Motorola Moto G55 5G 8GB/256GB Purple (Twilight Purple) Dual SIM
Motorola Moto G55:
- 6.49" Full HD+ 120Hz LCD display
- Dual 50 MP main camera
- 16 MP front camera
- 5000 mAh battery
- 30W TurboPower Charging
- MediaTek Dimensity 7025 processor
- Water repellent
- Android 14
Motorola Moto G55 5G 8GB/256GB Purple (Twilight Purple) Dual SIM
Motorola Moto G55
Top-level entertainment
Impressive level of detail
Enjoy your favorite content like never before on a 6.49" Full HD+ display that fits perfectly in your hand.
Add a new auditory dimension with Dolby Atmos®, whether through headphones or your smartphone speaker.
Perfect photos
Create magic in seconds with the advanced 50MP camera, which integrates OIS and Quad Pixel technology . Let the light shine in your photos even in low-light environments.
Take beautiful, detailed, bright photos with our 50MP sensor and Optical Image Stabilization (OIS), which ensures clarity even in low light by compensating for unwanted camera movement.
Discover two different perspectives with a single advanced sensor: an ultra-wide-angle lens that captures more of the scene and a Macro Vision lens that brings you four times closer so you can see even the smallest details.
Take eye-catching selfies ready to post on social media with the 16MP front camera , featuring Ultra Pixel technology.
Designed to stand out
Boost your style with the sleek design of the moto g55 5G. Choose from a glass-like finish or a soft vegan leather finish, and from three trendy colors. Stop worrying about getting wet and scratches thanks to its splash- and spill-resistant design and Corning Gorilla Glass .
No battery problems
The high-capacity 5000 mAh battery will keep you moving to your favorite playlists, chatting with friends for hours, and binge-watching all the shows you want. And get back on track quickly with TurboPower 30 .
High performance processor
Unleash the speed of 5G connectivity thanks to the octa-core MediaTek Dimensity 7025 processor , and enjoy lag-free gaming, smoother videos, and even more incredible movies.
Motorola Moto G55
Top-level entertainment
Impressive level of detail
Enjoy your favorite content like never before on a 6.49" Full HD+ display that fits perfectly in your hand.
Add a new auditory dimension with Dolby Atmos®, whether through headphones or your smartphone speaker.
Perfect photos
Create magic in seconds with the advanced 50MP camera, which integrates OIS and Quad Pixel technology . Let the light shine in your photos even in low-light environments.
Take beautiful, detailed, bright photos with our 50MP sensor and Optical Image Stabilization (OIS), which ensures clarity even in low light by compensating for unwanted camera movement.
Discover two different perspectives with a single advanced sensor: an ultra-wide-angle lens that captures more of the scene and a Macro Vision lens that brings you four times closer so you can see even the smallest details.
Take eye-catching selfies ready to post on social media with the 16MP front camera , featuring Ultra Pixel technology.
Designed to stand out
Boost your style with the sleek design of the moto g55 5G. Choose from a glass-like finish or a soft vegan leather finish, and from three trendy colors. Stop worrying about getting wet and scratches thanks to its splash- and spill-resistant design and Corning Gorilla Glass .
No battery problems
The high-capacity 5000 mAh battery will keep you moving to your favorite playlists, chatting with friends for hours, and binge-watching all the shows you want. And get back on track quickly with TurboPower 30 .
High performance processor
Unleash the speed of 5G connectivity thanks to the octa-core MediaTek Dimensity 7025 processor , and enjoy lag-free gaming, smoother videos, and even more incredible movies.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Moto G55 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2024-09-06 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Purple |
| Dimensions | 161,6 x 73,8 x 8,1 mm |
| Weight | 182 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,5" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 7025 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 256 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1,8 gran angular, 0,61 μm, PDAF, OIS) + 8 MP (f/2,2, 118° ultra gran angular, 1,12 μm, AF); Flash LED, HDR, PANORÁMICA; Vídeo: 1080p@30/60 fps |
| Front camera | 16 MP (f/2,4, gran angular, 1,0 μm); HDR; Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 16 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | GPS, A-GPS, LTEPP, GLONASS, Galileo, QZSS, Beidou |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | * La función NFC puede variar dependiendo del mercado/región |