Amazfit Bip 3 Pro 44 mm Bluetooth Smartwatch Pink (Pink) A2171
Amazfit Bip 3 Pro
- Dimensions 44.12x36.49x9.65 mm
- Weight 33.2g
- 1.69" TFT touch screen (240x280 resolution)
- 2.5D tempered glass + anti-fingerprint coating
- 5 ATM water resistance
- Battery 280 mAh (nominal value)
- Magnetic charging cable
- 4 satellite positioning systems, GPS
- Blood oxygen saturation measurement, heart rate monitoring, stress and sleep levels, PAI greeting assessment system, menstrual period recording.
- More than 60 sports modes
- 3-axis acceleration sensor
- Bluetooth 5.0 BLE
Amazfit Bip 3 Pro 44 mm Bluetooth Smartwatch Pink (Pink) A2171
Amazfit Bip 3 Pro
Think big, think Bip
Large screen
Ready for a real revelation? Immerse yourself in the large, color HD display and view all your incoming calls, messages, reminders, health data, and fitness data in stunning, high quality .
You can choose from over 50 editable watch faces and widgets so you can express more of yourself, plus you can personalize it with your own photos.
Very powerful. Super slim
Do you have to travel soon? Go offline for up to two weeks. The watch packs a powerful battery into its super slim, lightweight casing , so you can carry something more useful than a charger in your suitcase.
It has a 280mHs capacity battery which, according to the company's own measurements, means an autonomy of 14 days for typical use and 1 week for intensive use.
Dive deep with Bip
Don't stifle your ambitions with IP68 . With its water resistance of up to 5 ATM , you can swim with the Bip 3 Pro without having to worry. The watch can even track your activity data with the open water swimming sport mode.
More than 60 sports modes
Receive data for all your favorite sports, like indoor walking, running, and cycling, plus more free-form workouts like strength training; yoga and free training.
Take your cardio training to the next level with the watch's Target Pace feature, so you can set and conquer your pace goals .
Watch your health
- Monitoring of the female cycle ; Use the Amazfit Bip 3 Pro smartwatch to record your current menstrual period, and it will provide you with predictions and reminders for upcoming menstrual and fertile periods, to help you plan ahead and avoid surprises on sale.
- Sedentary reminders ; The sedentary reminder reminds you to take a five-minute break or take a walk after a long time of desk work to help you maintain efficiency and focus. Work smarter, not longer.
- Stress control ; Don't let stress get in the way, use the Bip 3 Pro to monitor your stress levels all day. Or if you get overwhelmed at any point, calm yourself with the breathing exercise built into the watch.
- Sleep monitoring ; Follow your dreams through the stages of light, deep and REM sleep. The amazfit Bip 3 Pro can monitor the quality of your sleep so you can rest well enough to continue achieving the fitness goals you want. Monitor your sleep stages, naps and breathing quality while sleeping, and you can also obtain a sleep score in the Zepp app if you wish.
- 24-hour heart rate monitoring ; Keep an eye on the most important muscle in your body. The watch can monitor your heart rate throughout the day and warns you if it speeds up unusually. You can even check if you're training in your target heart rate zone.
4 Satellite positioning systems
Explore a large open world, the amazfit 3 Pro, supports 4 satellite positioning systems so you can track your outdoor movements with great precision .
PAI Health Assessment System
Wouldn't you like your fitness tracker to take into account when you play with your pet? Even cleaning the house is hard work! PAI takes into account daily activities, plus all your regular health and training data, which is then converted into a personal unique value score for a broader perspective on health.
Amazfit Bip 3 Pro
Think big, think Bip
Large screen
Ready for a real revelation? Immerse yourself in the large, color HD display and view all your incoming calls, messages, reminders, health data, and fitness data in stunning, high quality .
You can choose from over 50 editable watch faces and widgets so you can express more of yourself, plus you can personalize it with your own photos.
Very powerful. Super slim
Do you have to travel soon? Go offline for up to two weeks. The watch packs a powerful battery into its super slim, lightweight casing , so you can carry something more useful than a charger in your suitcase.
It has a 280mHs capacity battery which, according to the company's own measurements, means an autonomy of 14 days for typical use and 1 week for intensive use.
Dive deep with Bip
Don't stifle your ambitions with IP68 . With its water resistance of up to 5 ATM , you can swim with the Bip 3 Pro without having to worry. The watch can even track your activity data with the open water swimming sport mode.
More than 60 sports modes
Receive data for all your favorite sports, like indoor walking, running, and cycling, plus more free-form workouts like strength training; yoga and free training.
Take your cardio training to the next level with the watch's Target Pace feature, so you can set and conquer your pace goals .
Watch your health
- Monitoring of the female cycle ; Use the Amazfit Bip 3 Pro smartwatch to record your current menstrual period, and it will provide you with predictions and reminders for upcoming menstrual and fertile periods, to help you plan ahead and avoid surprises on sale.
- Sedentary reminders ; The sedentary reminder reminds you to take a five-minute break or take a walk after a long time of desk work to help you maintain efficiency and focus. Work smarter, not longer.
- Stress control ; Don't let stress get in the way, use the Bip 3 Pro to monitor your stress levels all day. Or if you get overwhelmed at any point, calm yourself with the breathing exercise built into the watch.
- Sleep monitoring ; Follow your dreams through the stages of light, deep and REM sleep. The amazfit Bip 3 Pro can monitor the quality of your sleep so you can rest well enough to continue achieving the fitness goals you want. Monitor your sleep stages, naps and breathing quality while sleeping, and you can also obtain a sleep score in the Zepp app if you wish.
- 24-hour heart rate monitoring ; Keep an eye on the most important muscle in your body. The watch can monitor your heart rate throughout the day and warns you if it speeds up unusually. You can even check if you're training in your target heart rate zone.
4 Satellite positioning systems
Explore a large open world, the amazfit 3 Pro, supports 4 satellite positioning systems so you can track your outdoor movements with great precision .
PAI Health Assessment System
Wouldn't you like your fitness tracker to take into account when you play with your pet? Even cleaning the house is hard work! PAI takes into account daily activities, plus all your regular health and training data, which is then converted into a personal unique value score for a broader perspective on health.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Bip 3 Pro |
| Operating System | Proprietary OS |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Pink |
| Dimensions | 44,12 x 36,49 x 9,65 mm |
| Weight | 33,2 g |
| Water and dust resistance | IP68 |
| Case size | 44 mm |
| Dial Material | Plastic |
| Waterproof | 5 ATM (50 meters) |
| Strap material | Silicone |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 1,69" |
| Display type | TFT |
| Screen resolution | 240 x 280 p |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Network connection | Bluetooth |
| GPS | A-GPS |
| NFC | No |
| ANT+ | Disabled |
| USB connection | USB |
| Bluetooth | 5.0 |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | Magnetic Cable |
| Battery capacity | 280 mAh |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | No |
| Blood Oxygen Measurement | Enabled |
| Heart rate sensor | Enabled |
| Sleep quality monitoring | Enabled |
| Stress level sensor | Enabled |
| Sport modes | 61 |
| Electrocardiogram sensor | Disabled |
| Compatibilidad y accesorios | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Android 7.0 y superior, iOS 12.0 y superior |
| Others | |
|---|---|
| Additional information | Pantalla táctil Cristal templado 2,5D + revestimiento antihuellas |
| Approximate battery life | 14 días |
| Mobile application | Zepp |