Samsung Galaxy Z Fold7 12GB/512GB Mint Color (Mint colour) Dual SIM SM-F966B/DS
Samsung Galaxy Z Fold7
- 20.3 cm (8") Dynamic AMOLED 2X display
- Triple camera 200 MP
- 4400 mAh battery with 25W charging
- 5G Connectivity
- IP48 protection
- Android Operating System
Samsung Galaxy Z Fold7 12GB/512GB Mint Color (Mint colour) Dual SIM SM-F966B/DS
Samsung Galaxy Z Fold7
Unleash your Ultra
Ultra-sleek. Ultra-lightweight.
Whether folded or unfolded, the Galaxy Z Fold7 exceeds your expectations of a smartphone. With an expanded 21:9 external display and an even sleeker design, it's easier than ever to hold and type on, so you can get things done comfortably. And, with an 8-inch main screen , it's the largest ever on a Galaxy smartphone.
Elegant look. Durable construction.
A thinner form factor, yet stronger and more durable. A first for Galaxy, this Fold is encased in a more robust, advanced Armor Aluminum frame.
Meet our innovative Armor FlexHinge that achieves a tighter closure while protecting your Galaxy Z Fold7.
For the first time in a Galaxy Fold, Corning Gorilla Ceramic 2 is applied for greater durability along with Corning Gorilla Glass Victus 2.
Ultra Camera
200MP Ultra Camera . Take spectacular, high-resolution photos with our powerful 200MP camera, powered by the ProVisual Engine . A recent addition to the Galaxy Z Fold Series, our 200MP ultra camera joins the Galaxy Z Fold7. Capture every detail of each scene and let our next-generation ProVisual Engine do the rest. It will enhance color and detail for greater clarity that brings out even skin tones and textures. Then, use the large screen to view your photos and enjoy an incredibly lifelike experience.
Fit more people into your selfies with our improved and updated 10 MP main screen camera. Capture more vivid and sharper dynamic images with our sharpest sensor. The wide viewing angle lets you include more people in the frame. So everyone gets in on the fun.
Ultra-sleek. Ultra-powerful.
Expand your gaming experience on the Fold's larger screen and the most advanced Snapdragon® mobile processor . This next-generation processor, featuring optimized CPU, GPU, and NPU, lets you get the most out of your AI-powered gaming sessions, greatly enhancing the overall Galaxy user experience. Immerse yourself in a fully immersive environment thanks to Vulkan support and real-time ray tracing that brings every scene to life. Plus, our innovative mDNIe (mobile Digital Natural Image engine) ensures high-quality display without draining your battery.
High-efficiency battery for all-day use
When you're out and about, it's important to be able to play games, watch videos, or multitask without worrying about the battery. The mDNIe technology and 4400 mAh capacity provide maximum energy efficiency without draining the battery.
*All our Samsung products are European. Due to geographical restrictions imposed by Samsung, Samsung Pay may not be available. You can use other apps to pay with your device via NFC, such as Google Pay. Please review this condition before making your purchase for added security.
Samsung Galaxy Z Fold7
Unleash your Ultra
Ultra-sleek. Ultra-lightweight.
Whether folded or unfolded, the Galaxy Z Fold7 exceeds your expectations of a smartphone. With an expanded 21:9 external display and an even sleeker design, it's easier than ever to hold and type on, so you can get things done comfortably. And, with an 8-inch main screen , it's the largest ever on a Galaxy smartphone.
Elegant look. Durable construction.
A thinner form factor, yet stronger and more durable. A first for Galaxy, this Fold is encased in a more robust, advanced Armor Aluminum frame.
Meet our innovative Armor FlexHinge that achieves a tighter closure while protecting your Galaxy Z Fold7.
For the first time in a Galaxy Fold, Corning Gorilla Ceramic 2 is applied for greater durability along with Corning Gorilla Glass Victus 2.
Ultra Camera
200MP Ultra Camera . Take spectacular, high-resolution photos with our powerful 200MP camera, powered by the ProVisual Engine . A recent addition to the Galaxy Z Fold Series, our 200MP ultra camera joins the Galaxy Z Fold7. Capture every detail of each scene and let our next-generation ProVisual Engine do the rest. It will enhance color and detail for greater clarity that brings out even skin tones and textures. Then, use the large screen to view your photos and enjoy an incredibly lifelike experience.
Fit more people into your selfies with our improved and updated 10 MP main screen camera. Capture more vivid and sharper dynamic images with our sharpest sensor. The wide viewing angle lets you include more people in the frame. So everyone gets in on the fun.
Ultra-sleek. Ultra-powerful.
Expand your gaming experience on the Fold's larger screen and the most advanced Snapdragon® mobile processor . This next-generation processor, featuring optimized CPU, GPU, and NPU, lets you get the most out of your AI-powered gaming sessions, greatly enhancing the overall Galaxy user experience. Immerse yourself in a fully immersive environment thanks to Vulkan support and real-time ray tracing that brings every scene to life. Plus, our innovative mDNIe (mobile Digital Natural Image engine) ensures high-quality display without draining your battery.
High-efficiency battery for all-day use
When you're out and about, it's important to be able to play games, watch videos, or multitask without worrying about the battery. The mDNIe technology and 4400 mAh capacity provide maximum energy efficiency without draining the battery.
*All our Samsung products are European. Due to geographical restrictions imposed by Samsung, Samsung Pay may not be available. You can use other apps to pay with your device via NFC, such as Google Pay. Please review this condition before making your purchase for added security.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 16 |
| User interface | One UI 8 |
| Fecha de lanzamiento | 25-07-2025 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Green |
| Dimensions | 158,4 x 143,2 x 4,2 mm |
| Weight | 215 g |
| Water and dust resistance | IP48 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,5" |
| Display type | Dynamic AMOLED 2X |
| Screen resolution | 1968 x 2184 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Ceramic 2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 2600 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 200 MP (f/1,7 ) + 12 MP (f/2,2 ) + 10 MP (f/2,4 ) |
| Front camera | 10 MP (f/2,2 ) |
| Rear camera resolution | 200 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 10 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e/7), Direct, Tri-band |
| USB connection | USB 3.2, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 800/900/1800/1900/2100 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900/2100 |
| Network connection | 5G |
| GPS | GPS (satélite) GLONASS BeiDou Galileo Sistema por Satélite Quasi-Zenith (QZSS) |
| SIM type | DualSIM |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4400 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|