Xiaomi Smart Band 9 Pro Activity Bracelet Black (Midnight Black)
Xiaomi Smart Band 9 Pro:
- 1.74" AMOLED display
- Aluminum alloy frame
- More than 150 sports modes
- Completely updated health monitoring
- Up to 21 days of battery life
- 5 ATM water resistance
Xiaomi Smart Band 9 Pro Activity Bracelet Black (Midnight Black)
Xiaomi Smart Band 9 Pro
In your style, at your pace
Optimized display
1.74" AMOLED . Featuring the industry-leading AMOLED display with vacuum-fill sealing technology, narrow bezels are reduced to 2.2mm, dramatically improving the screen-to-body ratio for an exceptional viewing experience.
2.5D cover glass
The 2.5D cover glass screen feels smoother in your hand and improves protection if your hands are wet, reducing accidental touches caused by sweat or rain.
Timeless classic style
The aluminum alloy frame has been enhanced with advanced sandblasting techniques for a smooth and exquisite finish. Equipped with a quick-release mechanism, it can be combined with straps made of various materials to match your outfits.
Precise monitoring
The higher configuration allows for more signals to be transmitted and collected for more accurate health monitoring and motion tracking. Comprehensive algorithm updates deliver accurate and professional results, both internally and externally.
Personalized professional training
Over 150 Sports Modes . Supports 15 professional sports modes with automatic 6-mode recognition*. The advanced algorithm monitors your movements wherever you are, providing comprehensive and accurate data for scientific and professional analysis of your workouts.
Independent positioning
Compatible with five major satellite systems (GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, and QZSS), with a 33% increase in positioning accuracy for more precise tracking. It supports precise training route tracking independently on your phone, making it the ideal companion for outdoor activities.
The ultimate companion
Equipped with a larger battery and a new low-power chip that delivers up to 21 days of battery life , a 50% improvement over the previous product, so it can keep you company for longer.
Xiaomi Smart Band 9 Pro
In your style, at your pace
Optimized display
1.74" AMOLED . Featuring the industry-leading AMOLED display with vacuum-fill sealing technology, narrow bezels are reduced to 2.2mm, dramatically improving the screen-to-body ratio for an exceptional viewing experience.
2.5D cover glass
The 2.5D cover glass screen feels smoother in your hand and improves protection if your hands are wet, reducing accidental touches caused by sweat or rain.
Timeless classic style
The aluminum alloy frame has been enhanced with advanced sandblasting techniques for a smooth and exquisite finish. Equipped with a quick-release mechanism, it can be combined with straps made of various materials to match your outfits.
Precise monitoring
The higher configuration allows for more signals to be transmitted and collected for more accurate health monitoring and motion tracking. Comprehensive algorithm updates deliver accurate and professional results, both internally and externally.
Personalized professional training
Over 150 Sports Modes . Supports 15 professional sports modes with automatic 6-mode recognition*. The advanced algorithm monitors your movements wherever you are, providing comprehensive and accurate data for scientific and professional analysis of your workouts.
Independent positioning
Compatible with five major satellite systems (GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, and QZSS), with a 33% increase in positioning accuracy for more precise tracking. It supports precise training route tracking independently on your phone, making it the ideal companion for outdoor activities.
The ultimate companion
Equipped with a larger battery and a new low-power chip that delivers up to 21 days of battery life , a 50% improvement over the previous product, so it can keep you company for longer.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Smart Band 9 Pro |
| Operating System | Proprietary OS |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2025-03-10 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 43,27 x 32,49 x 10,8 mm |
| Weight | 24,5 g |
| Case size | 44 mm |
| Dial Material | Glass fibre reinforced polyamide |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | TPU |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,74" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 336 x 480 p |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Network connection | Bluetooth |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO, QZSS |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Bluetooth | 5.4 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 350 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 150 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 8.0 o iOS 12 o posterior |
| Others | |
|---|---|
| Approximate battery life | 21 d |
| Mobile application | Mi Fitness |