OnePlus Nord 2T 5G 8GB/128GB Gray (Gray Shadow) Dual SIM
ONEPLUS NORD 2T 5G:
- 6.43" FHD + AMOLED screen at 90 Hz
- 80W SUPERVOOC fast charging
- Sony IMX766 50MP + OIS camera
- 32 MP front camera
- MediaTek Dimensity 1300 chipset
- Dual stereo speakers + AI haptics
- OxygenOS 12.1 + Guaranteed security/software updates
OnePlus Nord 2T 5G 8GB/128GB Gray (Gray Shadow) Dual SIM
OnePlus North 2T 5G
all you could ask for
6.43" screen
The Nord 2T comes with the same sleek 6.43" 90Hz FHD+ AMOLED display as the Nord 2. It's smooth, fluid, and HDR10+ compatible , so your Amazon Prime, Hulu, and YouTube bingeing is more colourful. It has dual front and rear ambient light sensors , which use the magic of AI to optimize screen brightness and prevent saturation in your photos.
double, bass and treble
Enjoy dual stereo speakers with custom Dirac drivers to give your music the surprising volume of sound it needs to help you get your groove on.
An even more powerful embedded chipset
Everything is better and a little faster with MediaTek's Dimensity 1300 chipset . It's 5G- ready and powers everything from gaming to graphics performance to app launch speeds, thanks to MediaTek's new HyperEngine 5.0 . It also has improved low-light image processing for clear, colorful nighttime photos.
Do not run out of battery
The Nord 2T features the fastest charging of all Nord phones: SUPERVOOC 80W . The 4500 mAh battery lasts up to a day on a 15-minute charge, 120% faster than the original Nord. The Nord 2T has elegant TÜV certifications for safe use and fast charging.
Capture every detail
The Nord 2T features the large flagship Sony IMX766 sensor in the main camera that absorbs 56% more light to deliver clear, colorful images even in low-light situations.
When the hours darken, light up your night with Night Mode and silky -smooth OIS for even brighter, clearer, more colorful photos . This functionality will give the Nord 2T an extra boost thanks to the AI magic of the speedy Dimensity 1300 chipset .
Try the AI Video Enhance feature when you're shooting in backlit environments, uneven lighting, or at night to get brighter, more realistic photos with natural lighting and colors with the help of Sony's DOL-HDR technology .
The Nord 2T supports slow-motion video at an impressive 960 FPS , so you can capture every detail of your playful pets or cute scenes.
The 8 MP ultra-wide camera has a huge 120° field of view , so you can fit more of your friends into your group photos. Don't selfies turn out well? The Nord 2T has the same 32MP front-facing camera as the OnePlus 10 Pro, with an AI algorithm that eliminates blur and ensures hand-shakes won't mar your precious face.
Feel alive
Gaming on the Nord 2T has an almost emotional level of responsiveness, with AI-optimized haptics and a large x-axis linear haptic engine so you can feel every sensation with every touch or swipe.
Oxygen OS 12.1
OxygenOS 12.1 comes pre-installed as standard, which means better multitasking performance, faster app launch, optimized battery consumption and easy gallery viewing from the moment you turn on your new Nord 2T. Also try our enhancements to classic OxygenOS features like OnePlus Shelf, Work-Life Balance, and Dark Mode.
Fast and fluid for years
A great everyday phone isn't just about flashy hardware and specs, it enjoys two major Android updates and three years of security updates .
OnePlus North 2T 5G
all you could ask for
6.43" screen
The Nord 2T comes with the same sleek 6.43" 90Hz FHD+ AMOLED display as the Nord 2. It's smooth, fluid, and HDR10+ compatible , so your Amazon Prime, Hulu, and YouTube bingeing is more colourful. It has dual front and rear ambient light sensors , which use the magic of AI to optimize screen brightness and prevent saturation in your photos.
double, bass and treble
Enjoy dual stereo speakers with custom Dirac drivers to give your music the surprising volume of sound it needs to help you get your groove on.
An even more powerful embedded chipset
Everything is better and a little faster with MediaTek's Dimensity 1300 chipset . It's 5G- ready and powers everything from gaming to graphics performance to app launch speeds, thanks to MediaTek's new HyperEngine 5.0 . It also has improved low-light image processing for clear, colorful nighttime photos.
Do not run out of battery
The Nord 2T features the fastest charging of all Nord phones: SUPERVOOC 80W . The 4500 mAh battery lasts up to a day on a 15-minute charge, 120% faster than the original Nord. The Nord 2T has elegant TÜV certifications for safe use and fast charging.
Capture every detail
The Nord 2T features the large flagship Sony IMX766 sensor in the main camera that absorbs 56% more light to deliver clear, colorful images even in low-light situations.
When the hours darken, light up your night with Night Mode and silky -smooth OIS for even brighter, clearer, more colorful photos . This functionality will give the Nord 2T an extra boost thanks to the AI magic of the speedy Dimensity 1300 chipset .
Try the AI Video Enhance feature when you're shooting in backlit environments, uneven lighting, or at night to get brighter, more realistic photos with natural lighting and colors with the help of Sony's DOL-HDR technology .
The Nord 2T supports slow-motion video at an impressive 960 FPS , so you can capture every detail of your playful pets or cute scenes.
The 8 MP ultra-wide camera has a huge 120° field of view , so you can fit more of your friends into your group photos. Don't selfies turn out well? The Nord 2T has the same 32MP front-facing camera as the OnePlus 10 Pro, with an AI algorithm that eliminates blur and ensures hand-shakes won't mar your precious face.
Feel alive
Gaming on the Nord 2T has an almost emotional level of responsiveness, with AI-optimized haptics and a large x-axis linear haptic engine so you can feel every sensation with every touch or swipe.
Oxygen OS 12.1
OxygenOS 12.1 comes pre-installed as standard, which means better multitasking performance, faster app launch, optimized battery consumption and easy gallery viewing from the moment you turn on your new Nord 2T. Also try our enhancements to classic OxygenOS features like OnePlus Shelf, Work-Life Balance, and Dark Mode.
Fast and fluid for years
A great everyday phone isn't just about flashy hardware and specs, it enjoys two major Android updates and three years of security updates .
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | Nord 2T 5G |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 12 |
| User interface | OxygenOS 12.1 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Grey |
| Dimensions | 159,1 x 73,2 x 8,2 mm |
| Weight | 190 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,43" |
| Display type | AMOLED |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| High Dynamic Range | HDR10+ |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | MediaTek Dimensity 1300 |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | No |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.9, 24mm, 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS) + 8 MP (f/2.2, 120˚) + 2 MP (f/2.2); Dual-LED flash, HDR, panorama; Video: 4K@30fps, 1080p@30/60/120/480fps, gyro-EIS |
| Front camera | 32 MP (f/2.4, 1/2.8", 0.8µm); Auto HDR; Video: 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 32 megapixels |
| Number of rear cameras | Triple |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac/6), Direct, Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, NavIC |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Removable battery | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |