Motorola Moto G54 Power 5G 8GB/256GB Blue (Pearl Blue) Dual SIM XT2343-6
Motorola Moto G54 Power:
- 6.5" Full HD+ 120Hz LCD display
- Dual 50MP main camera, 16MP front camera
- 6000 mAh battery with 33W TurboPower charging
- MediaTek Dimensity 7020 processor, eight cores
- 3.5mm headphone jack and Type-C 2.0 port
- Water repellent
- Android 13
Motorola Moto G54 Power 5G 8GB/256GB Blue (Pearl Blue) Dual SIM XT2343-6
Motorola Moto G54 Power
Immersive entertainment
6000mAh Super Battery!
Take on everyday life without worries thanks to the super-sized 6000mAh battery . Enjoy music, video calls, binge-watching series, and more without worrying about running out of power.
The battery lasts a long time and keeps up with you, providing up to 94 hours of music, 16 hours of video, 16 hours of internet, 18 hours of social media, and 14 hours of GPS use. If you need more, don't worry. Thanks to the 33W Turbo Power system, 30 minutes can give you up to 50% more power. Enough for more hours of use.
Striking elegance
Thanks to its elegant design and feel, the moto G54 Power 5G is made to stand out. See every detail of your favorite shows and games come to life in magnificent resolution with its Full HD+ display , enjoy your favorite content and apps on a 6.5" widescreen that fits perfectly in your hand, switch apps, play games, or stream your favorite content smoothly with 120Hz , or scroll less to see more when browsing your favorite websites.
With the Moto G54 Power, treat your ears to the enhanced surround sound of Dolby Atmos and let Moto's spatial audio surround you. Hear sound as it should be with improved bass, voice, and clarity from large stereo speakers.
Fun at 5G speed
Unleash the super-fast speeds of 5G and enjoy seamless gaming, smoother videos, and even more incredible movies. Download your favorite content at lightning speeds thanks to effortless app functionality and let them run smoothly in the background.
Resplendent stability
Capture incredibly clear images with Moto G54 Power in low-light conditions and sharper videos thanks to the advanced camera system.
Dazzle in every image with a 50MP sensor . Take more vivid photos, day or night, with Quad Pixel technology . Forget blurry videos and photos, and all the unwanted camera shake, with Optical Image Stabilization (OIS) technology.
Discover a whole new world with the Macro Vision camera, which lets you get incredibly close to your subject. Take social-ready selfies on the fly with the 16 MP front camera.
Motorola Moto G54 Power
Immersive entertainment
6000mAh Super Battery!
Take on everyday life without worries thanks to the super-sized 6000mAh battery . Enjoy music, video calls, binge-watching series, and more without worrying about running out of power.
The battery lasts a long time and keeps up with you, providing up to 94 hours of music, 16 hours of video, 16 hours of internet, 18 hours of social media, and 14 hours of GPS use. If you need more, don't worry. Thanks to the 33W Turbo Power system, 30 minutes can give you up to 50% more power. Enough for more hours of use.
Striking elegance
Thanks to its elegant design and feel, the moto G54 Power 5G is made to stand out. See every detail of your favorite shows and games come to life in magnificent resolution with its Full HD+ display , enjoy your favorite content and apps on a 6.5" widescreen that fits perfectly in your hand, switch apps, play games, or stream your favorite content smoothly with 120Hz , or scroll less to see more when browsing your favorite websites.
With the Moto G54 Power, treat your ears to the enhanced surround sound of Dolby Atmos and let Moto's spatial audio surround you. Hear sound as it should be with improved bass, voice, and clarity from large stereo speakers.
Fun at 5G speed
Unleash the super-fast speeds of 5G and enjoy seamless gaming, smoother videos, and even more incredible movies. Download your favorite content at lightning speeds thanks to effortless app functionality and let them run smoothly in the background.
Resplendent stability
Capture incredibly clear images with Moto G54 Power in low-light conditions and sharper videos thanks to the advanced camera system.
Dazzle in every image with a 50MP sensor . Take more vivid photos, day or night, with Quad Pixel technology . Forget blurry videos and photos, and all the unwanted camera shake, with Optical Image Stabilization (OIS) technology.
Discover a whole new world with the Macro Vision camera, which lets you get incredibly close to your subject. Take social-ready selfies on the fly with the 16 MP front camera.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Moto G54 Power |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2023-09-05 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Azul |
| Dimensions | 161,6 x 73,8 x 8,9 mm |
| Weight | 192 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,5" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (in the second SIM slot) |
| Storage | 256 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, 0.61µm, PDAF, OIS) + 8 MP (f/2.2, 118˚, 1.12µm, AF); LED flash, HDR, panorama; Video: 1080p@30fps |
| Front camera | 16 MP, (f/2.4, 1.0µm); HDR Video 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | e-SIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 6000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |