Motorola Moto E14 2GB/64GB Purple (Pastel Purple) Dual SIM
Motorola Moto E14:
- 6.56” HD+ display
- 13MP AI Camera System
- 5000 mAh battery
- Dolby Atmos sound
- Fingerprint sensor
Motorola Moto E14 2GB/64GB Purple (Pastel Purple) Dual SIM
Motorola Moto E14
Enjoy an all-new entertainment experience with the moto e14. Bring your favorite content to life on an extra-bright 6.56” 90Hz display with Dolby Atmos sound. Multitask seamlessly with up to 4GB of RAM with Memory Expansion5. Do it all with a thin and light smartphone built to last with Corning Gorilla Glass 3 and IP55 protection2, making it resistant to splashes and spills6. The moto e14, your ultimate entertainment companion, is now available.
Immersive experience
Enjoy a unique audiovisual experience with Dolby Atmos and an extra-bright 6.56” 90Hz HD+ display that updates quickly.
Camera with artificial intelligence
Smart image-enhancing features make all your photos more than ready for social media posting.
Long-lasting battery
Use your smartphone non-stop for 40 hours thanks to its large 5000 mAh battery , which you can charge quickly with the 15 W fast charge.
Duration with style
This smartphone is made from premium materials and includes the superior protection of Corning Gorilla Glass 3 and its splash and spill resistant design with IP52 certification.
Motorola Moto E14
Enjoy an all-new entertainment experience with the moto e14. Bring your favorite content to life on an extra-bright 6.56” 90Hz display with Dolby Atmos sound. Multitask seamlessly with up to 4GB of RAM with Memory Expansion5. Do it all with a thin and light smartphone built to last with Corning Gorilla Glass 3 and IP55 protection2, making it resistant to splashes and spills6. The moto e14, your ultimate entertainment companion, is now available.
Immersive experience
Enjoy a unique audiovisual experience with Dolby Atmos and an extra-bright 6.56” 90Hz HD+ display that updates quickly.
Camera with artificial intelligence
Smart image-enhancing features make all your photos more than ready for social media posting.
Long-lasting battery
Use your smartphone non-stop for 40 hours thanks to its large 5000 mAh battery , which you can charge quickly with the 15 W fast charge.
Duration with style
This smartphone is made from premium materials and includes the superior protection of Corning Gorilla Glass 3 and its splash and spill resistant design with IP52 certification.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Moto E14 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 14 |
| User interface | Go edition |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Purple |
| Dimensions | 163,5 x 74,5 x 8 mm |
| Weight | 178,8 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,56" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1612 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Unisoc T606 (12 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 2GB |
| Expandable memory | micro SD 1 TB |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 13 MP (f/2,2, gran angular, 1,12 μm, PDAF); Flash LED, HDR; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 5 MP (f/2.2, gran angular, 1/5.0", 1.12μm); HDR; Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 13 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Number of rear cameras | Single |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, GALILEO, LTEPP, SUPL |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |