Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G 12GB/256GB Midnight Black (Midnight Black) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G:
- 1.5K AMOLED display with 120Hz refresh rate
- 200MP AI Camera
- 20MP selfie camera
- 5110 mAh battery
- 120W Hypercharge
- Snapdragon 7s Gen 3 Processor
- 5G connection
- Corning® Gorilla® Glass Victus 2
- Android 14
Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G 12GB/256GB Midnight Black (Midnight Black) Dual SIM
Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G
Iconic shots, AI crafted
Unsurpassed image excellence
200MP AI Camera . The Redmi Note 14 Pro+ 5G is equipped with a flagship 200MP main camera, powerful hardware, and optical image stabilization (OIS) to deliver clearer details and sharper night shots.
Capture ultra-sharp 200MP images with incredible detail and intense colors thanks to the power of end-to-end AI remosaic algorithms that greatly improve processing speed and image quality.
4x zoom . With two lossless optical zooms of 4x and 2x, you can easily switch between different focal lengths to frame the shot without a single pixel out of place.
RAW algorithms have been further refined to preserve more image detail, making nighttime photographs even more impressive.
With Smart-ISO Pro , the Redmi Note 14 Pro+ 5G automatically adjusts the phone's camera to capture every detail in both the dark and bright areas of each scene, resulting in stunning HDR photos. It prevents overexposure of photos with brighter dark areas, improving the balance of light and shadow.
20MP selfie camera . The 0.8x ultra-sharp front camera offers a wider view for group selfies.
Powerful AI tools
AI Erase Pro . Remove unwanted clutter from your photos with AI Erase Pro. Simply tap what you want to delete and watch it disappear like magic.
AI-powered image expansion . Effortlessly expand your image beyond its original frame thanks to AI that instantly creates missing areas.
AI Bokeh . Adds an attractive blurred background effect or shallow depth of field to make the subject of the image stand out.
AI Cutout . Identifies the subjects in the image and separates them from the background.
AI Film . Create vlogs and short videos with the help of AI. Select the photos and videos you want to use, enter key descriptions, and relax while you see intuitive recommendations for custom templates and soundtracks to bring your idea to life.
Dual video . Record simultaneously from the front and rear cameras to capture multiple perspectives.
All-Star Durability
IP68 dust and water resistance . The Redmi Note 14 Pro+ 5G is equipped with high-end IP68 protection, meaning it has been tested to withstand up to 30 minutes of immersion in up to 1.5 meters of water.
Enjoy uninterrupted connection and smooth scrolling even with wet, oily, or soapy fingers.
Corning® Gorilla® Glass Victus® 2. The durable, high-end glass screen offers unparalleled resistance that easily withstands accidental drops.
Professional design
The screen's curvature adapts to the shape of the palm of your hand, improving the comfortable grip of the Redmi Note 14 Pro+ 5G.
Central camera design . With an elegant look and a precisely crafted camera design, the Redmi Note 14 Pro+ 5G boasts a premium appearance.
Bright screen
The flagship 6.67" AMOLED display offers gorgeous colors and an immersive viewing experience.
1.5K CrystalRes display with a maximum brightness of 3000 nits.
Experience the brilliance of a cinematic screen that enhances your viewing experience with exceptional brightness and a spectrum of rich, vibrant colors that bring every detail to life with stunning clarity. Combined with powerful surround sound from dual speakers, this pocket-sized cinema delivers a complete sensory experience right at your fingertips.
Top-quality performance
Snapdragon® 7s Gen 3. The Qualcomm Snapdragon processor uses the ARM V9.2 architecture. Upgraded to 4 large A720 cores and 4 small A520 cores, it offers more powerful multi-core performance and improved overall capabilities.
High-capacity 5110 mAh battery. The large battery capacity of the Redmi Note 14 Pro+ 5G allows your smartphone to run for longer on a single charge, reducing the frequency of charging.
120W HyperCharge . The battery life management algorithm learns from your daily charging habits and adjusts voltage and current in real time to effectively slow battery degradation.
Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G
Iconic shots, AI crafted
Unsurpassed image excellence
200MP AI Camera . The Redmi Note 14 Pro+ 5G is equipped with a flagship 200MP main camera, powerful hardware, and optical image stabilization (OIS) to deliver clearer details and sharper night shots.
Capture ultra-sharp 200MP images with incredible detail and intense colors thanks to the power of end-to-end AI remosaic algorithms that greatly improve processing speed and image quality.
