Xiaomi Smart Band 9 Active Activity Bracelet Pink (Pink)
Xiaomi Smart Band 9 Active:
- 1.47" TFT display
- More than 100 watch faces
- 50 sports modes
- Up-to-date total health monitoring
- Up to 18 days of battery life
- 5 ATM water resistance
Xiaomi Smart Band 9 Active Activity Bracelet Pink (Pink)
Xiaomi Smart Band 9 Active
Activate your potential
Enhanced viewing experience
1.47'' Large Display . The display has been upgraded to support a high 60Hz refresh rate for an ultra-smooth experience and visually stunning operation and use.
The ingenious design packs an ultra-large display into a lightweight device. Whether you're wearing it to the office, working out or sleeping, it's so light you'll forget it's there.
Stay healthy day and night
Automatic monitoring of health and fitness throughout the day.
Track your heart rate throughout the day and receive alerts for abnormal heart rate.
With the help of scientific sleep monitoring technologies, the bracelet records your sleep status at all times in different phases, such as deep sleep, light sleep and REM sleep, to help you improve your sleep habits and quality.
Stress measurement and women's health management.
Professional algorithms
50 Sports Modes . Supports sports such as running, outdoor cycling and rowing. Whether at home or outdoors, it offers accurate real-time monitoring of various metrics to help you exercise more effectively.
Reliable water resistance to a depth of up to 50 meters .
A smoother experience than ever before
With a new chip platform and a high refresh rate of 60Hz , the bracelet offers a smoother experience.
Equipped with a larger battery and a new low-power chip that offers up to 18 days of battery life, it achieves a 29% improvement compared to the previous product, making it the ultimate companion day after day.
Xiaomi Smart Band 9 Active
Activate your potential
Enhanced viewing experience
1.47'' Large Display . The display has been upgraded to support a high 60Hz refresh rate for an ultra-smooth experience and visually stunning operation and use.
The ingenious design packs an ultra-large display into a lightweight device. Whether you're wearing it to the office, working out or sleeping, it's so light you'll forget it's there.
Stay healthy day and night
Automatic monitoring of health and fitness throughout the day.
Track your heart rate throughout the day and receive alerts for abnormal heart rate.
With the help of scientific sleep monitoring technologies, the bracelet records your sleep status at all times in different phases, such as deep sleep, light sleep and REM sleep, to help you improve your sleep habits and quality.
Stress measurement and women's health management.
Professional algorithms
50 Sports Modes . Supports sports such as running, outdoor cycling and rowing. Whether at home or outdoors, it offers accurate real-time monitoring of various metrics to help you exercise more effectively.
Reliable water resistance to a depth of up to 50 meters .
A smoother experience than ever before
With a new chip platform and a high refresh rate of 60Hz , the bracelet offers a smoother experience.
Equipped with a larger battery and a new low-power chip that offers up to 18 days of battery life, it achieves a 29% improvement compared to the previous product, making it the ultimate companion day after day.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Smart Band 9 Active |
| Operating System | Proprietary OS |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Pink |
| Dimensions | 45,9 x 26,9 x 9,9 mm |
| Weight | 16,5 g |
| Case size | 46 mm |
| Dial Material | Glass fibre reinforced polyamide |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | TPU |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,47" |
| Display type | TFT LCD |
| Screen resolution | 172 x 320 p |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Disabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, BLE |
| Network connection | Bluetooth |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 300 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 50 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 8.0 o iOS 12 o posterior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 18 d |
| Mobile application | Mi Fitness |