Nubia Neo 5G 8GB/256GB Black (Black) Dual SIM
Nubia Neo 5G:
- 120Hz FHD+ display
- Unisoc T820 processor
- 4500 mAh battery
- 22.5W fast charging
- 50 MP dual camera
- 5G connection
- Android 13
Nubia Neo 5G 8GB/256GB Black (Black) Dual SIM
Nubia Neo 5G
Better gaming for all
Faster than ever with the 5G network
The new 5G network offers an unprecedented experience with improved speed, reduced latency, and seamless connections. This means mobile gamers can enjoy faster downloads and uploads, smoother and more stable online multiplayer gaming, faster response times, and lower latency.
Supports dual-SIM 5G, with intelligent switching to the secondary card if the primary card's signal or data is unstable, ensuring a stable and smooth 5G experience.
Powerful gaming processor up to 2.7 GHz
nubia Neo 5G is powered by the UNISOC T820 , a powerful 5G SoC that can reach up to 2.7GHz , delivering rapid app responsiveness. Its 6nm process technology is optimized for low power consumption and longer battery life.
Futuristic aesthetic design
By adopting a Mecha design that perfectly blends geometric simplicity with futuristic elements , you will be impressed at first sight.
6.6-inch FHD+ wraparound display
It features a 6.6-inch FHD+ display with a 90.5% screen-to-body ratio, delivering immersive gaming visuals and vibrant colors, allowing you to better enjoy the fun of gaming.
It uses screen brightness enhancement technology to deliver a brighter display, making outdoor viewing more enjoyable and clear .
Keep the screen brightness constant to avoid sudden screen dimming due to light changes.
Faster charging, longer use
22.5W fast charging , charge for one hour and enjoy playing for half a day.
Nubia Neo 5G
Better gaming for all
Faster than ever with the 5G network
The new 5G network offers an unprecedented experience with improved speed, reduced latency, and seamless connections. This means mobile gamers can enjoy faster downloads and uploads, smoother and more stable online multiplayer gaming, faster response times, and lower latency.
Supports dual-SIM 5G, with intelligent switching to the secondary card if the primary card's signal or data is unstable, ensuring a stable and smooth 5G experience.
Powerful gaming processor up to 2.7 GHz
nubia Neo 5G is powered by the UNISOC T820 , a powerful 5G SoC that can reach up to 2.7GHz , delivering rapid app responsiveness. Its 6nm process technology is optimized for low power consumption and longer battery life.
Futuristic aesthetic design
By adopting a Mecha design that perfectly blends geometric simplicity with futuristic elements , you will be impressed at first sight.
6.6-inch FHD+ wraparound display
It features a 6.6-inch FHD+ display with a 90.5% screen-to-body ratio, delivering immersive gaming visuals and vibrant colors, allowing you to better enjoy the fun of gaming.
It uses screen brightness enhancement technology to deliver a brighter display, making outdoor viewing more enjoyable and clear .
Keep the screen brightness constant to avoid sudden screen dimming due to light changes.
Faster charging, longer use
22.5W fast charging , charge for one hour and enjoy playing for half a day.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2023-07-29 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 163,7 x 75 x 7,98 mm |
| Weight | 189 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,6" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2408 p |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Unisoc T820 (6 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 256 GB |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, 26 mm gran angular, PDAF) + 2 MP (f/2.4, profundidad); Flash LED, HDR, Panorámica; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP (f/2.0, gran angular); Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| SIM type | DualSIM |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Disabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |
| Additional information | <p>* La función NFC puede variar dependiendo del mercado o región</p> |