5 faces for incredible selfies with your friends. It also features optical image stabilization (OIS) for smooth, sharp photos and videos, Ultra Nightscape mode, which adds color to your photos even in lighting as low as 1 lux, and Night Portrait mode for colorful, clear selfies even in the dark. Try AI-enhanced video and see how it works with the Nord 2's OIS to create cinematic brilliance with HDR and resolutions up to 1080p . Or get both sides of the story by capturing 1080p video with the main and front cameras simultaneously using Dual View Video .
OnePlus Nord 2 5G
All the fun you can imagine
Power from start to finish
The new OnePlus Nord 2 5G is even more powerful than its predecessor. Be captivated by an incredibly good triple camera, extremely fast charging speeds, an AI-powered processor, a fluid, high-resolution display, and sound that will fill your ears. Want to know what we're talking about? Well, keep reading and we'll give you all the details. Here at Maxmovil. Ultra-fast connectivity with 5G and Wi-Fi 6. Have you tried 5G yet? No? But how can you pass up extreme mobile connectivity with incredible download speeds, wherever you go? Buy the OnePlus Nord 2 and don't be the last to experience it; it even comes with two 5G SIM card slots. Plus, since everyone has Wi-Fi these days, the Nord 2 is fortified with ultra-fast Wi-Fi 6 technology to enjoy blazing-fast speeds in the palm of your hand.
Fluid AMOLED display so you don't miss a thing
Now, glide effortlessly across the OnePlus Nord 2's 6.43- inch Fluid AMOLED display thanks to its 90Hz refresh rate , which displays up to 50% more visual information per second every time you navigate the screen or play a video. It also boasts a flawless FHD + resolution and light-sensing technology to optimize readability depending on ambient lighting. Enjoy a breath of fresh air with OxygenOS 11.3. As always, OnePlus gives you a breath of fresh air with the Nord 2 5G and its fast and fluid operating system: OxygenOS 11.3. It closely resembles stock Android but adds useful features and customization options, such as Dark Mode, Always On Display, gaming apps, and more. Of course, the OnePlus Nord 2 5G delivers powerful and smooth performance for any task with the Dimensity 1200 chip , MediaTek's fastest processor to date. The fact is that it's powered by optimized Artificial Intelligence to offer you an instant improvement in almost everything: take sharper, higher-quality photos and videos, play games faster, watch series and movies in higher resolution... The possibilities are practically endless!
Battery with ultra-fast charging
In a hurry? Don't worry, the OnePlus Nord 2 has you covered. It includes one of OnePlus's fastest chargers: the Warp Charge 65 , which charges the Nord 2's 4500 mAh battery in just 15 minutes to give you a full day's power. It also features dual stereo speakers and Haptics 2.0. Seriously, this phone sounds better than any Nord OnePlus has made before, thanks to the addition of two stereo speakers with custom Dirac drivers that give your music the sonic punch it needs to get you going. OnePlus has also added enhanced Haptics 2.0 technology to give the Nord 2 a superior level of sensitivity. This makes everything from swiping to gaming feel smoother and more responsive than ever before.
Advanced camera system enhanced with AI
Thanks to the Nord 2's main sensor, which is none other than the same one found in the OnePlus 9's ultra-wide-angle camera. In fact, calling the 50MP Sony IMX766 a sensor is an understatement. It absorbs 56% more light to deliver images full of color, greater sharpness, and smoother low-light performance. Furthermore, more pixels also translate to higher resolution, better zoom, and more detail. And, so you can capture everything you want in a single shot, OnePlus has included a 119º ultra-wide-angle lens, as well as a 32MP front camera with Group Shot 2.0 mode, which detects and optimizes up to 5 faces for incredible selfies with your friends. It also features optical image stabilization (OIS) for smooth, sharp photos and videos, Ultra Nightscape mode, which adds color to your photos even in lighting as low as 1 lux, and Night Portrait mode for colorful, clear selfies even in the dark. Try AI-enhanced video and see how it works with the Nord 2's OIS to create cinematic brilliance with HDR and resolutions up to 1080p . Or get both sides of the story by capturing 1080p video with the main and front cameras simultaneously using Dual View Video .
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | DN2103 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | OxygenOS 11.3 |
| Product status | Refurbished |
| Refurbished Condition | Very good |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 158,9 x 73,2 x 8,3 mm |
| Weight | 189 g |
| Keyboard | No |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,43" |
| Display type | FLUID AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | MediaTek Dimensity 1200 5G (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.9, 24mm, 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS) + 8 MP (f/2.3, 119˚) + 2 MP (f/2.4, Dual-LED flash, HDR, panorama) ; Video 4K@30fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS |
| Front camera | 32 MP (f/2.5, 1/2.8", 0.8µm) Auto HDR ; Video 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band, Hotspot |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, SBAS, NavIC |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |