Alcatel 3085 4G Black (Metallic Black)
ALCATEL 3085 BLACK:
- classic and simple
- 4G connectivity
- Big Button Numeric Keypad
- Screen is 2.4-inch color
- Integrated 1.3 megapixel camera
- Expandable memory up to 32 GB
Alcatel 3085 4G Black (Metallic Black)
Alcatel 3085
The Alcatel 3085 is a classic and simple mobile phone .
It features a flipless mobile format, with a large-button numeric keypad .
The screen is in color, with dimensions of 2.4 inches .
Among its most interesting features we find an integrated 1.3 megapixel camera .
Its memory can be expanded with a card of up to 32 GB .
Alcatel 3085
The Alcatel 3085 is a classic and simple mobile phone .
It features a flipless mobile format, with a large-button numeric keypad .
The screen is in color, with dimensions of 2.4 inches .
Among its most interesting features we find an integrated 1.3 megapixel camera .
Its memory can be expanded with a card of up to 32 GB .
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | 3085 |
| Operating System | Thread X |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 118 x 59,8 x 13,6 mm |
| Weight | 113 g |
| Keyboard | Numeric |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 2,4" |
| Display type | QVGA |
| Screen resolution | 240 x 320 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | UMS9117L |
| Processor | Other |
| RAM | 48 MB |
| Expandable memory | micro SD 32 GB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 MB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 1,3 MP; flash |
| Rear camera resolution | 1 MP |
| Hands-free speakerphone | Disabled |
| Torch | Disabled |
| Number of rear cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Network connection | 4G |
| SIM type | SingleSIM |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Bluetooth | 5.0 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | MicroUSB |
| Battery capacity | 1850 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | No |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Disabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Enabled |