Motorola Moto E13 2GB/64GB Black (Cosmic Black) Dual SIM
Motorola Moto E13:
- 6.5” HD+ screen
- 13MP AI Camera System
- 5000 mAh battery
- Dolby Atmos Sound
- fingerprint sensor
- Expandable storage up to 1TB
Motorola Moto E13 2GB/64GB Black (Cosmic Black) Dual SIM
Motorola Moto E13
A pocket cinema
The new moto e13 , which has a thin, light and striking design, is quite a spectacle. Multi-dimensional Dolby Atmos® audio and the ultra-wide 6.5” HD+ display recreate true cinematic experiences. Spend hours and hours watching your favorite content thanks to the 5000 mAh battery. Enjoy fast connectivity, seamless video calling, advanced photography features and more with a superior performance octa-core processor. And personalize your experience with the latest version of AndroidTM 13 (Go Edition).
Thin, light and modern
Striking splash and spill resistant design, available in colors you'll love.
Bring your favorite content to life with Dolby Atmos® sound and a 6.5” ultra-wide HD+ display .
Camera system with artificial intelligence
Smart camera features automatically enhance your photos for direct posting to social networks.
Long lasting 5000 mAh battery
Spend more time working and playing with a reliable battery that means you won't need to be near an outlet for more than 36 hours.
Fast and efficient performance
See how the smartphone responds instantly thanks to the eight-core processor and the latest version of Android™ 13 (Go Edition).
Enjoy a seamless streaming experience with 5GHz Wi-Fi, charge with USB Type-C 2.0, and connect easily with Bluetooth® 5.0.
Motorola Moto E13
A pocket cinema
The new moto e13 , which has a thin, light and striking design, is quite a spectacle. Multi-dimensional Dolby Atmos® audio and the ultra-wide 6.5” HD+ display recreate true cinematic experiences. Spend hours and hours watching your favorite content thanks to the 5000 mAh battery. Enjoy fast connectivity, seamless video calling, advanced photography features and more with a superior performance octa-core processor. And personalize your experience with the latest version of AndroidTM 13 (Go Edition).
Thin, light and modern
Striking splash and spill resistant design, available in colors you'll love.
Bring your favorite content to life with Dolby Atmos® sound and a 6.5” ultra-wide HD+ display .
Camera system with artificial intelligence
Smart camera features automatically enhance your photos for direct posting to social networks.
Long lasting 5000 mAh battery
Spend more time working and playing with a reliable battery that means you won't need to be near an outlet for more than 36 hours.
Fast and efficient performance
See how the smartphone responds instantly thanks to the eight-core processor and the latest version of Android™ 13 (Go Edition).
Enjoy a seamless streaming experience with 5GHz Wi-Fi, charge with USB Type-C 2.0, and connect easily with Bluetooth® 5.0.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Moto E13 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 164,2 x 75 x 8,5 mm |
| Weight | 179,5 g |
| Water and dust resistance | IP52 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,5" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1600 p |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Unisoc T606 (12 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 2GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 13 MP (f/2,2, gran angular, 1,12 μm, PDAF); Flash LED, HDR, PANORÁMICA; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 5 MP (f/2.4, gran angular, 1/5.0", 1.12μm); Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 13 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Number of rear cameras | Single |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, LTEPP, SUPL |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |