Oppo A58 6GB/128GB Green (Green) Dual SIM CPH2577
Oppo A58;
- RAM memory 6GB and ROM 128GB
- 6.72" FHD+ IPS LCD screen, 180 Hz, 680 nits
- Dual 50 MP Main Camera and 8 MP Front Camera
- 8 cores MediaTek Helio G85
- 5000 mAh SUPERVOOC 33W battery
- Dual nano-SIM card
- 3.5 mm headphone jack connector
- NFC, Bluetooth 5.3, Wi-Fi, GPS
- USB Type C Cable
Oppo A58 6GB/128GB Green (Green) Dual SIM CPH2577
Oppo A58
Immerse yourself in the screen wherever you are
FHD+ Solar Screen
This terminal, simply elegant, shines and shines with its luxurious satin texture that imitates silk with the innovative OPPO Glow design, elegant curves that fit your hand like a glove.
Its large, high-quality screen offers true colors and its brightness can be adjusted, so that, even on the sunniest days, you can see clearly, its screen-to-body ratio ensures a truly immersive viewing experience.
Oppo A58 incorporates the latest dual stereo speakers that create an incredible surround sound experience and a 40% louder result, "dance like no one is watching or watch the content you want like never before." Activate Ultra Volume Mode and turn it up to 200% on your headphones and 300% on the speakers and break the volume limit for better and louder sound.
The Oppo A58 Smartphone is waterproof, spilled water from sauces no longer matters. Maintain peace of mind thanks to strict splash and IPX4 water resistance testing.
Maximized Performance
Thanks to MediaTek Helio G85 , the Oppo A58 smartphone gets better performance and longer battery life with this updated chipset. Great power in your pocket, with a speed that you won't believe.
Its optimized software and hardware have passed the 36-month fluency test in OPPO laboratories, you can retain the feeling of having a new phone thanks to its responsiveness and performance.
The powerful 33W SUPERVOOC system fully charges your phone faster, while charging protection and security features provide confidence, charging 52% of the battery in 30 minutes.
The 5000 mAh large capacity battery is truly powerful. Super battery saver mode and night standby keep you connected day and night.
50MP AI Camera
You will be able to take perfect photographs with the Oppo A58 camera, you will discover images that ignite your imagination , the ultra-sharp camera with AI creates the perfect details in each image. With portrait mode you will take photos like a pro, with dreamy DSLR bokeh backgrounds created with the 50 MP and 2 MP lenses. Artificial intelligence displays skin colors and textures more accurately and naturally, letting your unique beauty shine.
Oppo A58
Immerse yourself in the screen wherever you are
FHD+ Solar Screen
This terminal, simply elegant, shines and shines with its luxurious satin texture that imitates silk with the innovative OPPO Glow design, elegant curves that fit your hand like a glove.
Its large, high-quality screen offers true colors and its brightness can be adjusted, so that, even on the sunniest days, you can see clearly, its screen-to-body ratio ensures a truly immersive viewing experience.
Oppo A58 incorporates the latest dual stereo speakers that create an incredible surround sound experience and a 40% louder result, "dance like no one is watching or watch the content you want like never before." Activate Ultra Volume Mode and turn it up to 200% on your headphones and 300% on the speakers and break the volume limit for better and louder sound.
The Oppo A58 Smartphone is waterproof, spilled water from sauces no longer matters. Maintain peace of mind thanks to strict splash and IPX4 water resistance testing.
Maximized Performance
Thanks to MediaTek Helio G85 , the Oppo A58 smartphone gets better performance and longer battery life with this updated chipset. Great power in your pocket, with a speed that you won't believe.
Its optimized software and hardware have passed the 36-month fluency test in OPPO laboratories, you can retain the feeling of having a new phone thanks to its responsiveness and performance.
The powerful 33W SUPERVOOC system fully charges your phone faster, while charging protection and security features provide confidence, charging 52% of the battery in 30 minutes.
The 5000 mAh large capacity battery is truly powerful. Super battery saver mode and night standby keep you connected day and night.
50MP AI Camera
You will be able to take perfect photographs with the Oppo A58 camera, you will discover images that ignite your imagination , the ultra-sharp camera with AI creates the perfect details in each image. With portrait mode you will take photos like a pro, with dreamy DSLR bokeh backgrounds created with the 50 MP and 2 MP lenses. Artificial intelligence displays skin colors and textures more accurately and naturally, letting your unique beauty shine.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| User interface | ColorOS 13.1 |
| Product status | New |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Green |
| Dimensions | 165,7 x 76 x 8 mm |
| Weight | 192 g |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,72" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Refresh Rate | 180 Hz |
| Brightness | 550 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Helio G85 (12nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 6GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP, (f/1.8, AF) + 2 MP, (f/2.4); LED flash, HDR, panorama; Video 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP, (f/2.0); Panorama Video 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 900/1800 |
| GSM sim 2 | 900/1800 |
| Network connection | 4G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |