Xiaomi Redmi Note 12 Pro 4G 6GB/128GB Gray (Graphite Gray) Dual SIM 2209116AG
Xiaomi Redmi Note 12 Pro 4G:
- 108MP Quad Camera
- Snapdragon 735 processor
- 120Hz AMOLED screen, Dolby Vision
- 67W turbo charge, 50% in 15 minutes
- The lightest and most comfortable Redmi Note
Xiaomi Redmi Note 12 Pro 4G 6GB/128GB Gray (Graphite Gray) Dual SIM 2209116AG
Xiaomi Redmi Note 12 Pro 4G
Live Vivid
Rear camera with 108 MP main sensor
Starting with its photography section, the Redmi Note 12 Pro 4G smartphone incorporates a 108 MP main camera , which captures high-quality images with clear details even when you zoom in. This features a large 1/1.52-inch sensor size and 9-in-1 pixel binning technology.
This is accompanied by an 8 MP ultra-wide-angle camera , which expands the field of view to 120º; a 2 MP macro camera to focus on small subjects up close and a 2 MP depth camera that improves the bokeh effect in portraits.
6.67-inch AMOLED screen and dual speakers
Likewise, the AMOLED screen of the Xiaomi Redmi Note 12 Pro 4G phone is smooth and fluid thanks to its high refresh rates (120 Hz) and touch sampling (240 Hz) . This features FHD+ resolution of 1080 x 2400 pixels and 4,500,000:1 contrast ratio within a 6.67-inch diagonal.
It also has a double speaker . Furthermore, by combining the certified features of Dolby Atmos® and Dolby Vision® , this Redmi device offers a unique audio and video experience with its high dynamic range and ultra-wide color gamut.
Large 5000 mAh battery in a slim, flat design
The Redmi Note 12 Pro 4G's large 5000 mAh battery provides all-day battery life under typical daily use, while 67W fast charging technology replenishes it quickly.
Finally, at the “heart” of the Xiaomi Redmi Note 12 Pro 4G we find the Qualcomm Snapdragon 732G chipset, with a powerful octa-core CPU .
It also features the multi-layer LiquidCool cooling system , which effectively dissipates heat away from the CPU to maintain peak performance for longer.
Xiaomi Redmi Note 12 Pro 4G
Live Vivid
Rear camera with 108 MP main sensor
Starting with its photography section, the Redmi Note 12 Pro 4G smartphone incorporates a 108 MP main camera , which captures high-quality images with clear details even when you zoom in. This features a large 1/1.52-inch sensor size and 9-in-1 pixel binning technology.
This is accompanied by an 8 MP ultra-wide-angle camera , which expands the field of view to 120º; a 2 MP macro camera to focus on small subjects up close and a 2 MP depth camera that improves the bokeh effect in portraits.
6.67-inch AMOLED screen and dual speakers
Likewise, the AMOLED screen of the Xiaomi Redmi Note 12 Pro 4G phone is smooth and fluid thanks to its high refresh rates (120 Hz) and touch sampling (240 Hz) . This features FHD+ resolution of 1080 x 2400 pixels and 4,500,000:1 contrast ratio within a 6.67-inch diagonal.
It also has a double speaker . Furthermore, by combining the certified features of Dolby Atmos® and Dolby Vision® , this Redmi device offers a unique audio and video experience with its high dynamic range and ultra-wide color gamut.
Large 5000 mAh battery in a slim, flat design
The Redmi Note 12 Pro 4G's large 5000 mAh battery provides all-day battery life under typical daily use, while 67W fast charging technology replenishes it quickly.
Finally, at the “heart” of the Xiaomi Redmi Note 12 Pro 4G we find the Qualcomm Snapdragon 732G chipset, with a powerful octa-core CPU .
It also features the multi-layer LiquidCool cooling system , which effectively dissipates heat away from the CPU to maintain peak performance for longer.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Redmi Note 12 Pro 4G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 11 |
| User interface | MIUI 13 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2023-04-11 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 164,2 x 76,1 x 8,1 mm |
| Weight | 201,8 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,67" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Brightness | 1100 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 732G (8 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 6GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 108 MP (f/1.9, (wide), 1/1.52", 0.7µm, PDAF) + 8 MP (120˚, ultrawide) + 2 MP (f/2.4, macro) + 2 MP (f/2.4, depth); LED flash, HDR, panorama; Video: 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Front camera | 16 MP (f/2.4, wide); Video: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 108 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Quadruple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |