Honor 90 5G 12GB/512GB Silver (Diamond Silver) Dual SIM REA-NX9
HONOR 90 5G:
- 6.7" curved AMOLED display, 120 Hz and HDR10+
- 5000mAh battery, 66W fast charging
- Triple 200MP Camera, 50MP Selfie Camera
- Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 Accelerated Edition Chip
- Android 13, MagicOS 7.1
Honor 90 5G 12GB/512GB Silver (Diamond Silver) Dual SIM REA-NX9
Honor 90 5G
Share your experiences
A flash of splendor, simplicity with all luxury.
Inspired by jewelry design, the intersecting lines of the gems form an exquisite labyrinth that catches the light in a play of light and shadow. All of this makes the colors available for this Honor 90 the following:
- Diamond Silver : Diamond grid patterns reflect elegance and luxury.
- Peacock Blue : The fine frosted texture adds a delicate touch to the vivid color.
- Midnight Black : Bright, classic and timeless texture.
With these attractive and elegant designs, you will be the center of attention. In addition, the curved design that adapts to the hand, does not alter the display and corrects image deformation, ensuring unique visual comfort.
More impressive images with 200 MP
This Honor mobile phone is equipped with an advanced camera system consisting of an ultra-clear 200 MP main camera with a large 1/1.4-inch sensor, a 12 MP macro and ultra-wide-angle lens with automatic scene change and finally, a 2 MP depth sensor .
On the other hand, as for the selfie camera, we find a 50 MP lens with 4K video recording and 100º ultra-wide angle. In turn, it has excellent brightness even in backlight thanks to HDR, which allows the portrait mode of the front and rear cameras to overcome the challenges of backlighting.
The new HONOR 90 reconstructs the portrait path in RAW format. With the Tone Enhancement Module, the phone optimizes the image quality and style of portraits based on the RAW domain, sculpting every detail while allowing colors to come to life.
Shine with the Super Retina AMOLED display
In the screen section, this 5G mobile is equipped with a 6.7" 4-curved aerodynamic AMOLED panel that reaches a resolution of 1.5K , that is, 1200 x 2664 p. In addition, it has a 120Hz refresh rate and HDR10+ technology so that your Netflix series and movies are played with higher quality.
On the other hand, the Honor 90 smartphone is the world's first TÜV Rheinland-certified flicker-free phone for its risk-reducing dimming level. It also features 3840Hz high-frequency brightness control, dynamic light adjustment and circadian night vision.
More energy, always at full throttle
The phone's battery life will not be a problem thanks to the large capacity 5000 mAh battery . The single cell technology ensures that no power is lost during use, allowing the device to be used without worries for a whole day.
It also has a 66W SuperChergue fast charging system so you spend less time connected to the light and more time enjoying your phone.
Honor 90 5G
Share your experiences
A flash of splendor, simplicity with all luxury.
Inspired by jewelry design, the intersecting lines of the gems form an exquisite labyrinth that catches the light in a play of light and shadow. All of this makes the colors available for this Honor 90 the following:
- Diamond Silver : Diamond grid patterns reflect elegance and luxury.
- Peacock Blue : The fine frosted texture adds a delicate touch to the vivid color.
- Midnight Black : Bright, classic and timeless texture.
With these attractive and elegant designs, you will be the center of attention. In addition, the curved design that adapts to the hand, does not alter the display and corrects image deformation, ensuring unique visual comfort.
More impressive images with 200 MP
This Honor mobile phone is equipped with an advanced camera system consisting of an ultra-clear 200 MP main camera with a large 1/1.4-inch sensor, a 12 MP macro and ultra-wide-angle lens with automatic scene change and finally, a 2 MP depth sensor .
On the other hand, as for the selfie camera, we find a 50 MP lens with 4K video recording and 100º ultra-wide angle. In turn, it has excellent brightness even in backlight thanks to HDR, which allows the portrait mode of the front and rear cameras to overcome the challenges of backlighting.
The new HONOR 90 reconstructs the portrait path in RAW format. With the Tone Enhancement Module, the phone optimizes the image quality and style of portraits based on the RAW domain, sculpting every detail while allowing colors to come to life.
Shine with the Super Retina AMOLED display
In the screen section, this 5G mobile is equipped with a 6.7" 4-curved aerodynamic AMOLED panel that reaches a resolution of 1.5K , that is, 1200 x 2664 p. In addition, it has a 120Hz refresh rate and HDR10+ technology so that your Netflix series and movies are played with higher quality.
On the other hand, the Honor 90 smartphone is the world's first TÜV Rheinland-certified flicker-free phone for its risk-reducing dimming level. It also features 3840Hz high-frequency brightness control, dynamic light adjustment and circadian night vision.
More energy, always at full throttle
The phone's battery life will not be a problem thanks to the large capacity 5000 mAh battery . The single cell technology ensures that no power is lost during use, allowing the device to be used without worries for a whole day.
It also has a 66W SuperChergue fast charging system so you spend less time connected to the light and more time enjoying your phone.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| User interface | MagicOS 7.1 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 161,9 x 74,1 x 7,8 mm |
| Weight | 183 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,7" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1200 x 2664 p |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Brightness | 1600 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 12 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 512 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 200 MP, (f/1.9, 1/1.4", 0.56µm, PDAF) + 12 MP, (f/2.2, 112˚ AF) + 2 MP, (f/2.4); LED flash, HDR, panorama Video 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front camera | 50 MP, (f/2.4, 100˚); HDR Video 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Rear camera resolution | 200 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 50 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 800/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 800/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |