Xiaomi Redmi Watch 5 Lite Bluetooth Gold (Light Gold)
Xiaomi Redmi Watch 5 Lite:
- 1.96" AMOLED display
- Supports Bluetooth calls
- Noise reduction with dual microphone
- More than 150 sports modes
- Integrated GNSS
- 5 ATM water resistance
- 24h heart rate monitor
- Blood oxygen and stress monitoring
- Up to 18 days of battery life
Xiaomi Redmi Watch 5 Lite Bluetooth Gold (Light Gold)
Xiaomi Redmi Watch 5 Lite
Integrated GNSS
Bigger and sharper screen
Large 1.96" AMOLED display is ultra-sharp with vivid, natural colors. It features a 75.80% screen-to-body ratio, with a larger interface in a similarly sized watch. It also supports AOD to provide a complete and enhanced user experience.
The square screen design is sleek and lightweight , with a high-gloss NCVM center frame. Choose from Light Gold or Black for your perfect workout companion.
Explore a variety of watch faces with health metrics to choose the one that complements your mood and style.
Integrated five-system GNSS positioning
An integrated, receiver-independent five-system GNSS chip supports satellite positioning, allowing for more comfortable training sessions without having to carry your smartphone.
Answer calls on the go with Bluetooth enabled
With Bluetooth calling function, dual-microphone noise cancellation and directional audio pickup up to 80cm , it supports extended call range with greater coverage for clearer and more flexible communication.
18 days of battery life on a single charge
It has a 470 mAh battery that lasts 18 days in normal use mode , so it does not need to be charged frequently when you are away from home or traveling.
Over 150 training modes for a healthy workout
Enjoy sports modes such as running, walking and cycling. Follow the prompts to warm up and get into the training phase faster. Plus, join our professional running classes!
5 ATM water resistance for use in the pool
5 ATM water resistance makes the watch suitable for swimming in the pool and having fun in the water.
Xiaomi Redmi Watch 5 Lite
Integrated GNSS
Bigger and sharper screen
Large 1.96" AMOLED display is ultra-sharp with vivid, natural colors. It features a 75.80% screen-to-body ratio, with a larger interface in a similarly sized watch. It also supports AOD to provide a complete and enhanced user experience.
The square screen design is sleek and lightweight , with a high-gloss NCVM center frame. Choose from Light Gold or Black for your perfect workout companion.
Explore a variety of watch faces with health metrics to choose the one that complements your mood and style.
Integrated five-system GNSS positioning
An integrated, receiver-independent five-system GNSS chip supports satellite positioning, allowing for more comfortable training sessions without having to carry your smartphone.
Answer calls on the go with Bluetooth enabled
With Bluetooth calling function, dual-microphone noise cancellation and directional audio pickup up to 80cm , it supports extended call range with greater coverage for clearer and more flexible communication.
18 days of battery life on a single charge
It has a 470 mAh battery that lasts 18 days in normal use mode , so it does not need to be charged frequently when you are away from home or traveling.
Over 150 training modes for a healthy workout
Enjoy sports modes such as running, walking and cycling. Follow the prompts to warm up and get into the training phase faster. Plus, join our professional running classes!
5 ATM water resistance for use in the pool
5 ATM water resistance makes the watch suitable for swimming in the pool and having fun in the water.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Redmi Watch 5 Lite |
| Operating System | Proprietary OS |
| O.S. version | Xiaomi HyperOS |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Gold |
| Dimensions | 48,1 x 39,2 x 10,6 mm |
| Weight | 29,2 g |
| Case size | 48 mm |
| Dial Material | Plastic |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | TPU |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,96" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 410 x 502 p |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Network connection | Bluetooth |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 470 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 150 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 8.0 o iOS 12.0 y superior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 18 d |
| Mobile application | Mi Fitness |