Oppo A38 4GB/128GB Black (Black) Dual SIM CPH2579
Oppo A38;
- 6.56" 90 Hz 720 nits IPS LCD screen
- Dual 50MP main camera
- 8 cores MediaTek Helio G85
- 5000 mAh SUPERVOOC 33W battery
- Dual nao-SIM
- Headphone jack 3.5mm
- NFC, Bluetooth 5.3, Wi-Fi, GPS
- USB type C
Oppo A38 4GB/128GB Black (Black) Dual SIM CPH2579
Oppo A38
Look at the brighter side of life
Durable OPPO quality
The Oppo A38 Smartphone has an OPPO Glow design , the shiny textures will attract everyone's eyes as soon as they see the mobile, you can choose the shiny gold color for a touch of light and glowing halos.
It has a 90 HZ solar screen , you can increase the brightness of your screen so that you can see under the sun easily and without problems, without draining the battery or straining your eyes.
Oppo A38 has passed rigorous testing so you can trust that your shiny new phone is as safe as it is attractive, dust- proof, water -proof and tested under maximum stress.
You can also take important calls in crowded places or while the party continues, the ultra volume mode offers spectacular sound quality with a sound output of up to 300% higher.
With the smartphone you will be ready in a few minutes thanks to 33 W SUPERVOOC and its high-capacity battery
Become a photography professional
With the terminal you can discover new levels of beauty and details in your images, thanks to the sharpness of the photos with the 50 MP AI camera. You'll look your best with the help of AI photo retouching, and put your subjects at the center, as Portrait Mode puts people in the middle of the image.
Works better for longer
Oppo A38 has been built with a special gaming chipset and intelligent computing engine that maintain top performance under pressure, plus the phone's "as new" performance now lasts longer thanks to the 36-month fluency tests that They have been surpassed with guarantees .
Oppo A38
Look at the brighter side of life
Durable OPPO quality
The Oppo A38 Smartphone has an OPPO Glow design , the shiny textures will attract everyone's eyes as soon as they see the mobile, you can choose the shiny gold color for a touch of light and glowing halos.
It has a 90 HZ solar screen , you can increase the brightness of your screen so that you can see under the sun easily and without problems, without draining the battery or straining your eyes.
Oppo A38 has passed rigorous testing so you can trust that your shiny new phone is as safe as it is attractive, dust- proof, water -proof and tested under maximum stress.
You can also take important calls in crowded places or while the party continues, the ultra volume mode offers spectacular sound quality with a sound output of up to 300% higher.
With the smartphone you will be ready in a few minutes thanks to 33 W SUPERVOOC and its high-capacity battery
Become a photography professional
With the terminal you can discover new levels of beauty and details in your images, thanks to the sharpness of the photos with the 50 MP AI camera. You'll look your best with the help of AI photo retouching, and put your subjects at the center, as Portrait Mode puts people in the middle of the image.
Works better for longer
Oppo A38 has been built with a special gaming chipset and intelligent computing engine that maintain top performance under pressure, plus the phone's "as new" performance now lasts longer thanks to the 36-month fluency tests that They have been surpassed with guarantees .
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | A38 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| User interface | ColorOS 13.1 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 163,7 x 75 x 8,2 mm |
| Weight | 190 g |
| Water and dust resistance | IP54 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,56" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 163,7 x 75 x 8,2 mm |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 720 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Helio G85 (12nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP, (f/1.8, PDAF) + 2 MP, (f/2.4); LED flash, HDR, panorama; Video 1080p@30fps |
| Front camera | 5 MP, (f/2.2); Video 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 5 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |