Xiaomi Redmi A3X 3GB/64GB Black (Midnight Black) Dual SIM
Xiaomi Redmi A3X:
- 6.71" 90Hz screen
- Unisoc T603 Chip
- AI Dual Camera System
- 5000 mAh battery
- 10W fast charging
- Fingerprint and face unlock
- Android 14
Xiaomi Redmi A3X 3GB/64GB Black (Midnight Black) Dual SIM
Xiaomi Redmi A3X
Incredible at a glance
Innovative design
The circular design of the chamber in the center amplifies the harmonious beauty of the circle to the extreme, appearing the grand and minimalist style at a glance and exuding exceptional temperament that captures the essence of the superior design.
With the large chamber decoration, we embrace diversity and add delicate textures, presenting dynamic brilliance under different lights and shadows, making it more exquisite.
Made of glass , the cover imparts an elegant shine. The ultra-thin design , combined with the flat and clean frame, looks exquisite and elegant. Hold your phone with one hand to embrace trends and lightness.
Impressive size
6.71" HD+ display with DC dimming for better eye protection. An extraordinarily large screen offers a wider viewing area, instantly drawing you in whether you're watching movies or playing games.
This high refresh rate display provides a much smoother experience than traditional 60Hz displays, making it smoother to navigate social and shopping apps and web pages.
Excellent photos in any setting
Dual camera system with AI . Omnipotent smart images deliver beautiful landscape and portrait photos. HDR mode allows you to get more details when shooting against light.
The front camera not only beautifies the photographer, but also has a soft ring light to naturally illuminate the face, making it stand out even in the dark.
Now, you can easily capture artistic moments with the camera's features and a variety of classic film filters.
Safe and convenient
Dual unlock methods. You can choose side fingerprint or face unlock to easily unlock your phone. Suitable for more unlocking scenarios, safer and more convenient.
5000 mAh ultra-large battery
Provides a USB Type-C port that supports 10W charging. Ultra-large 5000mAh battery, reducing battery life anxiety and ensuring all-day battery life.
Xiaomi Redmi A3X
Incredible at a glance
Innovative design
The circular design of the chamber in the center amplifies the harmonious beauty of the circle to the extreme, appearing the grand and minimalist style at a glance and exuding exceptional temperament that captures the essence of the superior design.
With the large chamber decoration, we embrace diversity and add delicate textures, presenting dynamic brilliance under different lights and shadows, making it more exquisite.
Made of glass , the cover imparts an elegant shine. The ultra-thin design , combined with the flat and clean frame, looks exquisite and elegant. Hold your phone with one hand to embrace trends and lightness.
Impressive size
6.71" HD+ display with DC dimming for better eye protection. An extraordinarily large screen offers a wider viewing area, instantly drawing you in whether you're watching movies or playing games.
This high refresh rate display provides a much smoother experience than traditional 60Hz displays, making it smoother to navigate social and shopping apps and web pages.
Excellent photos in any setting
Dual camera system with AI . Omnipotent smart images deliver beautiful landscape and portrait photos. HDR mode allows you to get more details when shooting against light.
The front camera not only beautifies the photographer, but also has a soft ring light to naturally illuminate the face, making it stand out even in the dark.
Now, you can easily capture artistic moments with the camera's features and a variety of classic film filters.
Safe and convenient
Dual unlock methods. You can choose side fingerprint or face unlock to easily unlock your phone. Suitable for more unlocking scenarios, safer and more convenient.
5000 mAh ultra-large battery
Provides a USB Type-C port that supports 10W charging. Ultra-large 5000mAh battery, reducing battery life anxiety and ensuring all-day battery life.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-05-24 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 168,4 x 76,3 x 8,3 mm |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,71" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1650 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 500 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Unisoc T603 (22 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 3GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 8 MP (f/2.0, gran angular; 0,08 MP lente auxiliar); Flash de doble LED, HDR; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 5 MP (f/2.2, gran angular); HDR; Video: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 8 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Number of rear cameras | Single |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n) |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB-C |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |