Oppo A78 5G 4GB/128GB Black (Glowing Black) Dual SIM CPH2483
OPPO A78 5G:
- 6.56" 90Hz IPS LCD display
- 5000mAh battery, 33W SUPERVOOC™ fast charge
- 50MP AI camera, 8MP selfie camera
- IPX4 grade water resistance
- Mediatek Dimensity 700
- Android 12
Oppo A78 5G 4GB/128GB Black (Glowing Black) Dual SIM CPH2483
Oppo A78
spectacular and striking
Charge at the speed of light
Don't worry about running out of power with 33W SUPERVOOC™ . Full battery protection makes charging your phone safer than ever.
The 5000 mAh high capacity battery is a real powerhouse. Power saving mode and night standby mode keep you charged all day and night.
gentle on your eyes
Eye fatigue is a thing of the past. The display's 90Hz refresh rate and full eye protection provide comfortable viewing day or night. AI backlight adjustment mode studies your preferences and adjusts to your eyes and needs.
rich stereo sound
Dual stereo speakers produce rich, powerful sound you need to hear to believe. The speakers automatically adapt to your surroundings to provide the best surround sound experience ever on a phone. You won't believe your ears.
With ultra volume mode , you can increase the volume by up to 200%, whether using the earpiece or speakerphone. You'll never miss an important call or text again.
Capture your favorite moments
Take sharp, high-resolution photos with the 50MP main camera . Take the best photos you've ever taken.
Enjoy ultra-clear 108 MP images . With 108MP images, details stay sharp and clear no matter how close you get.
AI Portrait Retouching: Intelligent AI identifies age, gender, and more to retouch photos in multiple dimensions. Highlight your personal beauty.
With portrait mode , you can blur backgrounds, identify edges of objects, and take amazing portrait photos like a pro.
Monochrome video: Artificial Intelligence automatically identifies colors. Get rich reds, blues, and greens, then ditch the rest. This new portrait style will set the trend.
Take photos all night: An advanced AI algorithm helps you create beautiful photos at night. Nighttime images are brighter and clearer than ever.
RAM expansion
With that much RAM, you'll be able to run all the apps, games, and videos you need. Oppo a78 RAM Expansion can convert available ROM to RAM on demand to support highly demanding applications and reduce lag.
powerful processor
The flagship 7-nanometer, 8-core, 2.2GHz processor does more computing with less power. A power in your pocket , with a speed that you will not believe.
Translate without complications with Google Lens
Make translations remarkably easy between apps, web pages, and even screenshots, covering more than 100 languages.
Five Level Access Control
Customizable peace of mind for privacy and data protection , across all apps and features.
FlexDrop
Multitask made easy with simple switching and cross-use of multiple apps, with full screen, small and mini windows.
IPX4 water resistance
The Oppo a78 has an IPX4 grade water resistance , you don't need to worry about a small spill, or a big one.
Oppo A78
spectacular and striking
Charge at the speed of light
Don't worry about running out of power with 33W SUPERVOOC™ . Full battery protection makes charging your phone safer than ever.
The 5000 mAh high capacity battery is a real powerhouse. Power saving mode and night standby mode keep you charged all day and night.
gentle on your eyes
Eye fatigue is a thing of the past. The display's 90Hz refresh rate and full eye protection provide comfortable viewing day or night. AI backlight adjustment mode studies your preferences and adjusts to your eyes and needs.
rich stereo sound
Dual stereo speakers produce rich, powerful sound you need to hear to believe. The speakers automatically adapt to your surroundings to provide the best surround sound experience ever on a phone. You won't believe your ears.
With ultra volume mode , you can increase the volume by up to 200%, whether using the earpiece or speakerphone. You'll never miss an important call or text again.
Capture your favorite moments
Take sharp, high-resolution photos with the 50MP main camera . Take the best photos you've ever taken.
Enjoy ultra-clear 108 MP images . With 108MP images, details stay sharp and clear no matter how close you get.
AI Portrait Retouching: Intelligent AI identifies age, gender, and more to retouch photos in multiple dimensions. Highlight your personal beauty.
With portrait mode , you can blur backgrounds, identify edges of objects, and take amazing portrait photos like a pro.
Monochrome video: Artificial Intelligence automatically identifies colors. Get rich reds, blues, and greens, then ditch the rest. This new portrait style will set the trend.
Take photos all night: An advanced AI algorithm helps you create beautiful photos at night. Nighttime images are brighter and clearer than ever.
RAM expansion
With that much RAM, you'll be able to run all the apps, games, and videos you need. Oppo a78 RAM Expansion can convert available ROM to RAM on demand to support highly demanding applications and reduce lag.
powerful processor
The flagship 7-nanometer, 8-core, 2.2GHz processor does more computing with less power. A power in your pocket , with a speed that you will not believe.
Translate without complications with Google Lens
Make translations remarkably easy between apps, web pages, and even screenshots, covering more than 100 languages.
Five Level Access Control
Customizable peace of mind for privacy and data protection , across all apps and features.
FlexDrop
Multitask made easy with simple switching and cross-use of multiple apps, with full screen, small and mini windows.
IPX4 water resistance
The Oppo a78 has an IPX4 grade water resistance , you don't need to worry about a small spill, or a big one.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Model | A78 |
| Operating System | Android |
| O.S. version | 12 |
| User interface | ColorOS 13 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2023-01-07 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 163,8 x 75,1 x 8 mm |
| Weight | 188 g |
| Water and dust resistance | IP54 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,56" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 720 x 1612 p |
| Screen protection | Panda glass |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 480 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 700 |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 4GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Expandable by SD card | Yes (dedicated slot) |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, 27mm, PDAF) + 2 MP (f/2.4); Features: LED flash, HDR, panorama; Video: 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP (f/2.0, 27mm); Video: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Disabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, aptX, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | Yes |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |