Oppo A79 5G 8GB/256GB Black (Mystery Black) Dual SIM
Oppo A79 5G:
- 6.7" 90Hz FHD+ solar screen
- Glowing Feather Design
- 50MP AI Camera
- Dual stereo speakers
- 5000 mAh large capacity battery
- SUPERVOOC 33W fast charging
Oppo A79 5G 8GB/256GB Black (Mystery Black) Dual SIM
Oppo A79 5G
Great quality at every step
Open your stylish wings
Stand out and shine like a diamond with the elegant feather-inspired design, which shimmers and changes with the light.
33W SUPERVOOC . Powerful fast charging gets you back on the road soon, while full charge protection protects you.
MediaTek Dimensity 6020 . Energy efficiency, excellent performance. Keep that new phone feeling for longer. This one has passed 36-month fluency tests, so you'll still be navigating between tasks years later.
Guaranteed fun in the sun
FHD+ solar screen . Immerse yourself in a world in color and high definition. Its screen is large, bright and beautiful, so you can appreciate every detail, even in sunlight.
Dual stereo speakers . Enjoy bold, rich surround sounds, with clarity and audio quality that will delight your ears and ensure you hear every word. Hear clearly even in the noisiest environments. Ultra volume mode exceeds standard limits by 200% on headphones and 300% on speakers.
50MP AI Camera
Perfect your photographs and love landscapes thanks to ultra-sharp, high-resolution images.
HDR selfie . Forget lighting. All selfies will have perfect clarity and detail, no matter the conditions. Carry a professional camera in your pocket, as the 50 MP and 2 MP lenses work together to create a dreamy bokeh effect.
Retouching photos with AI . Capture your unique beauty as our algorithm adjusts so that images offer realistic skin colors and textures.
Oppo A79 5G
Great quality at every step
Open your stylish wings
Stand out and shine like a diamond with the elegant feather-inspired design, which shimmers and changes with the light.
33W SUPERVOOC . Powerful fast charging gets you back on the road soon, while full charge protection protects you.
MediaTek Dimensity 6020 . Energy efficiency, excellent performance. Keep that new phone feeling for longer. This one has passed 36-month fluency tests, so you'll still be navigating between tasks years later.
Guaranteed fun in the sun
FHD+ solar screen . Immerse yourself in a world in color and high definition. Its screen is large, bright and beautiful, so you can appreciate every detail, even in sunlight.
Dual stereo speakers . Enjoy bold, rich surround sounds, with clarity and audio quality that will delight your ears and ensure you hear every word. Hear clearly even in the noisiest environments. Ultra volume mode exceeds standard limits by 200% on headphones and 300% on speakers.
50MP AI Camera
Perfect your photographs and love landscapes thanks to ultra-sharp, high-resolution images.
HDR selfie . Forget lighting. All selfies will have perfect clarity and detail, no matter the conditions. Carry a professional camera in your pocket, as the 50 MP and 2 MP lenses work together to create a dreamy bokeh effect.
Retouching photos with AI . Capture your unique beauty as our algorithm adjusts so that images offer realistic skin colors and textures.
Specifications
| Información general | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| O.S. version | 13 |
| User interface | ColorOS 13.1 |
| Product status | New |
| Fecha de lanzamiento | 2023-10-28 00:00:00 |
| Diseño y dimensiones | |
|---|---|
| Color | Black |
| Dimensions | 165,6 x 76 x 8 mm |
| Weight | 193 g |
| Water and dust resistance | IPX4 |
| Pantalla | |
|---|---|
| Screen dimensions | 6,72" |
| Display type | IPS LCD |
| Screen resolution | 1080 x 2400 p |
| Screen protection | Panda glass |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Brightness | 680 nits |
| Hardware y rendimiento | |
|---|---|
| Processor | Mediatek Dimensity 6020 (7 nm) |
| Processor | Octa Core |
| RAM | 8 GB |
| Expandable memory | MicroSDXC |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Cámara y multimedia | |
|---|---|
| Camera | 50 MP (f/1.8, gran angular, PDAF) + 2 MP (f/2.4, profundidad) ; Flash LED, HDR, PANORÁMICA; Vídeo: 1080p@30fps |
| Front camera | 8 MP (f/2.0, gran angular); HDR; Vídeo: 1080p@30fps |
| Rear camera resolution | 50 MP |
| Hands-free speakerphone | Enabled |
| Torch | Enabled |
| Front camera resolution | 8 megapixels |
| Number of rear cameras | Double |
| Number of front cameras | Single |
| Conectividad y redes | |
|---|---|
| Wi-Fi | 802.11 (a/b/g/n/ac), Dual band |
| USB connection | USB 2.0, USB On-The-Go |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, aptX HD, LE |
| GSM | 850/900/1800/1900 |
| GSM sim 2 | 850/900/1800/1900 |
| Network connection | 5G |
| GPS | A-GPS con GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| SIM type | DualSIM Standby |
| NFC | No |
| SIM 1 type | NanoSIM |
| ANT+ | Disabled |
| SIM Type 2 | NanoSIM |
| Batería y carga | |
|---|---|
| Charging connector | USB-C |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Fast Charging | Yes |
| Sensores y salud | |
|---|---|
| Accelerometer | Enabled |
| Electronic compass | Enabled |
| Barometer | Disabled |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Funciones y extras | |
|---|---|
| Unlock | Fingerprint sensor, Facial unlocking |
| Others | |
|---|---|
| Alert button | Disabled |