Xiaomi Watch S4 47 mm Bluetooth Black (Black)
Xiaomi Watch S4:
- 1.43" AMOLED display
- Interchangeable bezel design
- More than 150 sports modes
- Advanced health monitoring
- Up to 15 days of battery life
- Xiaomi HyperOS
Xiaomi Watch S4 47 mm Bluetooth Black (Black)
Xiaomi Watch S4
Mark your style
Impressive display
It features a large 1.43" AMOLED display that delivers clear, fluid visuals and an amazing high-brightness mode of up to 1500 nits.
Up to 15 days of battery life
The extended 15-day battery life ensures more than 2 weeks of use, so there's no need to carry a watch charger on short trips. A 5-minute quick charge provides 2 days of use.
Timeless design
The improved rotating crown offers a refined tactile experience. Rotate it to quickly access widgets and message previews for improved reading efficiency.
Exquisite aluminum alloy frame with a high-gloss texture similar to stainless steel produced using a physical vapor deposition (PVD) process.
The Xiaomi Watch S4 draws inspiration from traditional watches and offers a variety of iconic and modern interchangeable bezels crafted from quality materials that embody distinctive and creative styles.
Health and fitness
It monitors heart rate, stress, blood oxygen, and sleep. A microphysical examination report is generated in about 60 seconds.
It includes new breathing exercises, such as relaxing, concentrating, napping, and deep sleep.
The combination of a high-precision heart rate monitoring module and a self-developed algorithm improves the accuracy of heart rate monitoring on the watch to 98%.
With Xiaomi's independently developed algorithm and the Mi Fitness app, the Xiaomi Watch S4 can monitor your health more accurately. It's now compatible with Health Connect and popular training apps like Strava and Suunto , giving you even more flexibility and convenience.
More than 150 sports modes
The independent dual-band GNSS chip provides precise positioning across five major satellite systems to quickly and accurately record outdoor activities.
There are professional courses and scientific training to help you keep moving forward, whatever your level or goal (fat loss, weight loss, improving cardiopulmonary function or endurance, etc.).
Xiaomi Watch S4
Mark your style
Impressive display
It features a large 1.43" AMOLED display that delivers clear, fluid visuals and an amazing high-brightness mode of up to 1500 nits.
Up to 15 days of battery life
The extended 15-day battery life ensures more than 2 weeks of use, so there's no need to carry a watch charger on short trips. A 5-minute quick charge provides 2 days of use.
Timeless design
The improved rotating crown offers a refined tactile experience. Rotate it to quickly access widgets and message previews for improved reading efficiency.
Exquisite aluminum alloy frame with a high-gloss texture similar to stainless steel produced using a physical vapor deposition (PVD) process.
The Xiaomi Watch S4 draws inspiration from traditional watches and offers a variety of iconic and modern interchangeable bezels crafted from quality materials that embody distinctive and creative styles.
Health and fitness
It monitors heart rate, stress, blood oxygen, and sleep. A microphysical examination report is generated in about 60 seconds.
It includes new breathing exercises, such as relaxing, concentrating, napping, and deep sleep.
The combination of a high-precision heart rate monitoring module and a self-developed algorithm improves the accuracy of heart rate monitoring on the watch to 98%.
With Xiaomi's independently developed algorithm and the Mi Fitness app, the Xiaomi Watch S4 can monitor your health more accurately. It's now compatible with Health Connect and popular training apps like Strava and Suunto , giving you even more flexibility and convenience.
More than 150 sports modes
The independent dual-band GNSS chip provides precise positioning across five major satellite systems to quickly and accurately record outdoor activities.
There are professional courses and scientific training to help you keep moving forward, whatever your level or goal (fat loss, weight loss, improving cardiopulmonary function or endurance, etc.).
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Watch S4 |
| Operating System | watchOS |
| O.S. version | Xiaomi HyperOS 2 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-10-29 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 47,3 x 47,3 x 12,0 mm |
| Weight | 44,5 g |
| Case size | 47 mm |
| Dial Material | Aluminium |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | Fluorocarbon |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,43" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 466 x 466 p |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Network connection | Bluetooth |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Wireless charging |
| Battery capacity | 486 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Enabled |
| Gyroscope | Yes |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 150 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 8.0 or iOS 14 |
| Others | |
|---|---|
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado o región</p> |
| Approximate battery life | 15 d |
| Mobile application | Mi Fitness |