4x zoom . With two lossless optical zooms of 4x and 2x, you can easily switch between different focal lengths to frame the shot without a single pixel out of place.
RAW algorithms have been further refined to preserve more image detail, making nighttime photographs even more impressive.
With Smart-ISO Pro , the Redmi Note 14 Pro+ 5G automatically adjusts the phone's camera to capture every detail in both the dark and bright areas of each scene, resulting in stunning HDR photos. It prevents overexposure of photos with brighter dark areas, improving the balance of light and shadow.
20MP selfie camera . The 0.8x ultra-sharp front camera offers a wider view for group selfies.
Powerful AI tools
AI Erase Pro . Remove unwanted clutter from your photos with AI Erase Pro. Simply tap what you want to delete and watch it disappear like magic.
AI-powered image expansion . Effortlessly expand your image beyond its original frame thanks to AI that instantly creates missing areas.
AI Bokeh . Adds an attractive blurred background effect or shallow depth of field to make the subject of the image stand out.
AI Cutout . Identifies the subjects in the image and separates them from the background.
AI Film . Create vlogs and short videos with the help of AI. Select the photos and videos you want to use, enter key descriptions, and relax while you see intuitive recommendations for custom templates and soundtracks to bring your idea to life.
Dual video . Record simultaneously from the front and rear cameras to capture multiple perspectives.
All-Star Durability
IP68 dust and water resistance . The Redmi Note 14 Pro+ 5G is equipped with high-end IP68 protection, meaning it has been tested to withstand up to 30 minutes of immersion in up to 1.5 meters of water.
Enjoy uninterrupted connection and smooth scrolling even with wet, oily, or soapy fingers.
Corning® Gorilla® Glass Victus® 2. The durable, high-end glass screen offers unparalleled resistance that easily withstands accidental drops.
Professional design
The screen's curvature adapts to the shape of the palm of your hand, improving the comfortable grip of the Redmi Note 14 Pro+ 5G.
Central camera design . With an elegant look and a precisely crafted camera design, the Redmi Note 14 Pro+ 5G boasts a premium appearance.
Bright screen
The flagship 6.67" AMOLED display offers gorgeous colors and an immersive viewing experience.
1.5K CrystalRes display with a maximum brightness of 3000 nits.
Experience the brilliance of a cinematic screen that enhances your viewing experience with exceptional brightness and a spectrum of rich, vibrant colors that bring every detail to life with stunning clarity. Combined with powerful surround sound from dual speakers, this pocket-sized cinema delivers a complete sensory experience right at your fingertips.
Top-quality performance
Snapdragon® 7s Gen 3. The Qualcomm Snapdragon processor uses the ARM V9.2 architecture. Upgraded to 4 large A720 cores and 4 small A520 cores, it offers more powerful multi-core performance and improved overall capabilities.
High-capacity 5110 mAh battery. The large battery capacity of the Redmi Note 14 Pro+ 5G allows your smartphone to run for longer on a single charge, reducing the frequency of charging.
120W HyperCharge . The battery life management algorithm learns from your daily charging habits and adjusts voltage and current in real time to effectively slow battery degradation.
Specifications
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6e), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Memória RAM | 12 GB |
| Colour | Black |
| Model | Redmi Note 14 Pro+ 5G |
| Dimensions | 162,5 x 74,7 x 8,8 mm |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1220 x 2712 p |
| Camera | 200 MP (f/1.7, 23mm, gran angular, 1/1.4", 0.56μm, PDAF, OIS) + 8 MP (f/2.2, 15mm, 120º, ultra gran angular) + 2 MP (f/2.4, macro); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 4K@24/30 fps, 1080p@30/60/120 fps, Giros-EIS, OIS |
| Front camera | 20 MP (f/2.2, 21 mm, gran angular, 1/4.0", 0.7μm); HDR; Panorámico; Vídeo: 1080p@30/60fps |
| Rear camera resolution | 200 MP |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| Charging connector | USB-C |
| Alert button | Disabled |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | Hyper OS |
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Battery capacity | 5110 mAh |
| Torch | Enabled |
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región</p> |
| Touch screen | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| Processor | Octa Core |
| Front camera resolution | 20 megapixels |
| Product status | New |
| Removable battery | No |
| Gyroscope | Yes |
| Expandable memory | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Fast Charging | Yes |
| Storage | 256 GB |
| Number of rear cameras | Triple |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 3000 nits |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Fecha de lanzamiento | 2025-01-16 00:00:00 |